Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Nargile Kanser Yapar Mı?

Alışkanlıklar; tırnağımızdan tutunda saç tellerimize kadar bizleri olumlu ya da olumsuz etkiliyor. Bu durum artık besin değerlerinin gittikçe düştüğü şu günlerde daha da fazlalaştı. Çünkü bağışıklık sistemi yeterince destek görmediği için insan sağlığı da bu durumdan olumsuz etkileniyor.

Artık kanser çağımızın hastalığı ancak bu durumun önüne geçebilmek için elbette alabileceğimiz bir çok önlem var. Bunlardan biri de kötü alışkanlıkları bırakmak geliyor. Sigara, alkol gibi ürünler insan bünyesini sarsan ve bağışıklık sistemini düşüren ürünler. Ülkemizde her ne kadar bu ürünler yasal olsa da bazı yaptırımlarla kısıtlamalar getirildi. Bu teşvik edici kısıtlamalar ne yazık ki sonuç vermiyor. Bunların yanı sıra bir de Türk tarihinde önemli bir yeri olan ancak kötü alışkanlıkların arasında bulunan nargile geliyor. Sigara her ne kadar zararlı olsa da hatta Türkiye her yıl ortaya çıkan akciğer kanserinin sebeplerinden biri olsa da tütün ve kömür birleşince sigaradan daha zararlı bir ürün ortaya çıkıyor. Şimdi sizlerle birlikte nargilenin kötü yanlarını ele alacağız.

Nargilenin Zararları

Nargile bulaşıcı hastalıkların bulaşması için oldukça iyi bir aracı olmaya devam ediyor. Her ne kadar ağız kısmı değiştirilse de şişelerin içerisinde bulunan hava ile birlikte bir çok solunum yoluyla geçen hastalıklar geçiyor. Bu durum nargilenin zararlarının yanında en masumu olarak kalıyor diyebiliriz. Çünkü tütün ve kömür bir araya gelmesiyle birlikte tüm tütün ürünlerinden daha zararlı bir hale gelerek kişinin bağışıklık sistemini olumsuz etkiliyor, aynı zamanda solunum organlarını da oldukça kötü etkiliyor.

Çeşitli aromalarıyla insanların bu zararlarını unutmasını kolaylaştıran nargile bu şekilde bağımlılık yapıyor. Tüm tütün ürünlerinde olduğu gibi nargilenin de kanser yapıcı bazı maddeler var. Bunların yanı sıra hepatit hastalıkları ve verem gibi ağır hastalıkların da nargile yoluyla kişiden kişiye geçmesi de mümkün. Çünkü kafelerde kullanılan nargilenin hijyen durumuna güvenilmiyor. Bu da bakterilerin oluşumuna katkıda bulunuyor.

Nargile Kanser Yapıyor Mu?

Nargilenin kanser yapıcı etken maddesi tam olarak bilinmiyor ancak içerisinde tütün ve kömür gibi maddeler olduğu için tahmin etmek çok da zor olmuyor. Nargilenin içerisindeki etken maddeler nedeniyle insanlar bu ürüne bağımlılık kazanıyor ve bu şekilde kanser de kaçınılmaz oluyor. Bu kanser çeşitlerinin başında ise akciğer kanseri geliyor. Akciğer kanseri oldukça ciddi ve ölümcül bir kanser çeşidi. Bu nedenden dolayı bağımlılıklarınızdan kurtulmak için devletin sağlık birimlerine başvurup destek alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.