Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Mutluluk Hormonunu Artırmak İçin 7 Yöntem

Mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonin maddesi insanlara mutluluk, zindelik ve canlılık hissi veren bir madde. Serotonin maddesi beyinde salgılanan önemli maddelerden biri. Ama yalnızca beyinde salgılanmasının dışında salgılanmasını artırıcı çeşitli yiyecekler ve fiziksel aktiviteler de var.

Serotonin eksikliği durumunda kişide depresyon belirtileri görülebiliyor. Bu belirtilerin başlıcaları can sıkıntısı, yorgunluk, enerji eksikliği gibi belirtiler. Beynin salgıladığı serotonin adı verilen mutluluk hormonunun salgılanmasında açlık, fiziksel yorgunluk, stres düzeyi, kullanılan ilaçlar gibi çok farklı faktörler etkili oluyor. Bu bilgiden hareketle mutluluk hormonunu yükseltmek için beynimizi tetikleyebilir ve bu hormonun daha fazla salgılanmasını sağlayabiliriz. Gelin şimdi mutluluk hormonlarını nasıl yükseltiriz sorusunu cevaplamaya çalışalım.

1. Günlük egzersizler yapın

Günlük fiziksel egzersizler mutluluk hormonu olarak anılan serotonin miktarını artırır ve bu yolla stresinizi azaltabilir. Yapılan sayısız araştırma fiziksel egzersizlerin serotonin salınımını artırdığını ortaya koyuyor. Bu noktada uzmanlarca en çok tavsiye edilen egzersizler arasında yürüyüş, koşu, bisiklet ve aerobik egzersizleri yer alıyor. Bu noktada önemli olan, fiziksel egzersizlerin günlük olarak düzenli hale getirilmesi. Fiziksel egzersizleri günlük yaşantınızın bir parçası haline getirdiğiniz zaman mutluluk hormonunda artış gözlemleyebileceksiniz. Yapılan araştırmalara göre bir davranışın alışkanlık haline gelmesi için ortalama 30 – 45 gün tekrar edilmesi gerektiği ortaya konmuş. Kendinizi biraz zorlayarak, bazı günler istemeseniz bile fiziksel egzersizi ihmal etmeyerek günlük yaşamınızın bir parçası haline getireceğiniz fiziksel egzersizlerle mutluluk hormonunu artırabilirsiniz.

2. Güneş ışığından faydalanın

Günümüz yeni yaşam biçimleri insanları kapalı mekanlara hapsetmiş durumda. Eski zamanlarda ise insanlar vakitlerinin tamamına yakınını dışarıda geçirmekteydi. D vitamini, güneş ışığının en büyük faydalarından birisi olarak biliniyor. D vitamininin de mutluluk hormonuyla doğrudan bir ilgisi var. D vitamini serotonin üretimini artıran bir vitamin ve güneş ışığından yararlanarak D vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

3. Vitaminlere beslenme düzeninizde gereken önemi verin

Serotonin üretiminde çok sayıda vitamin ve aminoasit kullanılıyor. Özellikle B6 vitamini mutluluk hormonu üretiminde oldukça etkili. B6 vitamini ihtiyacınızı günlük beslenme programınıza zengin tahıl kaynakları, ceviz, patates, bezelye ve muz ekleyerek giderebilirsiniz. B6 vitamininin yanı sıra B12 ve B9 vitaminleri de serotonin üretiminde etkili vitaminlerden. Bu vitaminleri ise özellikle yeşil yapraklı sebzeler, tahıl ürünleri, peynir ve yumurtadan sağlayabilirsiniz.

4. Pozitif düşünün ve hayatınızdaki stresi azaltmaya gayret edin

Güne başladığınız an kendinizi motive etmek için kendi kendinize söyleyeceğiniz 1 – 2 cümle ve geliştireceğiniz bakış açısı pozitif düşüncede size inanılmaz katkı sağlayabilir. Pozitif düşünce de beyinde salgılanacak mutluluk hormonunun artmasına yardımcı olacaktır. Bu olumlu düşünce yapısı ve pozitif bakış açısı sayesinde aynı zamanda hayatınızda stres unsuru olan olaylara da başka açılardan yaklaşabilir, stresinizi azaltabilirsiniz.

5. Düzenli bir uyku mutluluk hormonunu artırmaya yardımcı olabilir

Uykudayken vücudumuz dinlenir ama birçok organımız oldukça faal bir biçimde çalışmaya devam eder. Uykuda beynimiz de birçok hormonu salgılamaya devam eder. Yeterli sürede alınan ve karanlık bir ortamda alacağınız uyku mutluluk hormonu salgılanmasını artırabilir. Uyuduğunuz odanın sıcaklığı, yatağın rahatlığı, uyuduğunuz ortamın karanlık olması ve uykuya yattığınız saat ile kalktığınız saatin uyku kalitesi üzerinde oldukça önemi var. Bütün bunlara dikkat ederek düzenli bir uyku sistemi oturtabilir ve mutluluk hormonunuzu artırabilirsiniz.

6. Triptofan içeren besinlere yönelin

Triptofan, insan vücuduna dışarıdan alınan bir aminoasit. Triptofan beslenme yoluyla insan vücuduna girer. Triptofan aminoasidi beynin serotonin hormonu salgılamasını artırır ve yardımcı olur. Triptofan en çok süt ve süt ürünleri ile kırmızı et, yumurta gibi hayvansal gıdalarda bulunur. Triptofan içeren besinleri tüketirken dikkat etmeniz gereken nokta protein açısından da oldukça zengin olan bu besinleri karbonhidrat ağırlıklı gıdalarla beraber tüketmemeniz gerektiği çünkü araştırmalarda bu şekilde tüketimin serotonin salgılanmasını olumsuz etkileyebileceği sonucuna rastlanmıştır.

7. Mutluluk hormonu için tatlı bir yiyecek: Çikolata!

Mutluluk hormonu denince herkesin aklına gelen ilk yiyecek elbette çikolata oluyor. Çikolata, bol miktarda serotonin içeren bir yiyecek ve bu özelliğiyle mutluluk hormonu artışına katkısı oldukça fazla. Mutluluk hormonu veren gıdalar tüketildikçe kişi mutlu olur ve bu da daha fazla tüketmeye sevk eder kişileri. Dozunu kontrol altında tuttuğunuz sürece çikolata yemek mutluluk hormonunu artırıcı özelliğiyle oldukça yararlı bir yiyecektir. Serotonin hormonunun düşük olduğu zamanlarda kişiler mutsuzluk hisseder, bu gibi durumlarda yanınızda bir parça çikolata bulundurursanız faydasını görebilirsiniz. Ancak çikolata tüketiminde yüksek kalorili çikolataları değil de özellikle bitter çikolataları tercih etmenizi öneririz. Bitter çikolatalar diğer çikolatalara göre hem serotonin salgılanması konusunda daha etkilidir hem de diğer çikolatalara oranla kalorisi biraz daha düşüktür. Bu sayede kilo sorununu da kafanıza daha az takmış olursunuz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.