Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Nasır Tedavisi, Nasıl Geçer?

Nasırlar cildin kalınlaşmış ve sertleşmiş cilt katmanları olup, cildiniz kendini basınca veya sürtünmeye karşı korumaya almak istediğinde oluşur. Genellikle ayaklarda, ellerde veya parmaklarda oluşur. Nasırlar genelde göze pek hoş görünmeyen şeylerdir.

Eğer oluşan nasırlar sizi rahatsız ediyorsa ve eğer sağlıklıysanız nasır tedavisine ihtiyacınız var demektir. Çoğu insan nasır oluşumuna sebep olan sürtünme veya basıncı ortadan kaldırırlar. Eğer diyabetiniz veya kirli kanın ayaklarınıza ulaşması gibi diğer sağlıksal sorunlarınız varsa nasır oluşma riski altında bulunduğunuz anlamına gelir. Böyle bir duruma sahipseniz, düzgün bir tedavi işlemi için doktorunuzun tavsiyesine danışın.

Nasır Neden Olur?

Tekrarlanan hareketlerde basınç veya sürtünme oluşumu nasıra sebep olmakta, büyümesini ve gelişmesine de etki etmektedir. Bu basınç ve sürtünme kaynakları ise genel olarak;

  • Kötü ayakkabı kullanma: Sıkı ayakkabılar ve yüksek topuklu ayakkabılar ayağınızın tabanına daha fazla basınç uygulanmasına neden olacaktır. Eğer ayakkabınız gevşek ise ayağınız ayakkabının içinde defalarca kayar.
  • Çorap kullanmamak: Ayakkabıları veya sandaletleri çorapsız bir şekilde giymek, ayaklarınızda sürtünmeye neden olur. Çorapların ayağınıza tam olarak olmaması ise bir başka problem olarak ön plana çıkmaktadır.
  • El aletleri kullanmak: Ellerinizde oluşan nasırlar, enstrüman çalarken, el aletleri kullanırken veya yazı yazarken defalarca baskı altında kalacaktır. Bu durum da ellerinizde nasır oluşumuna sebep olur.

Özellikle yürüyüş veya koşu yapan kişilerin ayak tabanlarında nasır oluşumu gözlenmektedir. Yarışmalara katılan atletler, özellikle nasırlar için hassas bir yapıya sahiptirler. Ayrıca bazı kemiklerde deformasyon oluşumu da gerçekleşmektedir. Nasırlar yumuşak ve sert olmak üzere 2 ayrı çeşide sahiptir.

Nasır Belirtileri Nelerdir?

Nasıl oluşumunun birtakım belirtileri vardır. Bunlar sertleşmiş ve kalınlaşmış cilt alanları, yuvarlak veya konik şekle sahip yumru oluşumu, ciltte kuruluk, pullu yapı veya kesintili bir alanın oluşması, yürürken veya herhangi bir aktivite halinde acı vermesi nasır belirtileri arasında yer almaktadır.

Nasırlar genellikle ayak tabanında, topukların altında, dizlerde veya avuç içinde oluşur. Buraların ortak özelliği ise üstlerine binen yüklerin veya basıncın fazla olmasıdır. Eğer oluşan nasırlar oldukça acı verici bir hale gelip, tahriş olmuş ise bir doktora gitme vaktiniz gelmiş demektir. Diyabet veya kötü bir dolaşım sistemine sahipseniz doktorunuzu bu konuda bilgilendirerek oluşabilecek kötü bir durumun önüne geçmiş olursunuz.

Nasır Risk Faktörleri Nelerdir?

Nasır oluşumu ile birlikte meydana gelen risk faktörleri;

  • Anormal bir ayak şişkinliği, kemik yumrusu oluşumu ayak eklemlerinde meydana gelebilen bir durumdur.
  • Ayak baş parmağında içe doğru dönüklük olması durumudur.
  • Kemik çıkıntıları ayakkabının içerisinde sürekli olarak sürtünmeye neden olabilir.
  • Ayaklarda anormal bir anatomiye sahip olunması.
  • Eğer el aletleri ile çalışıyor ve eldiven kullanmıyorsanız cildiniz aşırı bir sürtünmeye maruz kalarak nasır oluşumu gözlenecektir.

