Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Narın Zararları Nelerdir?

Nar, besin değeri açısından oldukça zengin ve birçok yönden de faydalı bir meyvedir. Fakat doktorlar narın sürekli bir şekilde tüketilmesi ile ortaya çıkan belli başlı yan etkileri olduğunu söylüyorlar. Biz de bu yazımızda, narın yan etkileri ve zararları hakkında sizi aydınlatmaya çalışacağız.

Nar, genel olarak güneydoğu Asya’da Hindistan, Pakistan, İran ve Akdeniz bölgesinin belli kısımlarında yetişen bir meyve türüdür. Bu meyvenin yenilebilir tek yeri, içerisinde bulunan çekirdekleridir. Nar, içerisinde bulunan yüksek besin değerleri nedeni ile oldukça saygı gören, önemsenen bir meyvedir, öyle ki bütün kutsal kitaplarda nardan bir şekilde bahsedilmiştir. Nar ayrıca tarih boyunca refah ve bereketin bir simgesi olarak anılmış ve saygı görmüştür. Fakat, her ne kadar faydalı olduğundan bahsetsek de, narın bazı yan etkileri ve zararları mevcuttur ve bu etkilerin bir kısmı da meyvenin aşırı miktarda tüketilmesi ile alakalıdır. Yazımızın devamında ise bu meyvenin yararlı besin değerlerini ve aynı zamanda narın zararları ve yan etkileri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Nar içeriği itibari ile karbonhidrat ve şeker açısından oldukça zengin bir meyvedir. Ayrıca B1, B2, B3, B6, B8 ve C vitamini gibi gerekli ve temel vitaminlerin yanında kalsiyum, potasyum, magnezyum ve demir gibi birçok temel minerali de bünyesinde barındırmaktadır. Ayrıca nardan elde edilen meyve suyu, narın en büyük faydalarından biri olarak görülen vücuttaki kolesterol seviyesini düşürmesi ile bilinmektedir. Nar bunun yanında ayrıca kan basıncının düşürülmesine, osteoartrit ismindeki hastalığın engellenmesine ve hatta bazı kanser türlerinin dahi engellenmesine yardımcı olmaktadır. Fakat, saydığımız bu kadar faydaya rağmen, bir takım tehlikeli yan etkileri de bulunmaktadır. Faydalı olduğu düşünülerek tüketilen fazla miktardaki nar sağlığınıza zararlı olacaktır. İşte narın potansiyel yan etkileri ve zararları:

Narın Zararları Nelerdir?

Nar aslında birçok insan için, tehlikeli sayılmayacak bir meyvedir. Çoğu insan narın yan etkilerini ya da zararlarını tecrübe etmeden yerler. Fakat bu durum meyvenin zararlı olmadığı ya da rahatça tüketilebileceği anlamına gelmemelidir. Bazı insanların özellikle dikkat etmesi gerekmektedir. Ayrıca bu meyvenin birazdan sayacağımız zararlarını ve yan etkilerini tecrübe etmek istemiyorsanız, narı belirtilen miktarlarda, aşırı tüketime kaçmadan yemelisiniz.

1.Sindirim Sistemi Bozuklukları

Nar tüketimi sonucu olarak en çok rastlanan yan etkilerden biri, sindirim sistemi bozukluğudur. Bu yan etki, kişinin sindirim sisteminde birtakım sorunlara neden olur. Bu sorunların arasında bulantı, kusma, ishal ve karın ağrısı bulunmaktadır. Sindirim sisteminde meydana gelen tüm bu problemler, aslen narın gereğinden fazla tüketilmesi sonucu oluşmaktadır. Bu meyvenin fazla miktarlarda tüketilmesi mide ve bağırsak yolunda problemler yaşanmasına neden olmaktadır. Fakat narın neden olduğu bu yan etkiler, nadiren kalıcı olur. Genellikle semptomlar başladıktan birkaç saat içerisinde etkileri geçmektedir. Fakat yine de aşırı miktarlarda nar tüketmekten kaçınılmalı, ayrıca nar ile birlikte yağlı meyveler tüketmekten kaçınılmalıdır.

2.Alerjiler

Bazı meyvelere karşı alerjileri olan kişiler, nar tüketmeden önce de dikkatli olmalıdırlar. Neticede nar da alerjileri olabilir. Astım ve benzeri alerjik durumlardan dolayı sıkıntı çeken kişiler, alerjik reaksiyonları tetikleme ihtimali olduğu için bu meyveden mümkün olduğunca uzak durmalıdırlar. Narın neden olduğu alerji, kendisini birtakım farklı formlarda açığa çıkartabilir. İşte narın sebep olduğu alerjinin karşılaşabileceğiniz yaygın semptomları:

  • Yüzünüzün şişmesine neden olabilir.
  • Kurdeşen, döküntü ve kaşıntılara sebep olabilir.
  • Nefes almada güçlük çekebilirsiniz.
  • Yutkunmada zorlanabilir, yutkunurken acı çekebilirsiniz.
  • Ağzınızda ağrı ve şişlik oluşabilir.

