Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Nefes Sayısı Hesaplama

Solunum sayısı olarak da bilinen nefes sayısı hesaplama, kişinin bir dakika içinde aldığı nefesin ölçülmesi yoluyla yapılır. Kişi dinlenirken yapılan sayım, en sağlıklı değerin ölçülmesini sağlayacaktır. Hareket halindeyken ya da spor sonrası yapılan testler sağlıklı sonuçlar vermez. Nefes sayısı hesaplama özellikle kalp ve akciğer rahatsızlıklarının belirlenmesinde önemlidir. Kişinin normal bir şekilde solunum yapıp yapmadığını tespit etmeyi sağlar.

Nefes Sayısı Neden Önemlidir?

Kişinin 1 dakika içinde aldığı nefes, solunum sayısı (nefes sayısı) olarak tanımlanır. Kişi dinlenme halindeyken, göğüs kafesinin 1 dakika boyunca inip kalkma sayısı, nefes sayısının miktarını verir. Normal değerler 1 dakikada 12 – 20 arasındadır.

Kalp ya da akciğer rahatsızlığına sahip bireylerin solunum sayıları normal değerlerin üzerindedir. Ateşi yüksek bir bebek, daha çok nefes alıp vermeye ihtiyaç duyar. Test sonucunda normalin altında ya da üstünde bir değer çıkması halinde, testin tekrar yapılması gerekir. İkinci denemede yine değer, normal değerleri aşıyor ya da normal değerlerin altında kalıyorsa, bir doktora görünmekte fayda vardır. Zira herhangi bir rahatsızlık söz konusu olabilir.

Kişiler kendilerini gözlemleyerek hastalıkları hakkında az çok fikir sahibi olabilir. Bunun en kolay yollarından biri, istemsiz gerçekleşen nefes alıp verme işlemini gözlemlemektir. Solunum hızı bebeklerde dakikada 18-24 iken, çocuklarda 16-22, yetişkinlerde ise 12-20 olarak belirlenmiştir. Sağlıklı bireyler ile hastalıklı bireylerin solunum sayıları çok farklıdır. Örneğin, kanser hastaları ve AIDS hastaları bir dakika içinde 30 nefes alırlar.

Nefes Hızı Neyi İfade Eder?

Nefes hızı, kişinin sağlıklı olup olmamasına göre değişiklik gösterir. Solunum derinliği azalan birinin nefes hızı artar. Nefes hızı artan bir kişinin akciğer kanseri, KOAH, kalp rahatsızlığı ya da astım olma ihtimali yüksektir.

Solunum sayısı her an değişiklik gösterir. Örneğin koşarken sık nefes alırken, oturduğumuzda daha yavaş nefes alırız. Her iki durum da normal değeri yansıtmayacaktır. Aynı şekilde kişinin kendi saydığı nefes ile başkasının saydığı nefes sayısı da farklı olacaktır. En doğru değeri elde etmek için, uyur vaziyette iken bir başkasının nefes ölçümünü yapmasıdır. Uyuyan bir kişi ile dinlenen bir kişinin solunum frekansları aynı değerde çıkabilirken, solunum kapasiteleri farklı çıkabilir. Nefesin yavaş olması halinde hücrelere daha çok oksijen gidecektir. Nefes sayısı hesaplama sabah vakti yapıldığında, 20’nin üzerinde çıkan değerler, bir sağlık problemini ifade eder.

Nefes Sayısı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Hasta önce oturtulur ya da yatırılır ve göğsünün üzerine ön kolu konularak dinlenmesi sağlanır. Bir eli bileğin üzerine koyarak, nefes sayımına başlanır. Her bir nefes alışı ve her bir nefes verişi bir solunuma eşit sayılır. 15 saniye, 30 saniye ya da 60 saniye boyunca sayma işlemine devam edilir.

Bebeklerde ve Çocuklarda Nefes Sayısı

Yeni doğan bebekler 2 aylık olana kadar bir dakika içinde 25 ile 35 arasında nefes alırlar. 6 aylıktan 24 aylığa kadar yine dakikada 25 ile 35 arasındaki nefes alışlar normal olarak kabul edilir. 2 yaş ile 6 yaş arasındaki çocuklar bir dakikada 20 ile 25 nefes alırken, 6 ile 12 yaş arasındaki çocuklar dakikada 18 ile 22 nefes alırlar.

Belirtilen değerlerin üstündeki nefes sayıları bebeklerin ya da çocukların üst solunum yolu rahatsızlıklarına yakalandığına işaret eder. Zatürre belirtisi sayılabilecek bu değerler, derhal doktora gidilmesini gerektirir.

Solunum Nasıl Normal Seviyelerde Tutulur?

Akciğer rahatsızlığı yaşayan kişiler, vücutları için gereken oksijeni alabilmek için normal kişilere oranla daha çok enerji harcarlar. Omuz kasları, boyun kasları daha çok hareket eder. Nefes alamama, akciğer sorunu yaşayan kişilerin en sık belirtisidir.

Solunum Tipleri Nelerdir?

Eupnea : Dinlenme sırasında yapılan solunumdur.

Hiperpnea : Solunum sayısı veya derinliği artarsa veya her ikisi birden artarsa böyle solunuma denir.

Plypnea : Çabuk, yüzeysel ve kesik kesik olan solunuma denir.

Apnea : Solunumun kısa bir süre durmasına denir.

Dyspnea : Güç yapılan solunuma denir.

Yapılacak solunum egzersizleri ile solunumu dengede tutmak mümkündür. Unutulmamalıdır ki doğru nefes almak sağlıklı bir hayat sürmek için çok önemlidir. Kendiliğinden gerçekleşen ve hiçbir şey yapmamıza gerek kalmadan, uyurken bile devam eden tek şey solunumdur. Nefes alıp verdikçe kandaki oksijen hücrelere taşınır. Düzensiz solunumlar çeşitli hastalıklara davetiye çıkarabilir, bunların başında akciğer problemleri gelir. Nefesinizi düzenleyerek; diyaframı güçlendirebilir, akciğerlere daha çok hava girmesi sağlanabilir, bir türlü atılamayan balgam atılır, kemikler ve eklemlerin esnekliği korunabilir. Nefesin hayati önemini unutmamak gereklidir. Düzensiz nefesler akciğerlerin çalışmasında bir problem olduğuna işaret ederler. En sık görülen akciğer rahatsızlıkları; astım, kistik fibrozis, amfizem ve bronşittir.

Nefes Çalışmaları ile Nefes Sayımını Normal Düzeylere Getirmek

Diyafram nefesi dediğimiz nefes ile doğru nefes alımı sağlanabilir. Bunun için oturur halde iken el, karnın üzerine konur. Nefes alma sırasında karnın dışarıya doğru, nefes verirken ise içeriye doğru hareketi, diyafram nefesi alındığını yani doğru nefes alındığını gösterir.

Bir diğer yöntem de derin nefes almaktır. Nefes alındıktan sonra 3 saniye tutulur ve ağızdan verilir. Tek seferde 3 ya da 4 defa derin nefes alınıp verilir ve dinlenilir. 10 kere bu işleme devam edilir. Burada önemli olan bu egzersizi sabah erkenden, mideniz dolu değilken yapmanızdır. Gün içinde yapılmak istendiğinde, yemeklerden 2 saat sonra yapılması önerilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.