Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Muz Kabuğunun Faydaları

Her besinin vücut sağlığına türlü türlü yararları vardır. Bu nedenle her çeşitten besini yeterli miktarda almamız gerekmektedir. Muz da bu faydalı besinler arasında yer alır. Hatta muz kabuğunun faydaları oldukça şaşırtıcıdır. Sıcak, Akdeniz iklim tipinin görüldüğü yerlerde yetişen muzlar kalın bir kabuğa sahiptir ve ağaçta yetişir. Muz kabukları ilk olarak yeşil renkte olur. Yeteri olgunluğa geldiklerinde sarı olmaya başlarlar. Sarı renge geldiklerinde ise toplanmaya hazır hale gelir. Muz kabuğundan ayrıldığı zaman içerisinde krem rengine benzeyen yenecek kısmı kalır. Muz kabuğu bekletildiği zamanlarda ise siyah renge dönüşür. Muz kabuğu faydalarından yararlanabilmek için de muz kabuğunun çok uzun süre bekletilmemesi gerekmektedir.

Muz Kabuğunun Genel Faydaları

1. Kemik Ağrısına İyi Gelir

Muz kabuğunun kemik ağrısı çeken insanlara büyük yararı vardır. Örneğin muz kabuğu bir masaj aleti olarak kullanılabilir. Muz kabuğu kaygan bir yapıya sahiptir. Bu kaygan yapının altında kemik ve eklem ağrılarına iyi gelen moleküller yatmaktadır. Muz kabuğunu insanlar vücutlarına sürerek eklem, kemik ağrılarına doğal bir masaj yöntemi uygulayabilirler.

2. Nasırlara İyi Gelir, Oluşumunu Önler

Zaman zaman ayak topuklarımızda çatlaklar, sert deri oluşumu yani nasır oluşmaktadır. Yaz aylarında ayakların toprakla temas etmesinden, açık ayakkabı giyilmesinden kaynaklanarak daha çok belirmeye başlar. Kış aylarında bile bu nasırlar varlığını sürdürebilir. İşte bundan kurtulmanın tek bir yolu vardır. Doğal ve şifalı bazı yöntemler ile nasır oluşumunun önüne geçilmesi mümkündür. Nasırlar için muz kabuğunu rahatlıkla kullanabilirsiniz. Muz kabuğunun sahip olduğu farklı enzimler sayesinde nasırlı bölgeye masaj yapabilirsiniz. Her gün 5-10 dakikanızı ayıracağınız bu uygulama ile nasırların yavaş yavaş kaybolduğunu ve de daha yumuşak, daha pürüzsüz bir ayağa sahip olduğunuzu fark edeceksiniz.

3. Sinek, Böcek Isırıklarına İyi Gelir

Özellikle de yaz aylarında geceleri açık bırakılan kapı ve pencerelerden böcek ve sinek girme ihtimali daha fazladır. Bu durum böcek ve sinek ısırıklarının da artmasına sebep olur. Sinek ısırığı insan vücudunu fazlasıyla kaşındırı ve kaşınan bölgeyi kaşıdıkça bu his geçmez. Bu nedenle deride tahrişe yol açar. Böyle durumlarda kaşınan yere muz kabuğu sürülebilir. Muz kabuğu kaşıntıyı geçirerek cilt üzerindeki kızarıklığında geçmesini sağlar.

4. Sivilcelerin Geçmesini Sağlar

Yağlı ciltlerin belki de en büyük düşmanı olan sivilceler el ile müdahale edilmesi durumunda kalıcı izlere sebep olabilir. Bunun için sivilceli ciltlerin yağdan arınması gerekir. Sivilcelerin kurumasını sağlamak için ise muz kabuğu önerilebilir. Cilt temizliğinin yapılmasından sonra artık ciltte bulunan sivilcelerin üzerine muz kabuğu sürülebilir. Böylece sivilcelerin kuruması sağlanabilir.

5. Cilt Kırışıklıklarına İyi Gelir

Cilt belirli bir yaştan sonra göz altı ve göz çevresinde, alında, kaş ortasında kırışıklar başlar. Bu cilt kırışıklıklarının oluşma sebepleri çok çeşitlidir. Özellikle de otuz beş yaşını aştıktan sonra bu tür kırışıklıkların başlaması normaldir. Bu sorunun çözülmesi için de doğal yöntemler kullanılmalıdır. İlk olarak cilt kırışıklıklarının oluşmasını engellemek ve derinin daha diri olmasını sağlamak için muz kabuğundan yararlanabilirsiniz. Muz kabuğu cilt derisinin daha diri ve canlı durmasını sağlar. Bu açıdan insanlar tarafından çok tercih edilir. Muz kabuğu cilde sürülerek cilt kırışıklıkları ortadan kalkabilir.

6. Dişleri Beyazlatır

Herkes bembeyaz dişlere sahip olmak ister. Beyaz dişler insanın gülüşüne güven vermektedir. Diğer yandan sağlıklı dişlerinizin olduğunun göstergesidir. Dişlerin sararması, dişlerde meydana gelen çürüklerin oluşmasına neden olur. Diş beyazlığını sağlamak için ise mutlaka düzenli olarak dişlerin fırçalanması gerekir. İnsanların mutlaka diş ve diş eti temizliğine dikkat etmesi gerekmektedir. Bunun için de dişlerini fırçalamaları yeterli olmaz. Daha beyaz dişlere sahip olmak için de insanların diş sağlığına ek olarak farklı işlemleri de yapmaları gerekir. Örneğin dişlerin beyaz görünümünü sağlamak için muz kabuğunu küçük parçalara ayırarak dişlerinizin üzerine sürebilirsiniz. Bu şekilde dişlerinizin daha beyaz olmasını sağlayabilirsiniz.

7. Ayakkabıların Temizlenmesini Sağlar

Yağmur, kar, çamur demeden giydiğimiz ayakkabılarımız iklim koşulları ile beraber yüzeyi kirlenmeye başlar. Kirlenen bu yüzeyin temizlenmesi için genel olarak ıslak mendiller, ıslak bezler kullanılmaktadır. Bunlarda ayakkabıyı temizler. Aslında ayakkabı temizliği için de muz güzel bir alternatif olabilir. Muz kabuğu ayakkabının parlaklığını ve üzerinde bulunan lekelerin kolayca çıkmasını sağlar. Bu nedenle ayakkabınızı temizlemek için muz kabuğundan yararlanabilirsiniz. Ayakkabının dış yüzeyine muzun iç bölümünü sürerek ayakkabının temizlenmesi sağlanabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.