Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

MUZUN FAYDALARI NELERDİR?

Bu yazımızı okuduktan ve muzun bilmediğiniz faydalarını öğrendikten sonra bu meyveye bakış açınız tamamen değişecek ve muz tüketimine daha özen göstereceğinize inanıyoruz. Genel itibari ile muzun faydaları ve fazla tüketilmesi durumunda oluşan yan etkilerden meydana gelen bilgileri siz okurlarımız ile paylaşıp hemen ardından muza ait besin değerleri tablosuna yer vererek yazımızı noktalayacağız.

Eğik, uzun, elips şeklinde sarı renkli bir meyve olan muz, ayrıca çokta besleyici bir meyvedir. Ayrıca en çok sevilen ve tüketilen meyvelerin de başında gelmektedir. Çeşitli tatlı ve gıdalara ekleyerek de hem bu besinlere tat vermesini hem de sağlıklı bir tüketim şeklini oluşturabilirsiniz. Şimdi de içerisinde yer alan besin değerlerinden bahsedelim. Muz pektin ve potasyum gibi lif çeşitlerinden bol miktarda içermektedir. Ayrıca magnezyum, C vitamini ve B6 vitamini almanın en iyi yollarından biri de muz tüketmekten geçmektedir. Antioksidan bakımından zengin olan muz, vücudumuzda serbest halde dolaşan ve çeşitli hastalıklara sebep olan serbest radikallerin vücuttan atılmasında oldukça etkili bir rol oynamaktadır.

Muzun faydaları arasında depresyonu önlemek, sabahları daha dinç uyanmanızı sağlamak, böbrek kanserini engellemek, diyabet, osteoporos (kemik erimesi) ve körlük gibi rahatsızlıklara iyi geldiği yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Ayrıca böcek ısırıklarına iyi gelmektedir. Hemen alt kısımda maddeler halinde muzun faydalı olduğu durumları inceleyebilirsiniz.

1.Kalp

 heart-health

Muz kalp sağlığınız için oldukça faydalıdır. İçerisinde yer alan bir elektrolit mineral özelliği gösteren potasyum, gündelik hayat içerisinde vücutta oluşan elektriğin akım gitmesinde etkilidir. Bu durumda daha iyi bir kalp sağlığına işaret etmektedir. FDA’nın yaptığı araştırmalara göre muzdaki yüksek potasyum ve düşük sodyum miktarı yüksek tansiyona karşı daha iyi bir kardiyovasküler sisteme sahip olmanızı sağlar.

2.Depresyon ve Ruh Sağlığı

depresyon-hastalik-1

Depresyon ile baş etmede en etkili meyvelerden birinin muz olmasının sebebi içerisinde yüksek miktarlarda yer alan triptophanın, vücuttaki seratoninin beyinde bulunan nörotransmitterlere iletimini sağlamasıdır. Böylece beyin daha iyi ve sağlıklı çalışmaya sevk eder. Ayrıca B6 vitamini daha iyi uyumanızı ve magnezyum da kaslarınızın rahatlamasını sağlar.

3.Sindirim ve Kilo Kaybı

sporcu

Muz lif bakımından oldukça zengin olup, lif tüketilmesi durumunda vücudunuzun dengeli bir hale gelmesini sağlamaktadır. Bir adet muz günlük lif ihtiyacınızın yüzde 10 gibi bir kısmını sağlamaktadır. B6 vitamini de diyabete karşı etkili ve kilo vermenizde oldukça faydalıdır. Genel olarak harika bir kilo verdirici olan muz, tokluk hissi vererek iştahsızlık sağlar.

4.Görme Yetisi

teknoloji_goz_2

Görme konusunda tüm övgüleri havuç alsa da, muza düşen payı hesaba katmamakta olmaz. Uluslararası Sağlık Enstitüsü’nün yaptığı araştırmaya göre meyvelerde az ancak önemli miktarda bulunan A vitamini, temelde gözünüzü korur, gece görme kabiliyetini arttırır ve normal görüş sisteminizi geliştirir. A vitamini aynı zamanda gözünüzü çevresel zararlı etkilerden de korur. Diğer meyveler gibi muz da makula dejenerasyonunu durdurucu etki yapmaktadır.

5.Kemik

Arthritis-2

Muz kalsiyum bakımından çok zengin olmayabilir. Ancak yine de kemiklerinizi güçlü tutmaya yetecek miktarda kalsiyum içermektedir. 2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre, kalsiyum emilimini sağlayan bir madde olan frukto-sakkaroz muzda bol miktarda bulunmaktadır. Bu madde sindirilemez bir yapıda olduğu için sindirim dostu pribiyotikleri cesaretlendirici bir etki yapmaktadır.

6.Kanser

Cancer-cell

Kanser, günümüzde tedavisi en zor hastalıklardan biri olup, halk arasında yeri geldiğinde adı ağza alınmayan bir hastalıktır. Böbrek kanserine karşı korunma amaçlı muz tüketiminin yararlı etkileri olduğu yapılan son araştırmalarda gün yüzüne çıkmıştır. 2005 yılındaki deneylere göre kadınlarda, başta muz olmak üzere diğer meyvelerden de yapılan karışık meyve salatalarının yüksek miktarlarda tüketilmesinin sonucu olarak böbrek kanseri oluşma riskinde yüzde 40’lık bir azalma olduğu ortaya çıkmıştır. Yani yaklaşık olarak bayanların haftalık 6 muz tüketmesi böbrek kanseri riskini yüzde 40 oranında azaltacaktır. Muzun böbrek kanserini engellemesinin sebebi ise içerisinde yer alan fenolik antioksidan bileşikleridir.

