Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Muzun Zararları Nelerdir?

Yapılan araştırmalar kapsamında muzun en çok tüketilen meyvelerden biri olduğu tespit edilmiştir. Tüm dünyada bu tatlı, yumuşak, kremsi meyve ve onun keyifli lezzeti sağlık yararları için ünlüdür. Birçok fizyolojik ve psikolojik sorunları geçiştirmeye yardımcı olan temel besinlerle doludur.

Birçok açıdan bizler için oldukça sağlıklı vitaminlere sahiptir. Sadece 2 muz yemek bile bizlere yaklaşık 90 dakikalık bir egzersiz için yeterli enerjiyi vermektedir. Muz bu yüzden dünyanın önde gelen sporcularının bir numaralı meyvesidir. Muz potasyum ve lif içerir ayrıca kalorisi oldukça düşüktür. Tüm bunların yanı sıra, muzun gereğinden fazla tüketilmesi ya da kişilere verdiği rahatsızlıklardan ötürü bazı zararlara sahiptir.

Muzun Zararları Nelerdir?

Vitamin ve mineraller, bireyin ihtiyaçlarına bağlıdır ama çok fazla muz yemek istenmeyen zararlara sebebiyet verebilmektedir. Bu zararlar ise şöyle sıralanmaktadır;

1.Kilo

Muz, kurabiye veya cips gibi yiyeceklere göre daha az kaloriye sahiptir. Ancak muzun da kilo yapması için yeterli kaloriye sahip olduğu kanıtlanmıştır.

Bir orta boy muz 105 kalori içerir. Yani, orta büyüklükte bir portakal (62), doğranmış karpuz (45) bir kase ya da bir fincan üzüm (62) ile karşılaştırıldığında çok yüksektir. Eğer birkaç saatlik şımartma için düşük kalorili bir atıştırma arıyorsanız, bu sebeplerden dolayı muz en iyi seçim olmayabilir. Bunun yerine, karpuz, çilek, kavun, şeftali, salatalık, marul, kabak, lahana gibi yüksek su içeriği olan meyve ve sebzeler sizler için daha iyi bir aperatif seçimidir. Bu meyveler uzun süre sizleri tok tutmak için daha az kaloriye ve yüksek lif içeriğine sahiptir.

2.Migren

stres-depresyon-nedir-7538

Migren atakları sizleri sık sık rahatsız ediyorsa, günlük diyetinizden muzu çıkarmanız gerekmektedir. Tiramin; peynir, balık, et gibi birçok gıdada bulunan bir maddedir ve muzun içinde bulunmasından dolayı migren ve baş ağrısı için bir tetikleyici olduğu düşünülmektedir. Muz kabukları, muzun içinden 10 kat daha tiramin içermektedir. Bunun için muzu yemekten önce meyve kabuğunun lifli parçalarının çıkarılması konusunda ekstra dikkatli olun.

3.Hiperkalemi

Hiperkalemi, kanda aşırı potasyum bulunmasından dolayı oluşan bir sorundur ve kalp krizine yol açabilen düzensiz nabız hızı, bulantı ve düzensiz kalp atışı gibi sorunlara yol açmaktadır. Yapılan araştırmalara göre 18 g daha yüksek bir potasyum dozu yetişkinlerde hiperkalemiye neden olabilir. Belirli günlerde muzun aşırı alımı bu sorunlara neden olabilmektedir. Bunun için bazı diyet programlarını takip etmeniz gerekmektedir. Bunun için doktorunuzdan yardım alabilirsiniz.

