Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Mutlu ve Uzun Evliliklerin 10 Sırrı

Bir ilişki yürütmek, bir evliliği devam ettirebilmek hayatta en çok emek isteyen olaylardan biridir. Karşılıklı anlayış, güven, saygı ve sevgi kimi zaman yeterli olamayabiliyor bazen kavgalar, şiddetli tartışmalar baş gösterebiliyor. Böyle durumlarda kimi zaman alttan almayı öğrenebilmek gerekiyor. Biz de bu listemizde uzun ve mutlu evliliklerin sırlarını sizler için sıraladık. Gelin kendimize neler katabilir, partnerinize olan tavrınızı nasıl değiştirirseniz daha mutlu bir evliliğe sahip olursunuz beraber inceleyelim.

1. Her Zaman Anlaşmak Zorunda Değilsiniz

Öncelikle unutmamanız gereken ilk şey eşiniz ve siz ayrı birer bireyleriniz. Farklı ailelerde, farklı ortamlarda yetiştiniz, karakterleriniz, duygularınız, düşünce tarzınız hatta ve hatta anatomik yapınız bile farklı. Bu nedenle her konuda anlaşabileceğiniz fikrini geride bırakın. Bu imkansız. Kimi zaman fikir çatışmaları yaşamak kadar doğal bir şey olamaz. Burada kilit nokta günlük hayatınızı ve ilişkinizi etkilemeyecek tartışmaların sonunda ikinizin farklı düşüncelere sahip olabileceğini ve bunun normal olduğunu kabul etmekten geçiyor.

2. Birbirinizi Değiştirmeye Çalışmayın

İlişkilerin bir çoğunda en büyük problemler partnerlerin birbirlerini değiştirmek istemelerinden ortaya çıkar. Eğer sevgilinizin evlendiğinde ya da eşinizin çocuk doğduktan sonra değişeceğini, sizin istediğiniz gibi biri olacağını düşünüyorsanız tamamen yanılıyorsunuz. İnsanların karakterlerini değiştiremezsiniz. Bu nedenle daha işin başında kendinize uygun ve değişmesini istemeyeceğiniz birini bulduğunuzdan emin olmalısınız. Bütün bir ömrünüzü bir insanı değiştirmeye adamak yerine yıllar süren mutlu bir evlilik istemez misiniz?

3. Üçüncü Kişilerin İlişkinize Dahil Olmasına İzin Vermeyin

Evlilikteki problemleri sık sık aileye ve yakın çevreye yansıtmak eninde sonunda sizin zararınıza olur. Sizi seven insanlar siz haksız olsanız bile sizin haklı olduğunuzu söyleyecek ve kavga konusunda sizi gaza getirip söylemek istemediğiniz şeyler söylemenize neden olacaktır. Ayrıca sizi seven ve sizin üzüldüğünüzü, sıkıntı içerisinde olduğunuzu gören çevreniz eşinize alttan alttan sinir olmaya başlayabilir. Bu daha sonrasında çok daha büyük sorunlara sebebiyet verebilir.

4. Çocuk Konusunu Önceden Konuşun

Düzgün bir ilişkinin temelinde iletişim ve birbirinin düşüncelerine saygı duyan insanlar yatıyor. Bu nedenle aklınızdaki her konuyu gönül rahatlığıyla konuşmaya özen göstermelisiniz. Başta evliliğin en önemli kararlarından biri olan çocuk gibi. Önceden birbirinizin kaç çocuk istediğini bilmek, evliliğinizin kaçıncı yılında çocuk istediğinize karar vermek ileride ortaya çıkabilecek sıkıntılı zamanları en aza indirecektir.

5. Ne Olursa Olsun Birbirinizi Önemseyin

Aradan yıllar geçmiş, çoluk çocuğa karışmış bile olsanız her zaman ama her zaman birbirinizi önemsediğinizi göstermekten çekinmeyin. Gün içerisinde bir telefon açıp “seni çok seviyorum” demek, evden çıkarken sıcacık bir öpücük kondurmak ya da akşam birbirinizi gördüğünüzde ne kadar özlediğinizi belli edecek kısacık ama içten bir sarılma bile yeterlidir. Evliliğinizde sevginin hala ne kadar önemli olduğunu işte bu ufacık anlar belli eder.

6. Birbirinize Zaman Tanımayı İhmal Etmeyin

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi siz iki farklı bireysiniz. Ortada bir tartışma olduğunda siz bunun üzerine gidip çözmek istiyor olabilirsiniz ama eşiniz biraz zamana ihtiyaç duyduğunu sakinleşip konuşmak istediğini söyleyebilir. Ya da sizle hiç alakası olmayan işle ilgili bir konuda stresli olduğunda bırakın bunu kendi başına halletmeye çalışsın, üstüne gitmektense ona biraz zaman ve mesafe tanıyın.

7. Saygılı Olmak Çok Önemli

Sizin için hiç önemli olmayan bir şey eşiniz için çok önemli olabilir bu nedenle saygılı olmayı öğrenmek iki taraf için de olmazsa olmazdır. Evdeki herkes birbirinin eşyalarına, özel alanına, işine ve düşüncelerine saygılı olursa çok daha mutlu bir aile ortamı oluştuğunu fark edeceksiniz. Ayrıca ilişkilerde sorunlar tartışılarak çözülür ama tartışmalardaki saygı kaybolursa işler içinden çıkılmaz bir hal alabilir.

8. Baş Başa Geçireceğiniz Belli Vakitleriniz Olsun

Çocuklarla beraber bütün aile bir arada olmanın ne kadar mutluluk verici bir olay olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat hayatınızın her saniyesini bu şekilde geçiremezsiniz. Unutmayın önceliğiniz evliliğiniz olursa çocuklarınız mutlu aile ortamında yaşayacaktır. Bu nedenle evliliğinize, eşinizle kendinize vakit ayırmayı ihmal etmeyin. Baş başa sinemaya gitmek, bir akşam yemeğine çıkmak, hafta sonu için ufak bir otel kaçamağı yapmak, çocuk, iş, güç stresinden uzaklaşmak mutlu evliliğinizin anahtarı olabilir.

9. Destekleyici Olmaya Çalışın

Her evlilikte kötü anlar yaşanabilir. Eşlerden herhangi biri iş yerinde stresli hatta kötü zamanlar geçiriyor olabilir. Üzgün, mutsuz, stresli ya da sinirli de olabilir. Böyle zamanlarda kimsenin üstüne gitmemek en iyisidir. Özellikle eşinizin geçmişte bir hata yaptığını ve bütün her şeyin bu hata yüzünden başına geldiğini bile düşünüyor olsanız, bunu başına kakmaya çalışmak evliliğiniz açısından olumlu etki yaratmayacaktır. Çünkü eşlerin birbirlerini eksik hissettirmek yerine tamamlayıcı ve destekleyici davranmaları gerekiyor.

10. Evdeki Herkesin Mutluluğu İçin Önce Siz Mutlu Olun

Aile hayatından bağımsız şekilde herkesin bireysel bir şekilde mutlu olması, evdeki mutluluğun en temel anahtarıdır. Bu nedenle sizi mutlu eden şeyleri yapmaktan çekinmeyin. İşinizi sevin, sevdiğiniz arkadaşlarınızla buluşun, kendinize vakit ayırın, yeni hobiler edinin, spor yapın, sanatsal aktivitelere katılın kısaca bireysel olarak mutlu olmak için ihtiyacınız olan ne varsa yapın. Çünkü eşler bireysel olarak mutlu olmadan, mutlu bir evlilik sürdürmek imkansızdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.