Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Nefes Alıp Verirken Hırıltı Neden Olur?

Nefes alıp verme işlemi sayesinde tüm yaşamsal fonksiyonlarımızı sürdürürüz. Ancak kimi zaman nefes alıp verirken kişi bazı sıkıntılar yaşayabilir. Özellikle çocuklarda oluşan bu nefes rahatsızlıkları ebeveynleri oldukça tedirgin eder. Nefes alıp verirken dışarı çıkan ses pek çok anlamlara gelebilir. Eğer sizler ve yakınlarınız nefes alırken bir hırıltıya maruz kalıyorsanız bu yazımızın sizlere faydalı olacağını düşünüyoruz.

Nefes Alırken Hırıltı Neden Olur?

 • Yediden yetmişe herkeste oluşabilecek olan bu rahatsızlıklar yaşayan her kişiyi rahatsız eder. Çünkü bu ses zorlanmayı gösterir. Bu zorlanmanın sebepleri çok farklı olabilir. Ancak genelde bu şikayetle gidildiğinde doktorların ilk üzerinde duracakları ihtimal astım hastalığıdır. Astım rahatsızlığında kişinin hava taşıyan damarların tıkanması durumu veya daralması durumu görülür. Kalıtsal olarak görülebildiği gibi sonradan da yakalanabilen bir rahatsızlıktır. Özellikle sigara içen kişilerde ya da alerjisi olan kişilerde bu durum görülebilir.
 • Bir diğer solunum rahatsızlığı olan ve belirtileri arasında hırılıtılı nefes alma bulunan rahatsızlık ise bronşittir. Bronşit alt solunum elemanlarındandır ve bronşların iltihaplanması sonucunda hırıltılı nefes alma verme durumu görülür. Genelde erkeklerde bu rahatsızlık daha sık görülür.
 • Bazı meslekler tehlikeli olabilir. Özellikle kot taşlama gibi mesleklerde çalışan kişilerde sık rastlanılan rahatsızlıklardan biri de KOAH’ tır. Bu rahatsızlık kişilerin uzun süre zararlı ve parçalı gazlara maruz kalmasına neden olur. Bu da solunum yollarında yer alan damların tıkanmasına neden olur. Oldukça ciddi bir rahatsızlıktır ve genelde ağır sonuçlanır.
 • Nefes alırken kişinin hırıltı şeklinde ses çıkarması aynı zamanda acı çekmesine de neden olur. Bir süre sonra boğazı da tahriş olabilir. Tüm bu olumsuzluklara neden olan bir diğer sebepte zatürredir. Zatürre oldukça ateşli ve ciddi bir rahatsızlıktır. Bir zamanlar salgın ve ölümcül olarak bilinen bu rahatsızlığın belirtileri arasında hırıltılı nefes almak durumu yer alır. İltihaplanmalar nedeniyle daralmalar söz konusu olur ve ses çıkar.
 • Akciğer kanserinin asıl nedenlerinden biri sigaradır. Sigara kullanan kişilerin akciğerlerinde oluşan kötü huylu tümörler ciğerlerin iflas etmesine neden olur. En önemlisi kişinin nefes alırken hırıltılı nefes almasına neden olarak yaşam kalitesini düşürür ve ömrü kısaltır.
 • Alerjik bazı durumlar hırıltılı nefes almaya yeterlidir. Toz parçalarına, ev akarlarına ve polenlere alerjisi olan kişilerde hırıltılı bir nefes almaya zorlar ve kişi zorluk çekebilir.
 • Hırıltı, kişide bazı psikolojik reaksiyonların dışa vurumu da olabilir. Özellikle daha önce büyük bir travma atlatmış olan kişi eğer o olayı hatırlatacak bir etkiyle karşılaşırsa nefes almakta zorlanır. Sinirlerinin gergin olması kaslara baskı yapar ve kasılmasına neden olur. Bu da damarların her zamankinden daha daralmasına neden olarak nefesin hırıltılı olmasına neden olur.

Hırıltının Tedavisi Nasıl Yapılır?

 • Eğer kişi herhangi bir astım sorunu yaşıyorsa bu durumu tedavi edemez ancak bu durumun oluşmasını önleyebilir. Olabildiğince sinirden stresten uzak kalması ve bulunduğu ortamı sürekli havalandırması gerekir. Bu şekilde damarlarının daha az tıkanmasına ve daralmasına neden olarak atak geçirmesini önler.
 • Eğer doktora danıştınız ve teşhisiniz de bronşit çıkmış ise doktorunuz sizlere bir antibiyotik tedavisi uygulayarak bronşlarda oluşan iltihaplanmaların kurumasını sağlar. Bu şekilde sorunu tamamen ortadan kaldırmış ve belirtileri bir daha yaşamamış olursunuz.
 • Eğer KOAH hastalığınız varsa kişi olabildiğince sigara içmemeli ve içilen ortamdan uzak durmalıdır. Aksi halde diğer tedaviler yanıt vermez. Hastane ortamında gerçekleştirilen tedavilerde genelde kişi bir solunum cihazıyla beraber nefes alıp verir.
 • Sigaradan dolayı nefes alıp verirken hırıltı oluşuyorsa bu aslında ciğerlerinizin sizlere gönderdiği bir sinyaldir. Olabildiğince kişi bu tür alışkanlıklardan uzak durmalıdır. Bir tümör nedeniyle nefes almakta zorlanan kişiler için önce bu zehirli maddelerin atıklarından kurtarmak için ilaç tedavisine başlanır. Ancak yeterli gelmediğinde de da tıbbi bir müdahale ya da kemoterapi gibi etkili yöntemler gerekebilir.
 • Alerjik reaksiyonlar gösteren kişiler bulundukları ortamı sık sık havalandırmalı ve özellikle dışarı çıkarken bu alerjik maddelere karşı kendini korumalıdır. Özellikle yatak altında kalan tozların da sürekli olarak temizlenmesi gece kişinin daha rahat uyumasını sağlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.