Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Nefessiz Kalarak Uyanma Durumu Neden Olur?

Uyku sırasında kişinin solunumun yetersiz kalması aniden uyanmaya sebep olabilir. Bu şekilde meydana gelen gecen uyanmalarının arkasında çok önemli problemler yatar. Bunlardan bazıları ölümcül risk taşıyabilirken bazıları ise alışkanlıklara dayanabilir. Bu sebeple problemin teşhisi büyük önem arz eder. Sizlere bu yazımızda gece nefessiz kalarak uyanmaya neden olan etkenlerden ve bu durumda uygulanabilecek olan tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Nefessiz Kalarak Uyanma Durumunun Nedenleri Nelerdir?

Uyuyan adam

1. Astım

Astım bir solunum yolu hastalığıdır. Bu hastalığın tedavisinde ilaçlar kullanılabilir. Ancak hastalık ilaçlar ile kontrol altına alınmadığında beraberinde birçok probleme yol açar ve günlük birçok faaliyetin aksamasına sebep olur. Kontrol altına alınmayan astım ani olarak solunum yetersizliğine sebep olacağında uyku sırasında nefessiz kalınmasına ve aniden uyanmaya yol açar. Astım ile beraber başka hastalıkların bulunması gece uykularını düzenlemeyi oldukça zorlaştırır.

2. Koah

Kronik obstrüktif akciğer hastalığının kısaltması olan koah hastalığı bir solunum yolu hastalığıdır. Geceleri bu hastalık yüzünden nefessiz bir şekilde uyanma durumunun sebebi bu hastalığın tedavisinin yapılmıyor olması veya bu hastalık ile beraber kalp yetmezliği sorunun bulunmasıdır. Özellikle bu hastalık ile beraber aşırı kilolu olmak kişinin solunumunu büyük ölçüde zorlaştırır ve gece uyuma sırasında nefessiz kalmaya yol açar.

3. Solunum Yolu Enfeksiyonları

Vücudumuza dışarıdan mikroorganizmaların yerleşmesi ile iltihap oluşması gözlemlenir. İltihabın solunum yolunda oluşması solunumun aksamasına ve solunum yolunun iltihap yüzünden tahriş olmasına sebep olur. Buradaki mikroorganizmaların yayılması ile gerçekleşen tahribat artar ve solunum oldukça güçleşir. Bu da geceleri solunumun kesilmesine ve nefessiz bir şekilde uyanmaya sebep olur.

4. Kalp Yetmezliği

Birtakım sebepler ile kalp yetmezliğinin ortaya çıkması kişinin vücudunda kan pompalanmasının yeteri kadar işlevsel olmamasına yol açar. Bu durum sonucunda akciğerlerdeki damarlarda kan dolması meydana gelir. Bu şekilde kişide birtakım belirtiler oluşur ve kişinin solunumu çok güç bir hale gelir. Geceleri nefes darlığı ile uyanmalar, öksürmeler ve pembe renkte köpüklü bir balgam çıkarması gözlemlenebilir.

5. Panik Hastalığı

Birçok insan panik olmaya meyilli olduğundan kendi kontrollerini daha çabuk kaybetmeye meyillidirler. Bu sebeple panik olma durumunda kişi geceleri kötü rüyalar görmeye, karabasanlar ile uykudan kalkmaya ve en önemlisi nefes alıp vermede meydana gelen güçlükle uyanmaya başlar. Bunun sonucunda kişi uyumaya bile çekinir. Panik hastalığı psikolojik temelli bir hastalık olup zamanla ilerleme gösterebilir.

6. Reflü

Reflü, kısaca mide ile yemek borusu arasında kapı görevi yapan yapının yeteri kadar işlevini gösterememesi durumudur. Yemek yenildiği zaman yemek borusundan bu yapı aracılığı ile mideye geçer. Ancak burada salgılanan asit tam kapanmama yüzünden yemek borusuna kaçabilir. Bu sebeple kişi yemek yiyerek uyuduğu zaman yemek borusuna asit kaçması nedeni ile geceleri uyanabilir ve bu durum aynı zamanda kişide nefes tıkanmasına sebep olabilir.

7. Obezite

Aşırı kilolu insanlarda harekette zorlanma ve nefes alıp vermede güçlük yaşanır. Bu durum sebebi ile günlük birçok faaliyet aksar ve kişide belli başlı sağlık problemleri ortaya çıkar. Bu sağlık problemleri kiloda artışa bağlı olarak ilerler. Özellikle solunum zamanla yetersiz hale gelir ve kişi nefes alıp vermede güçlük çeker. Geceleyin kişinin uyuması ile beraber nefes darlığının ortaya çıkması kişide ani uyanmalara sebep olabilir.

Nefessiz Kalarak Uyanma Durumu Nasıl Geçer?

Uyanma

Nefessiz kalarak uyuma durumu birçok farklı problem yüzünden gerçekleşebilir. Bu sebeple kaynağın belirlenmesi uygulanacak olan tedavi için oldukça önemlidir. Çünkü uygulanacak olan tedavinin yanlış bir şekilde uygulanması durumunda daha kötü sonuçlara yol açabilir.

  • Solunum yolunda meydana gelen enfeksiyonların temizlenmesi burada meydana gelen tahribatların zaman içerisinde iyileşmesini sağlar ve solunum faaliyetleri zamanla düzelir.
  • Kilo faktörü solunum için oldukça önemlidir. Bu sebeple aşırı kilo durumundaki kişilerin bir an önce zayıflayarak vücutlarını işleyişindeki yükü ortadan kaldırmaları gerekir.
  • Solunum yolunda meydana gelen hastalıklar için doktora gidilmeli ve doktor tarafından belirlenecek olan tedavi hemen uygulanmalıdır.
  • Psikolojik temelli problemler için kişi psikolojik destek almalıdır.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yemeklerden sonra evde pratik tatlı tarifleri için harika kaynak!
yeni sunucu.