Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Nektarinin Faydaları Nelerdir?

Nektarin, her ne kadar şekli itibari ile şeftaliye çok benzese de yüzeyi daha serttir. Eti şeftaliden daha serttir ve boyut olarak olgun bir şeftali ile aynı boydadır. Bir orta boy nektarin 62 kalori değerine sahiptir ve iyi bir vitamin, mineral ve lif kaynağıdır. Nektarin ayrıca orta boy yaprak döken bir ağacın meyvesidir. Nektarin çiçeği de bulunur. Onun renkleri ise pembemsi beyaz renklerdedir. Tek bir çekirdek etrafında sulu ve sarı renkte bir ete sahiptir.

Nektarin ayrıca bir meyve olarak oldukça sağlıklıdır ve sağlık açısından birçok yararı vardır. İçerisinde herhangi bir doymuş yağ bulunmaz. Tam aksine antioksidan, vitamin, mineral ve besin değerleri bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir.

Sağlık açısından faydalarının arasında hücre fonksiyonlarını arttırması, kardiyovasküler yani kalp sağlığını koruması, sindirim sorunlarına iyi gelmesi, kanser oluşumunu engellemesi, içerdiği yüksek besin değerleri ile vücudun bağışıklık sistemini koruması, cildinizi saf ve temiz tutması, göz sağlığını koruması, obezite riskini azaltması ve hamilelikte harika bir atıştırmalık özelliğini sağlaması nektarinin genel olarak faydalarını oluşturmaktadır. Diğer yandan dolaylı yollardan faydaları da bulunmaktadır. Biz de şimdi siz değerli okurlarımız nektarinin asıl olarak faydalı olduğu hastalıkları veya rahatsızlıkları daha ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz.

1.Antioksidan

circulatory-system-diagram-130925

Nektarin tam bir antioksidan kaynağıdır. İçerisinde antioksidan çeşidi olarak karotenoidler, polifenoller ve C vitamini bileşikleri bulunur. Ayrıca küspesi ile kıyaslanacak olduğunda, yüzeyinde çok daha yüksek oranda bu antioksidan bileşiklerini barındırır. Bu yüzden tek yapmanız gereken nektarini yıkamak ve soymadan tüketmektir. Antioksidanların görevi vücut direncini arttırmak, serbest oksijen moleküllerini nötrlemek ve serbest radikallerin elektron düzeyini bozarak kontrolsüz bölünmelerini engellemektir.

2.Göz Sağlığı

göz

Nektarinin bir diğer faydası da göz sağlığını korumaktır. İçerisinde bulunan lutein, önemli bir besleyicidir, göz sağlığını koruyucu bir etki yapar ve yaş ile alakalı olarak ortaya çıkan makula dejenerasyonu rahatsızlığını önlemede etkili bir rol oynar. Ayrıca lutein oldukça güçlü bir antioksidan olduğu için nükleer katarakt riskini azaltır. Lutein, gözün makula pigmentine yerleşiktir. Oksitadif stresi ve yüksek dalga boyuna sahip ışık ışınlarının zararlı etkilerinden gözün retina tabakasını korur. Son olarak nektarinde bulunan beta karoten de, A vitamini sentezinde görevlidir. A vitamini de gözün görüş kısmını ve körlük gibi hastalıkları önler.

3.Kanser

Cancer-cell

Nektarin, klorojenik asit içermektedir. Bu asit çeşidi de tümörleri ve başta kolon kanseri olmak üzere diğer kanser çeşitlerini önlemek gibi doğal bir bileşiktir. Ayrıca içerisinde bulunan beta karoten de akciğer kanseri ile savaşmada etkili bir role sahiptir. Kanser ile savaşma işlemini asıl olarak antioksidanlar yapar. İlk olarak tümör ve ilerleyen zamanlar a kansere sebep olan serbest radikaller, bu süreci kontrolsüz bölünmeye uğrayarak gerçekleştirirler. Kontrolsüz bölünme işlemi vücudun hangi kısmında gerçekleşiyor ise o bölgeye ait bir kanser hastalığı oluşur. Bunu önlemek için antioksidanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Antioksidanlar, serbest radikallerin elektron düzenini bozarak, kontrolsüz bölünmelerini engeller. Bu şekilde kanserden korunmuş olursunuz. Bu yüzden antioksidan tüketimlerine özen göstermeniz gerekir.

4.Bağışıklık

bigstock-Immune-system-defends-the-huma-29205470

Nektarinin bir diğer görevi de bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektir. İçerisinde bol miktarda C vitamini, çinko ve diğer koruyucu fenolik asit gibi antioksidan bileşiklerin bulunmasından dolayı vücudun bağışıklık sistemini arttırıcı etki yapar. Böylece vücudun enfeksiyonlar ile savaşmasına yardım eder. Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren bileşikler başta soğuk algınlığını iyileştirmesi, açık olan yaraların daha çabuk düzelmesi ve diğer hastalıkları önleme de oldukça etkilidir. Bu yüzden hastalıklardan korunmak adına yeterli miktarlarda antioksidan takviyesi gereklidir.

5.Cilt Sağlığı

perfect-skin

Nektarinde bulunan bio tatlandırıcılar cilt sağlığını korumayı sağlar. Ayrıca beta karoten, C vitamini ve lutein gibi antioksidan bileşikleri de cilt sağlığının korunması adına savunucu etkiler yapar. Beta karoten, C vitamini sentezini sağlayarak, UV ışınların cilde vermiş olduğu hasarları önler. C vitamini de kolajen üretimini teşvik eder. Kolajenlerin vücuttaki görevi de cilt hücrelerinin genç kalmasını sağlamaktır. Ayrıca nektarinde bulunan lutein de serbest radikallerin cilde yapacağı zararlı etkilerden ve güneşten gelen UV ışınlardan korur.

