Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çöpe Gidecek Muz Kabuklarını Değerlendirmenin 16 Yolu

Meyveler, doğanın bize sunduğu önemli nimetlerdendir. Tükettiğimiz her meyvenin vücudumuzda yarattığı etki farklı, eşsiz ve inanılmazdır. Çoğu kişinin favori meyvelerinden olan muzun da içeriğindeki bol protein, sodyum, potasyum, magnezyum,  A, E, K  ve C vitaminleri sayesinde sağlığınız açısından saymakla bitmeyen faydası vardır. Peki, muzun kabuğu? Genelde kabuğun altındaki meyveyi tükettiğimiz için muzun kabuğunu hep çöpe atarız. Ama bu listeden sonra muz kabuklarını da değerlendirebilirsiniz. İşte muz kabuğunu değerlendirmenin ilginç yolları!

1. Ayakkabılarınızı Parlatın

Evde atıştırmak için bir muz yediniz ve tam kabuğunu çöpe atarken yüzeyi lekelenmiş, solgun, rengi değişmiş ayakkabılarınıza gözünüz takıldı. İşte tam sırası. Muz kabuğunu ayakkabılarınızı yeni gibi yapmak için kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey muz kabuğunun beyaz yani iç kısmı ile ayakkabılarınızı ovalamak olacaktır. Aman dikkat kumaş ayakkabılar ya da spor ayakkabılarda bu yöntemi uygulamayın, sadece deri görünümlü ayakkabılarda muz kabuğu işe yarayacaktır. Çünkü muzun içerisindeki potasyum deriyi besler. Bu nedenle ayakkabılarınız ilk günkü gibi parlak olur. Ayakkabının üzerinde muz kalıntıları olursa bir bez yardımıyla temizleyebilirsiniz.

2. Mobilyalarınızı Temizleyin

Evinizde ahşap ya da deri görünümlü mobilya, süs eşyası gibi şeyler varsa bunları muz kabuklarını kullanarak parlatabilirsiniz. Tıpkı ayakkabılarda olduğu gibi ahşap ya da deri görünümlü eşyalarınızın yüzeyini, muzun iç kısmı ile ovalayın. Hem yeni parlak görünecekler hem de bakım yapmış olacaksınız. Yine muz kalıntısı olursa bir bezle silebilirsiniz.

3. Dişlerinizi Beyazlatın

Evet, yanlış duymadınız. Muz kabuklarını kullanarak dişlerinizi bembeyaz yapabilirsiniz. Muz kabuğunun iç kısmı ile dişlerinizi ovuşturmakla başlayın. Bütün dişleriniz muz kabuğunun içiyle kaplanınca ağzınız açık şekilde 10 dakika boyunca bekleyin. Daha sonrasında temiz bir diş fırçası ile macun kullanmadan dişlerinizi fırçalayın. Bu işlemi her gün düzenli bir şekilde yaptığınızda 2 haftanın sonunda değişimi fark edeceksiniz.

4. Cildinizi Nemlendirin

İçerisindeki sayısız vitamin sayesinde muz kabuğu harika bir nemlendirici olabilir. Tek yapmanız gereken duştan önce istediğiniz kadar muzu yiyip kabuklarını kuru ve çatlamış cildin üzerinde tutmak. Örneğin dirsekler, dizler ve yüz özellikle kışın en çok kuruyan bölgelerdir. Muz kabuklarını bu bölgelerin üzerine koyup bir saat bekletip daha sonrasında duşa girerseniz cildinizin yumuşacık olduğunu fark edeceksiniz.

5. Sivilcelerden Kurtulun

Eğer sivilcelerinizden kurtulmak istiyorsanız doğanın mucizesi olan muz kabuğu yanınızda. Her gün muz kabuğunun içiyle sivilce promlemi yaşadığınız bölgeyi ovmaya dikkat edin. Daha sonrasında yıkamadan önce 10 -15 dakika bekleyin ve soğuk su ile yüzünüzü yıkayın. Daha ilk kullanımda cilt problemlerinin azaldığını gözlemleyeceksiniz. Eğer düzenli kullanım sağlayabilirseniz sivilcelerinizin yok olduğuna tanık olacaksınız.

