Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Mükemmel Bir Karpuzu Nasıl Seçersiniz?

Hiçbir meyve, bir yaz günü soğuk ve sulu bir karpuz kadar ferahlatıcı değildir. Ancak bu durum pazardan seçeceğiniz karpuza göre değişiklik gösterecektir elbette. Karpuz seçiminin sadece şansa bağlı olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Güzel bir karpuz seçmenin birçok basit yolu var. İşte karpuz seçiminde işinize yarayacak harika ipuçları!

1. Tarla Lekeleri

4046605-2016-07-25100340-1469430255-650-483156256a-1469887641

Karpuzun dışını incelediğinizde ilk olarak gözünüze bu beyaz noktalar çarpar. Karpuzun üzerindeki bu noktalar tarla lekesi olarak anılır ve karpuzun oldukça doğal olduğuna işaret eder. Bu beyaz tarla lekeleri karpuzun yere yaslandığı bölgeleridir. Hemen hemen her karpuzda bu lekelere rastlasak da en iyi lekenin krem sarı veya turuncu sarı olması gerektiğini söyleyebiliriz. Hatta altın rengine doğru gitmesi tercih sebebidir.

2. Dokusu

638bd97f9c5282a0b9fd

Karpuzun üzerindeki dokusunda yer alan lekeler karpuzun çiçeğine ne kadar arının değdiğini gösterir ve ne kadar çok tozlaşma olursa karpuz o kadar çok tatlı olacaktır.

3. Dişi mi Erkek mi?

karpuz

Belki hayatınızda ilk kez duyacaksınız ama karpuzların da bir cinsiyeti vardır. Erkek karpuzlar daha boyuna ve uzun olurlarken dişi karpuzlar daha yuvarlak ve şişman olurlar. Erkek karpuzlar daha sulu olurken dişi karpuzların daha tatlı olduğunu söyleyebiliriz.

4. Ebat

Rüyada-Karpuz-Görmek

Karpuzun ebatıyla ilgili en yaygın ve ortak düşünce büyük karpuzun iyi olacağı yönündedir. Bu nedenle paramızın yettiği kadar neredeyse bir at arabasıyla çekeceğimiz karpuz almaya kalkışabiliriz. Ancak gerçek olan şudur ki orta boy bir karpuz her zaman en iyisi çıkar. Bu nedenle ne çok küçük ne de çok büyük bir karpuz almayı düşünmeyin. Boyut bu konuda en önemli husustur.

5. Kuyruk

4046705-night-fruits-watermelon-1469005301-650-e87cdb2363-1469887641

Bir karpuzun kuyruğu onun olgunluğunu gösterir. Yeşil, kanlı canlı bir kuyruk onun yeni koparıldığını gösterir. Kurumuş hatta neredeyse ölmüş bir kuyruk ise karpuzun yeterince olgun olduğunun göstergesidir. Bu nedenle karpuz seçerken yeşil kuyruk size canlı görünse de sizi yanıltacaktır.

Bir kitabı kapağına göre yargılayamazsınız ancak bir karpuzu kabuğuna göre değerlendirmeniz mümkün!

6. Karpuz Bonusları

Karpuzun sadece bir meyve olduğunu düşünebilirsiniz ancak karpuz mucize faydaları ile gerçek bir piknik misafiriniz… İşte karpuz hakkında bilmedikleriniz:

  • Harika sulu bir karpuzun sadece vücudunuzun su ihtiyacını giderdiğini düşünebilirsiniz ancak durum bundan ibaret değil. Karpuz aynı zamanda diyabet, kolon kanseri, astım, kireçlenme gibi hastalıklarınızla savaşır.
  • 1200 farklı çeşidi ile karpuz dünyanın bir çok yerinde yetiştirilmektedir.
  • Herhangi bir yağ ya da kolesterol içermediğinden karpuz ideal bir sağlıklı gıda, lif ve vitamin A ve C, yüksek potasyum için iyi bir kaynaktır.
  • Pembe karpuz da güçlü bir karotenoid antioksidan, likopen kaynağıdır. Bu güçlü antioksidanlar serbest radikallerle vücutta yolculuk ederek vücudu nötrler.
  • Karpuz, kabak ve salatalıkgiller ile ilişkili bir sebzedir.
  • İlk kaşifler karpuzu matara olarak kullanırdı.
  • Karpuz dünya üzerinde yaklaşık olarak 96 ülkede yetişmektedir.
  • Çin ve Japonya’da karpuz ev sahibine götürülebilecek güzel bir hediyedir.
  • İsrail ve Mısır gibi ülkelerde karpuzun tatlı tadının yanına peynir gibi tuzlu tatlar yakıştırılarak tüketilmektedir.
  • Karpuzun tohumu yendiği gibi kızartmasını da tüketenler vardır.

Oldukça ilginç bir meyv.. pardon sebze!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.