Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Nefes Darlığı ve Ellerde Uyuşma Durumu Neden Olur?

Günlük olarak birçok kişide nefes darlığı veya ellerde uyuşma gözükebilir. Bu iki duruma sebep olabilecek birçok etken bulunur. Bu etkenlerin bazıları kronik sorunlardır. Ancak çevresel durumlar da buna sebep olabilir. Sizlere bu yazımızda nefes darlığına ve ellerde uyuşmaya sebep olabilecek olan etkenlerden ve uygulanabilecek olan tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Nefes Darlığı Neden Olur?

Nefes Darlığı

1. Akciğer ve Solunum Yolu Hastalıkları

Akciğer ve solunum yolunda birçok hastalık meydana gelebilir. Bu hastalıkların etkileri arasında nefes darlığı bulunur. Örneğin aniden nefes kesilmesi astım yüzünden meydana gelebilir. Ayrıca enfeksiyon sebepli olan zatürre hastalığı da aynı duruma sebep olabilir. Buralarda meydana gelebilecek olan diğer hastalıklarda solunumu etkileyerek nefes darlığına sebep olabilir ve nefes darlığının şiddeti hastalığın şiddetine bağlı olarak değişir.

2. Kalp Hastalıkları

Kalp sağlığında oluşabilecek olan bozukluklar vücuttaki birçok işleyişe zarar verir. Örneğin kalp krizinin vücutta gerçekleşmesi nefes alışverişini büyük ölçüde etkiler ve kriz boyunca nefes alışverişi zorlaşır, nefes darlığı gerçekleşir. Bir diğer kalp sorunu ise kalp yetmezliğidir. Kalp yetmezliği genel olarak vücuda yeteri kadar kan iletilmemesi sorunudur. Bu durum zayıf kalp kasları yüzünden ortaya çıkar ve ciğerlerde su birikmesine yol açar. Böylelikle nefes alışverişi zorlaşır. Ayrıca bunların dışında düzensiz kalp atışı nefes kesilmelerine yol açabilir.

3. Kaygı veya Panik Atak

Zaman zaman gerçekleşebilen kaygı veya panik atak vücutta bazı düzensizliklere yol açabilir. Bunlardan birisi de nefes alışverişte meydana gelen düzensizliktir. Bu düzensizlik genel olarak daha hızlı ve daha derin nefes alma olarak ortaya çıkar. Bu tip nefes alışverişi nefesin tam alınamamasına ve nefes darlığı oluşmasına neden olur.

4. Obezite

Birçok insan kilo problemi ile karşı karşıyadır. Obezite durumunda vücut aşırı kilo ile baş etmekte zorlanır ve vücuda yeteri kadar oksijeni sağlayamaz. Bu durumda nefes alışverişinde güçlük gözükür.

5. Solunum Yolunun Tıkanması

Solunum yolunun açık olması nefes alışverişi için oldukça önemlidir. Bu sebeple dışarıdan alınan herhangi bir obje ile solunum yollarının tıkanması nefes alışverişini güçleştirecektir. Böylece nefes darlığı meydana gelecektir.

Nefes Darlığı Nasıl Geçer?

Nefes Darlığı ve Kalp

  • Obezite durumunda bireyin fazla kilolarından kurtulması nefes alışverişinin düzenlenmesine yardımcı olur ve vücuda yeteri kadar oksijen iletilmesini sağlar.
  • Aşırı kaygı ve paniğe bağlı olarak gerçekleşen nefes darlıklarında sakinleşmeye çalışmak veya bir kesenin içine nefes alıp vererek nefes alışverişini düzenlemek gerekir. Böylelikle nefes darlığını kontrol altına alarak son bulmasını sağlayabilirsiniz.
  • Kalp hastalıklarına bağlı olarak gerçekleşen nefes darlığında bir kalp cerrahına giderek tedavi altına yatılması gerekir. Nefes darlığının yanı sıra hayati tehlikeyi ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Ellerde Uyuşma Neden Olur?

Elde his kaybı

1. Sinirlerde Sıkışma

El uyuşmasının en sık sebeplerinden birisi sinir sıkışmasıdır. Sinir sıkışması birkaç farklı şekilde gerçekleşebilir ve birçok farklı noktada gerçekleşebilir. Bu sıkışmalar genel olarak el bileklerinde, dirseklerde, ön kolda ve boyundan çıkan sinirlerde gerçekleşebilir. Buralarda sıkışma gerçekleşmesi ile ellerde uyuşma meydana gelir.

2. Boyun Düzleşmesi

Ense ve boyun bölgesinde ağrımaya sebep olan boyun düzleşmesi omurların düzleşmesi ile olur. Duruş bozukluğu ile meydana gelen boyun düzleşmesi belirtileri arasında ellerde uyuşma meydana gelebilir.

3. Diyabet

Kan şekerinin kontrol altına alınamaması durumunda diyabet meydana gelir ve kandaki şeker miktarı sürekli olarak yüksek seviyede olur. Bu yüksek şeker seviyesi sinirlerde tahribata sebep olur ve beraberinde el ve kollarda uyuşmalara sebep olur.

4. B12 Eksikliği

B12 vitamini vücutta sinir hücrelerinin sağlığının korunmasına yardımcı olur. B12 eksikliği durumunda sinir hücreleri yeteri kadar beslenemez ve bu durum ellerde uyuşmalara sebep olur.

Ellerde Uyuşma Nasıl Geçer?

  • Sinirsel bir hastalık olma ihtimaline karşı bir nöroloji uzmanına gitmekte fayda vardır. Böylelikle buralarda hastalık yüzünden meydana gelebilecek olan tahribatlar önlenebilir ve buna bağlı olarak ellerde uyuşma sorunu ortadan kalkabilir.
  • Kan şekerinin kontrol altına alınabilmesi için diyabet ilaçlarının düzenli olarak kullanılması gerekir. Bu daha sonrasında ellerdeki uyuşmanın ortadan kalkmasını sağlar.
  • Boyun düzleşmesi durumunda meydana gelen uyuşmayı ortadan kaldırabilmek için duruşunuzu düzeltmeniz gerekir. Zamanla bu düzleşme durumu ortadan kalkarak uyuşmanın yok olmasını sağlar.
  • B12 eksikliğinin oluşması durumunda vitamin takviyesi yapmanız gerekir. Bunu güvenilir vitamin ilaçları ile yaparak uyuşmayı ortadan kaldırabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.