7.Atletik Performans

90days

Atletlerin dayanıklılık antrenmanlarında önemli olan mineral, vitamin ve düşük glisemikli karbonhidratlar muzda eşsiz bir şekilde bir arada bulunmaktadır. Kolay taşınabilirliği, cazip fiyatı ve harika lezzeti spor yapan kişilerin muzu seçmesinde en önemli etkenlerden biridir. 2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre 3 saatlik bir yarışta her 15 dakikada bir, yarım muz yiyen bir kişinin, sanki enerji içeceği tüketmiş gibi vücudundaki enerji seviyesinin sabit kalacağı ortaya çıkmıştır.

Sporcuların korkulu rüyası olan ve kaslarda meydana gelen krampları önlemenin en önemli yollarından biri de muz tüketmekten geçmektedir. Kaslarda meydana gelen krampların en önemli sebebi vücuttaki potasyum seviyesinin belirli bir miktarın altına inmesidir. Muz tüketerek içerisinde yer alan potasyumdan eser miktarlarda faydalanıp kramp riskinizi azaltma imkanı bulabilirsiniz. Düzenli olarak spor yapan kişilerin marketlerde satılan lifli gıdalardan alıp tatlandırıcı olarak içerisine muz doğraması ara öğününüze hem lezzet hem de sağlık katacaktır. Ayrıca sıcak yaz günlerinde muzlu milkshake içerek veya muzlu dondurma tüketerek ferahlayabilirsiniz.

8.Astım

q4k7jZ

Nefes problemi yaşayan kişilerin karşılarına çıkan hastalık astımdır. Bu hastalığa çocuk yaşta alınacak önlemler üzerinden yapılan araştırmalara göre, çocuklarınıza günde 1 adet muz yedirmeniz, astım riskini yüzde 34 oranında azaltacaktır.

9.Diyabet

kolesterol6

Diyabet üzerine yapılan araştırmalara göre bu hastalığın 2 farklı şekilde geliştiği ortaya çıkmıştır. Bunlardan ilki yüksek miktarda lif içeren gıdalar tüketen kişilerin kandaki glikoz seviyelerinde meydana gelen düşüştür. Diğer bir tip diyabet ise kan şekerinin, lipidlerin ve insülün seviyesinin artması sonucu meydana gelmektedir. Belirlenen miktarlara göre bayanların günlük 21-25 g arası lif, erkeklerin ise 30-38 g arası lif almaları gerekmektedir. Bir adet muzda ise 3 g lif bulunmaktadır.

Fazla Muz Yemenin Bir Zararı Var Mıdır?

Genel olarak muz yemenin belirgin bir yan etkisi ya da zararı bulunmamaktadır. Diğer yandan aşırı miktarlarda muz veya diğer meyvelerden tüketmek baş ağrısı ve uykusuzluğa sebebiyet verebilir. Bunun sebebi ise muzda yer alan aminoasitlerin kan damarlarını genişletmesidir. Ayrıca muzda bulunan triptophanın vücuda aşırı miktarlarda alınması da uykusuzluğa sebep olan bir diğer etmendir. Diğer bir yandan magnezyumun kasları rahatlattığı bilinmektedir. Ancak çok miktarda magnezyum alımının bazı yan etkileri olabileceği de bilinmektedir. Başta muz olmak üzere diğer meyveler de içerisinde şekeri bulundurmaktadırlar. Bu yüzde fazla miktarda muz tüketimi diş sağlığınızı bozabilir. Bir diğer araştırmaya göre ise gereğinden fazla miktarda potasyum tüketimi kasların zayıflamasına sebep olur. Bu hastalığın adı da hiperkalemiadır. Bu yüzden muz veya diğer meyvelerin aşırı tüketiminden kaçınılmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Bu durumlar dışında başta alerji olmak üzere diğer durumlar ile karşı karşıya kalmamak için herhangi bir sorun çıktığında lütfen doktorunuza danışınız.

Muzun yararları ve fazla tüketimi durumunda ortaya çıkabilecek yan etkileri inceledikten sonra, muza ait besin değerleri tablosunu siz okurlarımız ile paylaşıp yazımı noktalayacağız. Umarız verdiğimiz bilgiler sonucu muz hakkında daha kapsamlı bir bilgi altyapısına sahip olursunuz.

Muzun Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı: 100 g

 • Kalori (kcal): 88
 • Toplam yağ: 0,3 g
 • Kolesterol: 0 mg
 • Sodyum: 1 mg
 • Potasyum: 358 mg
 • Karbonhidrat: 23 g
 • Diyet lifi: 2,6 g
 • Şeker: 12 g
 • Protein: 1,1 g
 • A vitamini: 64 IU
 • C vitamini: 8,7 mg
 • Kalsiyum: 5 mg
 • Demir: 0,3 mg
 • D vitamini: 0 IU
 • Piridoksin: 0,4 mg
 • B12 vitamini: 0 µg
 • Magnezyum: 27 mg

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.