3.Düşük Kan Basıncı

Yazımızın başlarında bahsettiğimiz gibi, narın kan basıncını düşürme gibi bir etkisi olabilir. Aslında bu durum, yüksek kan basıncı problemi ile uğraşan insanlar için oldukça faydalı olabilir. Fakat hali hazırda düşük kan basıncı olan insanlar için, nar yemek çok daha tehlikeli sonuçların doğmasına neden olabilir. Ayrıca narın bir diğer zararlı etkisi ise, ilaçlarla birlikte alındığında yaptığı etkileşimdir. Özellikle kan basıncını düzenleyen ilaçlarla birlikte nar tüketmek tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Meyvenin içinde bulunan organik bileşenler, kan basıncını düşüren bir etkiye sahiptir ve kan basıncını düzenleyen bir ilaç ile birlikte nar yemek, ilacın etkilerine müdahale edebilir, etkiyi arttırabilir ya da azaltabilir. Bu nedenle, kan basıncı düzenleyen ya da kalp hastalıkları için ilaç tedavisi gören insanlar, nar tüketirken kullandıkları ilaçla olan etkilerini gözden geçirerek bu meyveyi tüketmelidirler. Eğer ilaç tedavisine bir zararı olacağından eminseniz, nar yemekten kaçınmalısınız.

4.Enzimler Üzerindeki Etkileri

Nar aynı zamanda vücudumuzda metabolik sorunlara da neden olabilmektedir. Nar üzerinde yapılan bilimsel araştırmaların sonuçlarına göre, nar suyu, karaciğer tarafından salgılanan enzimlerinden fonksiyonlarını normal bir şekilde yerine getirmeleri kısıtlamakta ve engellemektedir. Nar tarafından engellenen bu enzimlerden bazıları, vücuda giren kimyasal bileşenleri parçalamakla ve kullanılabilir hale getirmekle görevlidir. Kimyasal bileşikler dendiğinde aklınıza hastalandığımızda aldığımız ilaçlar gelebilir. Eğer bu enzim, kimyasal bileşenleri parçalama görevini normal bir şekilde yerine getiremez ise, vücuda giren kimyasallardan, ilaçlardan faydalanamadığımız gibi, bu bileşenler zehirli kimyasallar halinde vücutta birikmeye başlayabilir. Vücutta parçalanamayan toksik bileşenlerin birikmesi çok tehlikeli bir durumdur ve ölümcül etkileri olabilir. Bu nedenle, eğer herhangi bir ilaç kullanıyorsanız ya da düzenli bir ilaç tedavisi görüyorsanız, nar tüketmeden önce, mutlaka doktorunuza danışıp herhangi bir sakıncası olup olmadığını öğrenmelisiniz. Eğer bir sakıncası olduğunu öğrenirseniz, nar yemekten uzak durmanız sağlığınız açısından en doğru tercih olacaktır.

5.Yüksek Şeker Miktarı

Nar içerisinde bol miktarda şeker ve karbonhidrat bulunduran bir meyvedir. Bu nedenle, şeker ve karbonhidrat açısından oldukça zengin bir meyvenin, diyabet hastaları tarafından tüketilmesi, istenmeyen ve tehlikeli durumlar yaratacaktır. Diyabet ya da şeker tüketimi ile alakalı hastalığı olan kişilerin, nar tüketirken, yedikleri meyvenin şeker deposu olduğunu bilip, ona göre davranmaları gerekmektedir. Aksi takdirde hastalıkları tetiklenebilir. Ayrıca, eğer diyet yapıyorsanız ve kilo vermek için uymaya çalıştığınız bir beslenme programınız var ise, narı ya da nar suyunu bu beslenme programından çıkarsanız iyi edersiniz. Nar içerisindeki yüksek miktarda şeker ve karbonhidrat nedeni ile, tam anlamı ile bir kalori deposudur. Beslenmenize dikkat etmeye çalışırken bir de nar ya da nar suyu tüketirseniz, fazladan kalori alımı nedeni ile istenmeyen kilolara kavuşmanız kaçınılmaz olacaktır.

Bu arada hatırlatalım, nar meyvesi içerdiği koyu renkte kırmızı renk pigmenti nedeni ile kıyafetlerinizin üzerine döküldüğünde, bu lekeyi çıkarması oldukça zordur. Nar da sağa sola saçmadan yemesi zor bir meyve olduğu için, bu önerimizi aklınızda tutmanız iyi olacaktır.

Anlattıklarımız narın zararları ve yan etkileri hakkındaki birkaç önemli noktaydı. Özet olarak söylemek gerekirse, herhangi bir meyveyi abartmadan doğru miktarlarda aldığınız takdirde, bazı özel durumlar hariç, yan etki ve zararlarını görmeniz pek olası olmayacaktır. Yine de risk grubunda bulunan insanların dikkatli tüketmelerini tavsiye ederiz. Ayrıca, nar takviyesi ya da vitamini ismi ile satılan ürünleri tüketmek yerine direk meyvenin kendisini yemeniz hem daha sağlıklı olacaktır hem de meyvenin lezzetinin tadını çıkartabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.