6. Yaralarınızda Kullanın

Muz kabuğunun yenileyici özelliğini kullanarak yaralarınızın daha çabuk iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Ama bunun için yaranın mikrop kapmaması önemlidir. Bu nedenle kullanacağınız muz kabuğunu iyice yıkadığınıza emin olun. Daha sonrasında muz kabuğunu yaranın üzerine koyun ve bir süre bekleyip yıkayın. Bunu kanamanız olan yaralarda uygulamayın, sadece ufak çiziklerde kullanabilirsiniz. Ciddi bir durumla karşı karşıyaysanız direkt bir doktora müracaat etmelisiniz.

7. Yanıklarınızın Acısını Dindirin

Güneş yanığı ya da çok ciddi olmayan yanıklarda muz kabuğunun tedavi edici etkisinden faydalanabilirsiniz. Muz kabuğunun iç kısmını, daha öncesinde güzelce yıkadığınız yanık bölgesinin üzerinde hafifçe gezdirin. Bu işlem hem yanığın acısını alacak hem de daha çabuk iyileşmesini sağlayacaktır.

8. Kaşıntıyı Engelleyin

Sinek, arı ya da böcek ısırıklarında muz kabuklarını gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Isırılmış deriyi muz kabuğu ile ovmak hem bölgenin kaşıntısını alacak hem de daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır.

9. Siğilleri Tedavi Edin

Siğil çıkan bölgeyi muz kabuğunun iç kısmıyla güzelce ovmakla işe başlayın. Daha sonrasında siğilin üzerini kaplayacak büyüklükte bir muz kabuğu koparın ve siğilin üzerine bantlayıp bu şekilde 12 saat kadar bekletin. Muz kabuğunu çıkardıktan sonra bölgeyi yıkamayı da ihmal etmeyin. Düzenli kullanımda siğilin yok olduğunu fark edeceksiniz.

10. Kırışıklıkları Önleyin

Göz çevresi, dudak kenarı ve alın gibi bölgelerimiz kırışmaya en müsait yerlerdir. Bu bölgeleri düzenli bir şekilde muz kabuğu ile ovmak ve bir süre beklemek cildinizin daha geç kırışmasını sağlar. Ayrıca yenileyici özelliği olan muz kabukları sayesinde kırışıklık görünümü de azalabilir.

11. Baş Ağrısını Geçirin

Muzun ağrı kesici özelliği de bulunmaktadır. Hafif ağrılarda 1 adet muz yemek ağrınızı azaltır. Eğer daha şiddetli bir ağrı söz konusu ise alnınızı ve ense bölgenizi muz kabuğu ile ovabilirsiniz. Hatta muz kabuklarını bir süre bekletebilirsiniz.

12. Hemoroidi Tedavi Edin

Bir olgun muzun kabuğunu soyun ve vazelinle karıştırarak ezin. Macun kıvamındaki karışımı sorunlu bölgeye birkaç gün uygulayarak hemoroid sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

13. Keklerinizde Kullanın

Muz kabuklarını kullanarak son derece lezzetli kekler yapabilirsiniz. Muz kabuklarını isterseniz bir süre suda bekletip iyice yumuşadıktan sonra isterseniz direkt mutfak robotundan geçirerek kek karışımınızın içerisine ekleyebilirsiniz. Mis gibi muz kokulu harika kekler sizi bekliyor olacak.

14. Toprağınızı Zenginleştirin

Bahçe işleri ile uğraşıyorsanız ya da sadece evde bitki yetiştiriyorsanız bile muz kabuklarını kullanabilirsiniz. Toprağın yaklaşık 10 santimetre altına gömeceğiniz muz kabukları toprak içeriğinizi zenginleştirerek bitkilerinize besin sağlar.

15. Kabızlığa Son Verin

Kabızlığın çözümü daha fazla lifli besin tüketmekten geçer ve muz kabukları muzdan daha fazla lif içermektedir. Muz kabuklarını sütle mutfak robotundan geçirerek ya da muz kabuğu çayı yaparak kabızlık probleminize çözüm getirebilirsiniz.

16. Farklı Tatlı Sunumları Yapın

Bir muzun kabuğunu boydan boya bıçakla kesip içerisine çikolata doldurarak basit ama lezzetli bir tatlı elde edebilirsiniz. İçerisine küçük marshmallowlardan rendelenmiş çikolataya kadar her şeyi koyabilirsiniz. Özellikle çocuklar buna bayılacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.