Nasır Teşhisi Nasıl Yapılır?

Nasır teşhisi yapabilmek için birtakım testler yapılarak prosedürler uygulanmaktadır. Bunlardan biri de fiziksel testtir. Bu aşamada doktorunuz tarafından ayaklarınız incelenecek ayrıca siğil ve kist gibi kalınlaşmış bir cilde sebep olan etmenler araştırılacaktır. Ek olarak bir de X-ray ile teşhis işlemi yapılmaktadır. Yine doktorunuz tarafından önerilen yöntemlerden biri olan X-ray sayesinde ellerinizde veya ayaklarınızda bulunan fiziksel anormallikleri, yani nasırları inceleme işlemi yapılmaktadır.

Nasır Tedavisi Nasıl Yapılır?

Nasır tedavisi genellikle nasırın gelişmesine yol açan tekrarlayan hareketlerden uzak durulmasını içerir. Bu sorunu çözmek için muhtemelen ayağınıza tam olarak oturan çorap seçimi yapmanız, koruyucular kullanmanız ve kendi başınıza yapacağınız birtakım önlemler gerekecektir. Kendi çabalarınıza rağmen nasır, oldukça acılı bir hal alıyorsa, rahatlamanız için ilaç tedavisi almanız gerekecektir.

1.Deriyi Alma

Doktorunuza yapacağınız ziyaretlerde, kalınlaşmış olan deriyi kaldırabilir veya bir neşter kullanarak kesip alabilir. Bunu kendiniz denemeyiniz çünkü bu durum enfeksiyon kapmanıza neden olabilir.

2.Nasır Kaldırma

Doktorunuz ayrıca cildinize yüzde 40 salisilik asit içeren bir çözelti uygulayabilir. Reçetesiz olarak bulunabilen ilaçlardır. Ancak doktorunuz bu çözeltiyi ne kadar sıklıkla ve ne kadar kullandığınızı bilmelidir. Ayrıca doktorunuz yeni bir çözelti kullanmadan önce pomza taşı, törpü veya zımpara tahtası gibi aletler kullanılarak ölü derinin uzaklaştırılmasını isteyebilir. Bu çözeltiyi jel halinde daha fazla alanda kullanmak isterseniz, doktorunuzdan reçeteli olarak isteyebilirsiniz.

3.İlaç

1. Doğal antibiyotik

Enfeksiyon oluşma riskini azaltmak için doktorunuz bir antibiyotik merhem uygulanmasını tavsiye edebilir. Antibiyotik kullanımı genellikle enfeksiyon kapmış deriyi temizleyerek ortadan kaldırmaktadır. Nemlendirici kremlerde nasırların yumuşayarak, kaldırılmasını sağlamaktadır.

4.Ayakkabı Tabanlıkları

Tekrarlayan nasır oluşumunu önlemek ve ayak tabanında deformasyonu engellemek için özel yapım ayak tabanlıklarından temin edebilirsiniz.

5.Ameliyat

n5

Çok nadir olarak da olsa, sürtünmeye sebep olabilecek kemikleri hizaya sokabilmek için cerrahi bir operasyona ihtiyaç duyulabilmektedir.

Nasır oluşumunu önleyebilmek için yapmanız gereken birtakım yaklaşımlar vardır. İlk olarak çok sıkı ayakkabılar giymeyin. Ayaklarınıza, ayakkabıların içinde hareket edebilecekleri bir alan bırakın. Ayak tabanlıkları gibi koruyucular kullanın. Böylece olası sürtünmeyi de azaltmış olursunuz. Ayrıca el aletleri ile sık sık çalışıyorsanız, mutlaka eldiven kullanın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.