Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Nar Ayıklamanın Püf Noktaları

Kalp ve damar sağlığı için bir numaralı yiyecek olan narı bilinçsizce ayıklamak, mutfağınızı batırmanıza neden olacaktır. Sadece mutfağınızla kalmayıp üzerinize ve ellerinize sıçrayarak başınıza birçok dert açabilir. Bu nedenle nar ayıklarken belli başlı püf noktaları uygulamanız, sizin işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Bu püf noktaları da yazımızda bulabilirsiniz.

Nar Ayıklamanın Püf Noktaları Nelerdir?

1. Narı suda kırma yöntemi

İlk yöntemi uygulamak için narın kök ve baş kısmını bıçakla kesmeniz gerekiyor. Bu işlemi yaparken kesinlikle nar tanelerine ulaşmamalısınız. Ulaşırsanız etrafa sıçrayarak lekelere sebebiyet verebilir. Daha sonra narın etrafındaki kırmızı derisini ince bir şekilde çizin. Büyük bir kasenin içerisine kabı nerdeyse dolduracak kadar su koyun. Daha sonra narı ve ellerinizi suyun içerisine daldırıp narı su içersinde kırın.

Bu işlem sayesinde nar tanelerinden sıçrayan nar, su içerisinde kalarak eşyalarıza zarar vermeyecektir. Çıkarmış olduğunuz nar tanelerini ise su içerisinde bırakın. Burada bekleyen nar tanelerinin beyaz zarları suda yumuşayarak daha kolay bir şekilde ayrılacaktır. Su içerisindeki sağlam nar taneleri suyun dibine çökecektir. Kırma işlemi sırasında hasar gören nar taneleri suyun yüzeyine çıkacaktır. Bu su yüzeyine çıkan nar tanelerini kaşık yardımı ile toplayıp çöpe atın. Suyun dibinde kalan sağlıklı nar tanelerini ise bir elek yardımı ile süzün. Süzgeçte kalan taneleri havlu peçete yardımı ile kurulayarak tüketime hazır hale getirebilirsiniz.

2. Nara kaşık ile vurarak temizleme yöntemi

Bu yöntem yukardaki yönteme göre daha zorlu bir yöntem olacaktır. Bu nedenle masanıza nar ayıklama işlemine geçmeden önce gazete veya muşamba kağıt sermenizde yarar var. Bu islemden sonra nar temizleme işlemi için hazırsınız. Öncelikle narın çiçek gibi olan kısmını nar tanelerine ulaşmadan kesin. Daha sonra narın kabuk kısmını açacak şekilde 4 ayrı noktadan kesin.

Bu işlemi uyguladıktan sonra bir kap ayarlayın. Bu kabın içine gelecek şekilde narı tutun. Narın arka kısmına tahta bir kaşık yardımıyla vurun. Bu işleme devam ettiğiniz takdirde narın taneleri kabın içerisine dökülecektir. Dökülen tanelere musluk suyu ile yıkayın. Daha sonra kağıt havlu yardımı ile nar tanelerini kurulayın. Bu işlemden sonra nar tanelerini ağız tadıyla yiyebilirsiniz.

3. Nar tanelerini süpürge makinesi ile çekme yöntemi

Bu işlem için süpürge makinesinin hortum kısmının ucuna bol delikli bir kumaş parçası takın. Bu takılan bezi süpürgenin hortumuna sabitlemek için paket lastiği kullanın. Daha sonra narın kırmızı kabuk kısmını 4 parça halinde ayırın. Bu işlemden sonra narın açılan kısmına 5 cm kadar süpürge makinesini yaklaştırın. Bezdeki kısım dolunca makineyi kapatın. Narın içindeki taneler bitene kadar bu işlemi uygulamaya devam edin. Biriktirdiğiniz taneleri bir kapta biriktirin. Biriken taneleri bol suda yıkadıktan sonra afiyetle yiyebilirsiniz.

4. Narı portakal gibi dilimleme yöntemi

Bütün narı elinize alın daha sonra narın çiçek gibi olan kısmını bıçak yardımı ile kesin. Bu işlemden sonra nardaki içeri doğru bükük şekildeki beyaz kısımları bir bıçak yardımı ile içeriye doğru kesin. Kesilen narda en az 5 bölge için bu işlemi uygulayın. Kestiğiniz kısımları yavaş bir şekilde açmaya başlayın. Açılan kısımdaki narları bir kapta biriktirin. Kapta biriken narları bir elekte yıkayın ve daha sonra havlu peçete yardımı ile kuruladıktan sonra afiyetle yiyebilirsiniz.

5. Nar soyma aletleri

Narı tek tek ayıklamak neredeyse işkence denilebilecek kadar zor bir işlemdir. Bu nedenle nar ayıklarken kullanabileceğiniz nar soyma makineleri mevcuttur. Eğer nar tüketmeyi çok fazla seviyorsanız bu nar soyma aletlerinden alabilirsiniz. Bu aletlerin fiyatları 5 Türk Lirasından başlayıp, 1000 Türk Lirasına kadar çıkabiliyor. Ancak bu makineler temelde aynı görevi görüyor. Tabi ki ucuz olan makineler manuel kol gücüne dayalı, pahalı olanlar ise otomatik olarak nar soyma işlemini gerçekleştiriyor. Sizin için tavsiye ettiğimiz aletler ucuz olan narmatik denilen aletler olacaktır.

Bu aleti kullanmak için narı ortadan ikiye bölün daha sonra narı kabın ortasında bulunan delikli alana yerleştirin. Yerleştirmiş olduğunuz nara tahta kaşık yardımı ile vurun. İki parçaya ayırdığınız narın, her iki parçasında bu işlemi uyguladığınız taktirde nar taneleri kolay bir şekilde kabuklarından ayrılacaktır. İşlem sonucunda sterseniz nar kompostosu yapabilir, isterseniz nar tanelerini afiyetle tüketebilirsiniz.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.