Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Muz Tatlısı Tarifi

Çok lezzetli ve ülkemizde bolca tüketilen tropikal meyvelerden olan muzun insan sağlığı için büyük faydaları vardır. Aynı zamanda muz tüm sağlığı ile birlikte pek çok tatlıda da şahane bir şekilde kullanılabilir. Özellikle muz ile hazırlanan tatlılar hem çok daha lezzetli hem de çok daha sağlıklı bir hale dönüşür. Her daim pratik bir şekilde yapabileceğiniz ve kesinlikle tadına doyamayacağınız muzlu tatlı tariflerinden bir tanesi de kızarmış muz tatlısıdır. Çok yaygın olarak yapılan bir muz tatlısı çeşidi değildir. Çünkü bu bizim ülkemize ait bir tarif değildir. Daha çok uzak doğudan mutfağımıza yerleşmiş ve zaman zaman yaptığımız bir tatlıdır. Eğer siz de bu şahane ve çok sağlıklı tatlıyı denemek istiyor iseniz tarifimizi inceleyebilirsiniz.

Muz Tatlısı Nasıl Yapılır?

Malzemeler

 • 125 gram kadar elenmiş un
 • 75 gram kadar toz şeker
 • 1 adet yumurta
 • 1 tutam tarçın
 • 250 gram kadar maden suyu
 • 2 adet muz
 • Kızartmak için ayçiçeği yağı

Hazırlanışı

screenshot_4

 1. İlk olarak derin bir kabın içine elenmiş unu, toz tarçını ve toz şekeri koyun. Karışımın ortasını eliniz ile açın.
 2. Ayrı bir yerde yumurtayı kırın ve çırpın. İçine bir miktar soda da ilave edip kabın içine iyice karıştırın.
 3. Hazırladığınız yumurtalı ve sodalı karışımı unlu karışımın çukur açtığınız bölümüne dökün. Sonra tüm malzemeleri eliniz ile iyice karıştırın.
 4. Muzların hepsini soyun ve uzun uzun olacak şekilde ikiye bölün. Sonrasında bir kez daha yine ikiye uzunlamasına bölün.
 5. Tavanın içine bol bol ayçiçeği yağı koyun. Ocağın altını yakın ve yağı kızdırın.
 6. Ardından muzları hazırlamış olduğunuz ilk karışımın içine batırarak iyice karışıma bulayın.
 7. Her bir karışıma bulanmış olan muz parçasını tavanın içine atarak iyice kızartın.
 8. Kızarmış olan muzları tavadan alın ve üstünde havlu kağıt serili olan tabağın içine yağını emmesi için bırakın.
 9. Muzların yağı iyice süzüldükten sonra servis edin.
 10. Eğer isterseniz kızarmış muz tatlısını limonlu dondurma, vanilyalı dondurma ya da çikolatalı dondurma ile birlikte servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Muz Nelere İyi Gelir?

screenshot_2

Muzun insan sağlığı için pek çok faydası vardır. Bu yüzden de sık sık tüketilmesi gerekir. Ancak muzun fazla tüketimi bazı kişilerde kabızlık da yaratabilmektedir. Bu nedenle de biraz dikkatli tüketilmesinde fayda vardır.

1. Kalp – Damar Sağlığı

Bir adet muzun içerisinde ortalama olarak 540 mg civarında potasyum bulunur. Bu potasyum da kalp sağlığının ve damar sağlığının korunmasına yardımcı olur. Aynı şekilde tansiyon da kontrol altında tutulur. Hatta Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırmaya göre de muzun içeriğin bol miktarda lif ve bol miktarda potasyum olduğu için eğer böyle bir beslenme düzenine uygun olarak insanlar beslenirler ise kalp krizi riskleri ve felç geçirme riskleri de büyük ölçüde azalmaktadır. Aynı şekilde muz ve benzeri gıdaların düzenli bir şekilde kontrollü olarak tüketilmesi halinde çeşitli kalp hastalıklarına yakalanmaları ve damar tıkanıklığı problemi yaşamaları ihtimalleri ciddi ölçüde düşmektedir.

2. Mide Ülseri

Muzun, insan vücudunun mide asidi üretimini de dengelediği bilinmektedir. Bu yüzden mide asidi üretimi artışı ile ortaya çıkan mide ülseri oluşumu da büyük oranda azalmaktadır. Aynı şekilde var olan mide ülserinin de daha çok tahriş olmasını muz engellemektedir. Muz bu noktada hem midedeki mukus tabakasını daha da kalınlaştırmakta hem mide asidine karşı midede ciddi bir kalkan oluşturmakta hem de mide ülserine neden olan bakterilerin vücuttan temizlenmesine olanak tanımaktadır.