4.Diş Çürüğü

fft2mm1854446

Uygun diş hijyenini korumada sorun yaşıyorsanız, nişasta oranı yüksek olan muz ciddi diş çürümelerine neden olabilir. Çikolata, kırmızı meyan ve sakız aynı şekilde sizler için zararlıdır (çiğneme gibi bazı çalışmalara göre, ağız sağlığı için muzdan daha zararlı olabilmektedir.). Şekerlerin hızlı bir şekilde erimesi ile nişastalar ağızda yavaş yavaş çözülür. Eğer muz gibi gıdalar tüketirseniz, parçacıklar yaklaşık iki saat boyunca dişler arasında kalacak ve böylece boşluklar arasında bulunan bakterileri çekecek ve diş çürümelerine neden olacaktır.

5.Uyuşukluk

56a7690418c7735cd09d84c6

Her zaman muz ile güne başlamanın harika bir fikir olduğunu düşündünüz değil mi? Ancak güne muz ile başlamanız sizlerin muhtemelen kendinizi daha uykulu hissetmenize neden olabilir. Muz, triptofan bakımından zengin olmasının yanı sıra zihinsel performans ve reaksiyonu azaltabilen amino asitlere neden olmaktadır. Muz aynı zamanda, kas gevşemesine yardımcı olan bir mineral olan magnezyumu yüksek dozda içermektedir. Bu özellikler, muzları yatmadan önce iyi bir aperatif seçeneği yapmaktadır.

6.Sinir Hasarı

1170771_81d4a9cd7ee62952bdcdaa086b1ac4d5_640x640

Muz, yüksek miktarda B6 vitamini içerdiğinden dolayı sinir hasarına neden olabilir. B6 vitamininin 100 miligramdan fazla tüketimi, yapılan araştırmalara göre sinir hasarı ile sonuçlanabilir. Ancak, muz tüketimi ile sinir hasarı olasılığı nadir olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kapsamda bir sorun yaşıyorsanız, tıbbi bir yardım almanız gerekmektedir.

7.Polen Alerjisi

polen alerjisi tedavisi

Polen alerjisi, bahar aylarında oraya çıkan bir sorundur. Polen taneleri nefes alımınızı etkiler ve aynı zamanda bağışıklık sisteminizde bazı tepkimelere neden olan bir durumdur. Bu alerjiden muzdarip bir kişi şişmiş dudaklar, tahriş olmuş bir boğaz, şişmiş dil gibi belirtiler gösterir. Bu evrede ise muz yemek sizlerin alerjilerini tetiklemekte ve belirtilerin daha şiddetli olmasına neden olmaktadır.

8.Alerji ve Astım Hastalarında Aşırı Duyarlılık

astim-ataga-kalkti-26233

Alerji, astım ve immünoloji gibi sorunları olan kişiler muz meyvesine karşı daha duyarlı hale gelmektedirler. Hırıltılı solunum, burun akıntısı, öksürük, kaşıntılı boğaz ve gözde sulanma gibi belirtiler bu alerji ile ortaktır. Bu belirtiler muz tüketimi ile birlikte artış gösterecektir.

9.Solunum Problemleri

astm

Polen alerjisinin bir dalı olan diğer bir sorun solunum iltihabıdır. Bu hava yollarını daraltmaya ve solunum problemlerine neden olabilir. Bu nefes veya şiddetli yutma zorluklarına neden olmaktadır. Muzda sizleri bu anlamda kötü etkilemektedir. 

10.Karın Ağrısı

karin-agrisi-deyip-gecmeyin--5526873

Eğer yeterince olgun olmamış muz yerseniz, şiddetli bir mide ağrısı ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca karın ağrısı ile birlikte bulantılar ile de karşılaşabilirsiniz. Olgunlaşmamış muzu vücudunuz sindirmek için uzun bir süre çalışır ve yüksek miktarda nişasta içerir. Ayrıca bunlara ek olarak kusmalar veya ishalle karşılaşabilirsiniz.

