Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Mumlar evin başlıca dekoratif aksesuarlarından biri olmuştur. Rengarenk ve kokulu mumların çeşitliliği arttıkça evlerde kullanılan mumlarda artmıştır. Önceden aydınlatma amaçlı kullanılan mumlar artık günümüzde de aydınlatma aracı olarak kullanılabilmektedir. Özellikle nostaljiden hoşlanan kişiler bu yöntemi sıkça denemektedir. Uzmanlarda mum ışığında kalmanın sakinleştirici özelliği olduğunu yaptıkları araştırmalar ile ispat etmişlerdir. Mumların evin her köşesinde ayrı bir yeri olsa da bazen can sıkıcı durumlara sebebiyet verebiliyor. Mum yanarken eriyen mum bazen şamdanlıktan çıkabiliyor veya dışarıya taşabiliyor. Bu da etrafında ne kadar eşya var ise mum lekeli olmasına neden oluyor. Mum oldukça kullanışlı ve zevkli bir dekor olsa da mum lekesi için aynı şeyi söyleyemeyiz. Ancak bir kaç püf nokta ile biliyoruz ki çıkmayacak leke yoktur. Mum da bu lekelerden biridir. Mum lekesi ile karşı karşıya kalmış iseniz yazımızın devamını okumanızda fayda var.

Mum Lekesi

Mum lekesinin hangi tür yüzeyli bir eşyaya ya da yüzeye bulaşmış olduğu her lekenin çıkarılmasındaki önem kadar bunda da önem taşımaktadır. Hangi bölgeye ve ne kadarlık bir mum bulaşmış olması lekenin karşısında ne yapmamız gerektiği hakkında bizlere fikir verecektir. Birkaç pratik yöntemle mum lekesini kolaylıkla çıkarabilirsiniz ve hatta bununla beraber evinizdeki mumları kaldıkları yerden kullanmaya devam edebilirsiniz. Birçok lekeden daha kolay bir şekilde çıkan mumun yapısından dolayı sadece ısı ile teması halinde eriyebilmekte ve bunun haricindeki hiçbir çözelti mumu akışkan hale getirememektedir. Doğal mumların oluşturmuş olduğu lekeler kolaylıkla çıkarken diğer mumlar yani renkli boyalı kokulu mumlar için aynı şeyi söylememiz biraz zor olabilir.

Giysiden Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Eğer bir sebepten dolayı mumun eriyen kısmı üzerinize dökülmüş ise üzerinizdeki giysiden kolaylıkla mum lekesini çıkarmanız mümkün olacaktır. Mum lekesini giysilerden çıkarmak için kişinin öncelikle yapması gereken giysinin kumaşına yapışan mum lekesini dondurup bir kalıp halinde çıkarabilirsiniz. Eğer mum lekesi henüz yeni dökülmüş ise bunu kesinlikle çabalamadan aynı şekilde kurumasını bekleyin hatta bir buz kütlesi ile bu işlemi daha da hızlandırabilirsiniz. Ardından bu lekeyi bir kalıp olarak elinizle alın geriye kalan mum lekelerini de kumaşa zarar vermeden kazıyarak çıkarın. Kazıma işlemi sırasında giysiye zarar vermemeniz oldukça önemlidir. Bunun için kazıma işlemi sırasında kullanacağınız aracın bir plastik olmasına özen gösterin. Bu işlemi de gerçekleştirdikten sonra kalan mum parçalarını hala görüyor olacaksanız bunun içinde beyaz bir kağıt alın. Bu kağıdı lekeli olan ve sonrasında kazıyarak çıkardığınız bölgeye koyun. Daha sonra kumaşın cinsine yapısına göre ütünüzün ısısını ayarlayın. Ayarlamış olduğunuz ütünün iyice ısındığından emin olduktan sonra mum lekeli bölgenin üzerine koymuş olduğunuz kağıdın üzerine ütüyü gezdirin. Aynı kağıttan bir de kumaşın lekeli olan diğer bölgesine altına da bu kağıttan bir adet koyun ve ütünüzün yine ısındığından emin olduktan sonra ütü ile bu bölgeyi bastırın. Bu işlemi mum lekesinin tamamı çıkıncaya dek sürdürün.

Mobilyalardaki Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Diğer bir sıkıntı da mobilyaların üzerine dökülen mum lekeleri oluşturmaktadır. Mum lekeleri hızlı bir şekilde dağılır ancak doğru zamanda müdahale edilirse mum lekesiyle başa çıkmak oldukça kolaydır. Yine kumaşa uyguladığımız kazıma yöntemi dahil aynı işlemleri mobilya üzerinde uygulayın. Daha sonra yumuşak yüzeyli bir bezle lekenin kalan kısmını temizleyebilirsiniz ve eğer mobilyanız kazıma işlemi esnasında çizilmiş ise üzerini cilalayarak eskisinden daha temiz ve yeni bir görünüm elde edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.