3. Sindirim Sistemi

Bilindiği üzere ishal durumunda insan vücudunda büyük bir su kaybı meydana gelir. Bu da elektrolitlerin azalmasına neden olur. Muz elektrolitler açısından çok zengin olan bir meyve olduğu için ishal durumlarında halsizliği ortadan kaldırabilir. O yüzden muzun çok fazla enerji harcanan ve çok fazla terlenen aktiviteler ya da egzersizler yapıldığı zamanlar mutlaka düzenli ve yeterli bir şekilde tüketilmesi gerekir.

4. Göz Sağlığı

eye-health

Muz, A vitamini, C vitamini ve E vitamini bakımından oldukça zengin de bir meyvedir aynı zamanda. Bu özelliği ile muz göz sağlığının korunmasına yardımcı olur. Aslında göz sağlığını korumak, göz hastalıklarından korunmak ve gözlerin ileri yaşlarda bozulmasını önlemek amacı ile muz gibi bu vitaminler bakımından zengin olan tüm sebzelerin ve meyvelerin düzenli bir şekilde tüketilmesi gerekir. Yine yapılan bir araştırma ortaya koymuştur ki böyle vitaminleri içeren sebze ve meyveleri bol miktarda tüketen kişilerin ileri yaşlarda gözlerinin bozulma ihtimali de azalmaktadır. O yüzden şimdiden göz sağlığınızı korumak istiyor iseniz mutlaka muz ve benzeri sebze ve meyveleri düzenli bir biçimde tüketmelisiniz.

5. Kemik Sağlığı

Muz insan vücudunun kemik sağlığını da korumaya yardımcı bir meyvedir. Muz sayesinde insan vücudu aldığı kalsiyumdan çok daha fazla fayda sağlayabilir.

6. Depresyon ve Çeşitli Sinir Hastalıkları

Depresyon tedavisinde muz da aktif olarak kullanılmaktadır. Çünkü muz bazı maddelerin insan vücudunda doğal yollar ile seratonine dönüştürülmesine olanak tanır. Bu yüzden mutlaka tüketilmesi gerekir.

7. Enerji İhtiyacı

Eğer ki gün içinde çok fazla enerji harcayacak iseniz ya da çok fazla enerji harcayacak bir egzersiz yapacak iseniz kaybedeceğiniz bu enerji öncesinde depolamak için aktivite öncesinde muz yemelisiniz. Muz hem bu enerjiyi vücuda henüz kaybedilmeden geri kazandırır hem de kan şekerinin dengede tutulmasına yardımcı olur.

8. Kramp

Belki de muzun en bilinen faydası kramplara iyi gelmesidir. Hatta bazı durumlarda krampların yeterli potasyum alınmaması ve yeterli muz tüketilmemesi nedeni ile bile oluştuğu düşünülür. Bu yüzden kramp riskini ortadan kaldırmak için mutlaka muz yemelisiniz. Aynı şekilde krampların kesilmesi için de muz etkili olacaktır.

9. Adet Öncesi Sendromu

Adet dönemi kadınlar için büyük bir çileye dönüşmektedir. Hem ağrılı geçmesi hem de kişiye kendini kötü hissettirmesi nedeni ile adet dönemleri oldukça zorlu dönemler olmaktadır. İşte bu adet dönemlerinin olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak için de muz yenmesi şiddet ile tavsiye edilir.

10. Şişlik Oluşması

Bazen vücudumuz çok fazla suyu dışarı atamaz ve içinde hapseder. Bu gibi durumlarda da ortaya ciddi şişlikler ortaya çıkar, kilo vermek zorlaşır. İşte bu atılamayan suyun vücut dışına atılması ya da insan vücudunun su tutmasının önlenmesi için mutlaka muz tüketilmesi tavsiye edilir.

11. Reflü Gibi Mide Rahatsızlıkları

Midemizde meydana gelen reflü tarzı mide rahatsızlıklarına yine muz çok iyi gelmektedir. Özellikle muz reflü ağrılarının dindirilmesinde önemli bir rol oynar.

12. Hafıza

memory

Hafıza problemi yaşayan kişilerin de düzenli bir şekilde muz yemesi gerekir. Aynı zamanda eğer konsantrasyon probleminiz de var ise yine muz size çok fazla yardımcı olacaktır.

13. Kaşıntılar

Kaşıntılar konusunda muzu direkt yemekten ziyade muzun kabuğunun içini kaşıntılı bölgeye sürmek gerekir. Bu kaşıntıyı gerçekten alacak olan bir formüldür. Özellikle alerji kaynaklı kaşıntılarda ve sinek sokması nedeni ile oluşan kaşıntılarda muz çok etkili olmaktadır.

14. Vücut Sıcaklığı

Çok sıcak geçen yaz aylarında insan vücudunun sıcaklığı da git gide yükselir. Bu başka ciddi rahatsızlıklara da yol açabileceği için önlem alınması gereken bir durumdur. Bunun için muz tüketerek vücut sıcaklığınızı normal seviyelere rahat bir şekilde çekebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.