11.Anafilaktik Şok

anafilaktik-sok-hakkinda-bilmeniz-gereken-7-bilgi_780x532

Muz alerjisi bazı bireylerde kan basıncında ani düşüşe neden olmaktadır. Muza alerjisi olan kişiler muz yediğinde ciddi bir bağışıklık sorunu ile karşılaşabilmektedirler. Bu kişilerde muz yenmesi ile birlikte solunumda sıkıntılar yaşanabilir ve yükselen kandaki oksijen seviyesi ile şok yaşayabilirsiniz. Böyle artırılabilir veya azaltılabilir nabız hızı, ışık dönmesi, bayılma gibi belirtiler oluşabilir ve bu konuda dikkatli olmanız gerekmektedir. Yapılan bir çalışmada muz alerjisi olan bebeklerde aşırı vakaların ortaya çıktığı görülmüştür. Ayrıca bebeklerine katı gıdalar getirirken, annelerin bu konuda daha temkinli olmaları gerekmektedir ve potansiyel alerjen olarak muzlu gıdalardan vermemesi gerekmektedir.

12.Kabızlık

kabizlik-nasil-gecer

Evet, muzun kabızlığa neden olduğunu öğrenmek çoğu kişi için sürpriz olmaktadır. Öteden beri, muzun bağırsak hareketlerine yardım ettiği bilinmektedir, ancak bu durum bazı durumlarda farklılaşmaktadır. Olgunlaşmamış veya yeşil muz kabızlık riskini artırabilen nişasta bakımından zengindir. Hatta sindirim sistemi ile ilgili önleyici bir etkiye sahip tannik asitleri ağır dozda içerir. Tanik asit, gastrointestinal sıvı salgılanması engeller. Olgun muz, diğer taraftan, kabızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir. Muz kabızlığa neden olan gıdalar arasında görülmeye başlanmıştır.

13.Gaz

osurmak

Muz tüketimi gaza neden olabilmektedir. Muz, lif ve früktoz içerir. Aniden lif alımını artırmak veya büyük miktarlarda tüketmek, kalın bağırsağınızın bu lifleri eritmesi için daha çok çaba sarf etmesi anlamına gelmektedir ve bu nedenden dolayı da gaz sorunları olabilmektedir. Çok miktarlarda muz alındığında benzer şekilde, bağırsaklarınız fruktozu sindirmek için daha çok çalışmakta ve bu da yine gaz oluşumuna neden olmaktadır.

14.Diyabet (Tip 2) Riski

bitkisel-diyabet-tedavisi1

Muz, kan şekeri düzeylerinde hafif bir değişikliğe neden olan yeteneğe sahiptir ve ‘orta düzeyde’ glisemik gıda kategorisi içerisinde yer almaktadır. Tip 2 diyabet, obezite ve kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini artırabilen yüksek glisemik indeksli gıdalar olduğundan, muz alımını düzenlemelidir. Normal muzu (daha yüksek bir glisemik indeksi grubunda yer alan olgunlaşmış muz halinde olan) gün içerisinde ne kadar yediğinize dikkat etmeniz gerekmektedir.

Muzun Zararlarından Korunmak İçin Neler Yapmalıyız?

Muz tüketimi ile ilgili bazı uyarılar ve önlemler şunlardır;

  • Düzgün çalışmayan böbreklere sahipseniz minimum muz tüketiniz. Çok muz tüketimi kanda çok potasyum bulunmasına ve böbreklerinizin bunu kaldırması için üzerinde daha çok gerginlik olmasına neden olur. Bu da çok tehlikeli olabilir.
  • Muz, oda sıcaklığında muhafaza edilmelidirler ve satın alma gününü takiben iki gün içinde yenmelidir. Aynı zamanda ezilmiş muz yememeniz gerekmektedir.
  • Eğer, kurdeşen, hırıltılı solunum ve boğaz tahrişi gibi sorunlarınız varsa ve muz yerken her zaman kramp yaşıyorsanız, muz veya aynı proteini içeren diğer meyveye alerjiniz olabilir.
  • Eğer muz alımını arttırmak istiyorsanız, önerilen dozu bilmek için doktorunuza danışın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.