Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Günlük hayatta pek çok işte kullandığımız kalemlerle yazdıklarımızın kalıcı olabilmesi adına genelde mürekkepli kalemler tercih ederiz. Her işte kullandığımız bu kalemlerin hayatımızda yeri oldukça büyüktür. Okulda, işte, anlaşmalarda, imzalarda, sınavlarda ve daha birçok alanda kullandığımız bu mürekkepli kalemleri de çoğu zaman cebimizde unutabiliyoruz ve bir de bunlar akıntı yaptığı zaman belki en sevdiğiniz ceketinizi, gömleğinizi, pantolonunuzu bir daha kullanamayacağınızı düşünüp üzülüyorsunuz. Ancak bu mürekkep lekesi kumaşın cinsine göre çıkarılabilir ve hatta birçok kumaştan bu leke çıkarılabilir diyebiliriz. Mürekkep lekesi özellikle kıyafetlere çok çabuk mürekkebini akıtmaktadır. Bazen ucu açık bırakılmış kalemler buna sebep olmakta bazen de kalemin konumundan dolayı mürekkep aşağı doğru akıp buna sebep olmaktadır. Bu yazımızda mürekkep lekesi nasıl çıkar konusunu anlatacağız.

Mürekkep Lekesi

Mürekkep lekesini her ne kadar çıkaracak olan kimyasallar ve doğal yöntemler olsa da öncelikle mürekkep lekesini kontrol altına almak önemlidir. Mürekkep lekesi her ne kadar ufak bir çaplı leke olursa iz kalma olasılığı o kadar azalır. Bu yüzden dikkat etmemiz gereken ilk husus mürekkep lekesini yaymamak olacaktır.

Genelde yapılan ilk hata soğuk ya da sıcak su ile mürekkep lekeli olan kumaşın olduğu bölgeyi çitilemek oluyor. Ancak bu sorun oldukça daha büyük sonuçlara neden oluyor. Mürekkep lekesini su ile sürttürmek hem lekenin kalıcılığına neden olmakta hem de lekenin diğer alanlara da yayılmasına neden olmaktadır. Eğer mürekkep lekesi çok fazla ise öncelikle kumaşın yüzeyindeki alanda fazla olan mürekkebi bir bez yardımı ile ya da bir kağıt havlu yardımıyla emdirmeniz gerekmektedir. Ancak mürekkep yapısı itibariyle doğal yöntemlerle temizlenecek bir leke değildir. Daha yoğun ve dağılması daha kolay olduğu için genelde bu leke için deterjan kullanılır.

Giysiden Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Mürekkep lekeli olan kumaş çeşidi oldukça önemlidir. Eğer keten pamuk yünlü veya ipek bir kumaşa leke bulaştı ise öncelikle bu lekenin kurumasına ve donmasına izin vermemeniz gerekmektedir. Daha sonra bu lekeyi soğuk su ile iyice yıkayın ve mürekkebin akabildiği kadar suyla beraber akmasına izin verin. Daha sonra taze süt ile bu lekeyi yıkayın ancak yıkarken kumaşı da bir taraftan ovalamayı unutmayın. Daha sonra bu lekenin üzerine limon tuzu dökün, parçacıkları sayesinde kumaşın içerisine nüfus eden lekeyi çıkaracaktır. Daha sonra tekrar soğuk suyla yıkayın.

Halıdaki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Mürekkep lekelerine bazen çocuklar da sebep olmaktadır. Özellikle belli yaştaki çocuklar kalemle önüne ne gelirse boyayabilmektedir. Bundan bazen beyaz halılar da nasibini almaktadır. Eğer halınıza mürekkep döküldüyse öncelikle halınızın üzerinde fazla kalan mürekkebin fazlalığını bir bezle alın. Ardından halının mürekkep lekeli olan bölgesine bir miktar mısır nişastasını yine taze süt ile birlikte iyice karıştırın ve hazırladığınız bu sihirli karışımı lekeli olan bölgenin üzerine iyice ovarak sürün ve bu karışım kuruyuncaya dek bu halının üzerindeki karışımı kaldırmayın. Bu karışım bir süre geçtikten sonra kuruyacaktır. Kuruyan karışımı bir elektrik süpürgesi yardımıyla beraber çektirin ve temizleyin. Daha sonra bir kabın içerisine ılık bir su dökün ve biraz da sabun ile beraber bu suyu köpürtün, köpürtmüş olduğunuz bu sabunlu karışımı bir sünger yardımıyla alarak halının lekeli olan bölgesini iyice ovuşturun. Eğer mürekkep lekesi hala fazla geliyorsa bu sudan bir kez daha hazırlayarak bu işlemi tekrar ettirebilirsiniz. Son olarak da mürekkep lekeli olan bölgeyi kendiliğinden kurumasına izin verin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.