Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Naftalin Lekesi Nasıl Çıkar?

Her mevsime uygun kıyafetler genelde mevsim değişikliklerinde kaldırılır. Ve kaldırılırken de kaldırdığımız dolabın ya da diğer eşyaların kokusunun sinmemesi adına bu kıyafetlerin arasına bazı kokular koyulur. Önceden sabun gibi ya da koku keseleri gibi ürünler koyulurken etrafa daha keskin koku saçan naftalin konulmaya başlandı. Naftalin sadece dolaplarda değil neredeyse her alanda temiz koku amaçlı kullanılıyor. Tuvaletlerde sandıklarda dolaplarda sık sık kullanılan naftalin bir süre sonra havayla temasından sonra eriyerek bitiyor. Naftalin sadece koku amaçlı kullanılıyor olsa da özellikle özenle saklanması gerekilen ve kapalı alanlarda uzun süreli tutulan eşyaların diğer canlılardan korumak için de kullanılabilir. Sandıklara gelen tahta kuruları pire gibi organizmalar hem sandığın yapısına zarar verebilir hem de içerisinde yer alan el emeği ürünlerinize de zarar verebilir. Bir önlem amaçlı bu sandıkların içerisine naftalin koyabilirsiniz. Örneğin severek kullandığınız bir ürünü bir sandığa kapattınız bir sonraki açtığınızda o eşyanın yarısını bulamamanız bu organizmalar sayesinde gerçek olabilir. Çünkü ciddi anlamda eşyalara zarar verebilme potansiyeline sahip olan bu mikroorganizmalar özellikle kapalı alanlarda mesken tutarlar. Bizler de bunlara önlem olarak naftalini demir baş listesinde tutarız.

Naftalin lekesi aslında sararmış olan bir lekedir. Uzun süre kapalı olan ortamlarda duran ürünleri korumak için koyduğunuz naftalinler bir süre sonra etkisini kaybedecek bulunduğu yüzeyin lekeli bir görünüme sahip olmasını sağlayacaktır. Bunun için yapmanız gereken olabildiğince naftalini az kullanmak olabilir. Ancak kullandıysanız ve naftalin lekesinden nasıl kurtulacağınız bilmiyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Kumaştan Naftalin Lekesi Nasıl Çıkar?

Özellikle mevsim değişikliklerinde sıklıkla yaptığınız dolap kaldırma işlemi sırasında bir sonraki sezon kıyafetlerin temizlik kokusunu korumak ve onları diğer mikroorganizmalardan kurtarmak için naftalini sık sık kullanıyoruz. Bu kullanım her ne kadar tehlikeli sonuçlar doğursa da bu alışkanlık haline gelmiştir. Naftalin lekesi oldukça kuvvetli bir lekedir. Suya karşı aşırı direnç göstereceği için saf su ona etki etmeyecek ve sizleri başka çözüm aramaya sürükleyecektir. Naftalin lekesini çıkarmak için bir kaba su hazırlayın ve bu kabın içerisine de bol miktarda limon suyu sıkın. Bu karışımın asidik özelliğini artırarak bu direnci kırmaya odaklanacaktır. Daha sonrasında naftalin lekeli bulunan kumaşın üstüne de bir miktar karbonat dökün ve bu şekilde bir saat kadar beklemesini sağlayın. Bu işlemin ardından hazırladığınız sulu karışımı dökün ve bu şekilde biraz bekleyin. Ardından lekenin kolaylıkla çıktığına sizlerde şahitlik edeceksiniz.

Kıyafetten Naftalin Lekesi Nasıl Çıkar?

Naftalin lekesine maruz kalan bir diğer şeyde kıyafetlerimizdir. Kıyafetten de bir hayli zor çıkacak gibi görünen naftalin lekesi kumaşın cinsine göre zorluk gösterebilir. Eğer oldukça dokulu bir kumaşa ait kıyafetiniz varsa bu işlem biraz daha uzun sürebilir. Kuru temizleme gibi oldukça pratik olan bir seçenek bulunuyor olsa da küçük bir naftalin lekesi için tüm yıkama ücreti ödemek hem sizlerin bütçenizi sarsabilir hem de boş yere zaman harcamanıza neden olabilir. Bunun yerine yapmanız gereken basit birkaç işlem vardır. Öncelikle kıyafetinizin ters tarafına bir havlu koyun. Çözünen naftalin lekesinin diğer yüzeye bulaşmaması için alınan bu önlem işinizi kolaylaştıracaktır. Daha sonrasında naftalin lekesinin bulunduğu alan bir miktar sirke dökün. Sirkenin birkaç saat kadar yüzeyde kalmasına izin verin. Kurumadan önce müdahale etmeyi de unutmayın. Daha sonrasında bu alanın üzerine bir miktar karbonat dökün ve kıyafetinizin kumaşına uygun bir programda yıkamaya atın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.