6.Sindirim

eb736fc3230accaf_period.jpg.xxxlarge

Nektarinin doğası gereği içinde bulunan lif ve alkalin, sindirim sisteminin korunmasını sağlar. Ayrıca diğer hastalıklar için de etkilidir. İçerisinde bulunan lif de suyu absorbe eder yani emilimini sağlar. Bağırsak hareketini düzenler ve gastrit, ülser ve kabızlık gibi sorunların çözülmesinde yardımcı olur. Nektarinin diğer bir işlevi de vücutta atık olarak bulunan ve zararlı etkiler veren toksinlerin vücuttan atılmasını sağlamaktır.

7.Hücre Sağlığı

human-cells1

Nektarinin içerisinde hücrelerin ve dokuların normal fonksiyonlarına devam edebilmeleri için gerekli olan temel mineral, fosfor bulunur. Nektarinde bulunan fosfor sağlıklı ve güçlü dişlere sahip olmanızı, kemiklerinizin kuvvetlenmesi ve karbonhidrat ile yağların metabolizmaya katılmalarını sağlar. Diğer hücresel görevleri ise sinir iletimini sağlaması, normal kalp atış hızının elde edilmesi ve hasarlı hücrelerin onarımının yapılması gibi faydaları vardır. Ayrıca nektarinin içerisinde bulunan demir, kırmızı kan hücreleri için hemoglobin üretimi sağlar, büyümesinden ve gelişmesinden de demir minerali sorumludur.

Nektarinin diğer faydalarından biri de hamilelikte tüketilmesinde sakınca olmayan bir meyve olmasıdır. İçerisinde bulunan zengin miktarlardaki vitaminler ve mineraller, anne ile bebeğin sağlığının korunmasını sağlar. Bol miktarda potasyum da kas ağrılarını önler, protein üretimini sağlayarak da enerji seviyesinin yüksek miktarlarda tutulmasını sağlar. Nektarinin kalp sağlığı için de önemi büyüktür. İçerisinde bulunan bileşikler LDL yani kötü kolesterolün seviyesinin düşmesini ve HDL yani iyi kolesterolün de seviyesinin yükselmesini sağlar. Ayrıca içerisinde bulunan antioksidanlarda kalp sağlığını korurlar. Bu yüzden kalp sağlığını korumak için nektarin tüketimi büyük bir önem arz etmektedir. Böylelikle ayrıntılı olarak nektarinin faydalarından bahsetmiş bulunmaktayız. Şimdi de nektarinin tüketilmesinde oluşabilecek yan etkilerden bahsedeceğiz. Devamında ise nektarinin besin değerleri tablosunu siz değerli okurlarımız ile paylaşıp yazımızı sonlandıracağız.

Fazla Nektarin Yemenin Bir Zararı Var Mıdır?

Nektarinin sağlık için etkileri düşünüldüğünde oldukça yararlı bir meyvedir. Ancak her gıdada olduğu gibi nektarinin de fazla tüketilmesi çeşitli yan etkilere sebep olabilir. Yazının başında bir adet olgun nektarinin sadece 62 kalori olduğundan bahsetmiştik. Oldukça düşük bir kalori değeri olsa da fazla tüketildiğinde alınacak kalori miktarı da artacağından dolayı çeşitli yan etkilere sebep olabilir. Nektarin yüzde 13 şeker, yüzde 1.5 organik asit, yüzde 1 pektin, yüzde 1.1 protein içerir. Şeker miktarı az olsa da aşırı tüketimlerinde gereğinden fazla şeker miktarına ulaşmış olursunuz. Alınan bu şekerin fazlası da karaciğerde yağ olarak depolanır. Ayrıca fazla miktarda nektarin tüketiminde idrar aktivetelerinde belirgin bir miktar artış olduğu belirlenmiştir. Bu bilgi herhangi bir bilimsel araştırmaya dayanmasa da, şuan için sadece bir gözlemden ibarettir. Daha öncede bahsettiğimiz gibi bu yan etkiler sadece aşırı tüketimlerde veya kişilerin metabolizmalarından kaynaklanır. Ayrıca herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız nektarin tüketimini derhal bırakmalı ve doktorunuza danışmalısınız.

Böylelikle nektarinin gelen ve ayrıntılı faydalarını anlatıp, hemen ardından da nektarinin fazla tüketilmesi durumunda oluşabilecek yan etkileri inceledik. Şimdi de nektarine ait bir besin değerleri tablosunu paylaşıp, yazımızı sonlandıracağız.

Nektarinin Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı: 100 g

 • Kalori (kcal): 39
 • Toplam yağ: 0,2 g
 • Kolesterol: 0 mg
 • Sodyum: 0 mg
 • Potasyum: 190 mg
 • Karbonhidrat: 10 g
 • Diyet lifi: 1,5 g
 • Şeker: 8 g
 • Protein: 0,9 g
 • A vitamini: 326 IU
 • C vitamini: 6,6 mg
 • Kalsiyum: 6 mg
 • Demir: 0,2 mg
 • D vitamini: 0 IU
 • Piridoksin: 0 mg
 • B12 vitamini: 0 µg
 • Magnezyum: 9 mg

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.