Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Nezle Hastalığı

Nezle hastalığı viral bir hastalık olup üst solunum sistemi yolu aracılığı ile bulaşır. Boğaz ve burun gibi üst solunum yollarını etkileyen nezle, zaman zaman sinüs, kulak ve gözleri de etkiler. İnsanlarda görülen nezle, rinovirüs ve koronavirüsler sonucunda kendini gösterir. İnsan vücudu her daim nezleye karşı koyamaz. Zira nezle virüsü genellikle kendini tekrarlayan ve yineleyen bir virüstür. Yüzden fazla virüsün bu hastalığı sebep olduğu düşünülürse bu durumun önüne geçilmesinin de zor olduğu görülebilir. Bu sebeplerden dolayı nezle hastalığının belirtileri de oldukça farklı olur.

Hastalık kontrol ve önleme merkezleri olan CDC’nin yapmış olduğu bir araştırma, anaokuluna giden bir çocuğun ortalama ayda bir defa nezle olduğunu tespit etmiş bulunuyor. Bu durum yetişkin ergenlerde yılda 7 kez görülüyor. Riskli ve tehlikeli bir hastalık olarak görülmeyen nezlenin tedavisinde antibiyotik kullanılmaması gerektiği söyleniyor. Nezle tedavisinde genellikle evde yapılmakta olan doğal tedavi yöntemleri tercih ediliyor.

Nezle Hastalığı Neden Olur?

Yüzden fazla virüsün yol açtığı nezle yaygın olarak rinovirüsler tarafından meydana gelir ve bu virüsler bulaşıcı özelliğe sahiptir. Vücuda burun, göz ve ağız yolu ile giren nezle virüsü, bir başka nezle hastası kişinin hapşırması, öksürmesi ya da yakın mesafeden konuşması gibi yollarla bulaşabileceği gibi havadaki damlacıklar yolu ile de bulaşabilir. Diğer yandan aynı kaptan yemek yemek ya da bir şeyler içmek, bir başkasının telefonunu kullanmak ya da bir başkasına ait havluyu kullanmak nezlenin bulaşmasına sebep olur.

Nezle Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Nezle hastalığının belirtileri kendini açık ve net bir şekilde gösterir. Nezle virüsü vücuda girdikten sonra bir ile üç gün içinde belirtilerini göstermeye başlayıp bir hafta ile on gün aralığında iyileşme süreci başlar. Bazı belirtilerin ise tamamen ortadan kalkması için neredeyse bir ay geçmesi gerekir. Hapşırma, öksürme, burun akıntısı, gözlerde sulanma, hafif ateş, boğaz kuruluğu, hafif bitkinlik, hafif baş ağrısı ve burun tıkanıklığı gibi belirtiler nezlenin en yaygın belirtilerini oluşturur. Bununla birlikte kas ağrısı, titreme, ürperti, gözlerin yanması ya da kızarması, iştahsızlık, halsizlik ve aşırı bitkinlik gibi nadir etkiler de görülür.

Burunda oluşan mukus, nezleye sahip olan kişinin burnunun sürekli akmasına sebep olur. Burun delikleri yolu ile vücuda yerleşen nezle virüslerinin vücuttan atılması için burun tarafından üretilen mukoza burun akıntısına neden olur. Kuru öksürükler sebebiyle boğaz tahrişi gerçekleşebilir. Aynı şekilde boğaz ve burunu etkileyen nezle, boğaz ve bademcik ağrılarına yol açabilir.

Burun akıntısı sebebiyle burnun kaşınması hapşırma refleksini tetikler. Nezle virüsleri ne kadar burnun içine yerleşse de bazı zamanlarda burun tarafından savunma amaçlı üretilen mukoza, burun tıkanıklığına sebep olacak kadar fazla olabilir. Bazı kişilerde görülen göz sulanmaları bazı kişilerde görülmez. Nezle olan kişilerde hafif ateş görülebilir. Bu kan hücrelerinin virüslere karşı açtığı savaşın yan etkisidir. Diğer yandan bazı kişilerde bitkinlik ve baş ağrısı görülmesi de muhtemeldir. Ayrıca nezle olan kişilerin seslerinde boğukluk gibi değişimler görülebilir.

Daha Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

Nezlenin Risk Faktörleri Nelerdir?

Nezle virüsleri genellikle çevremizde bulunsa da çeşitli faktörler nezle riskini arttırır. Bunlar, bağışıklık sistemi, mevsim ve yaş faktörleri olarak karşımıza çıkar.

Mevsimsel Etmenler: Hem çocuklar hem de yetişkinler kış mevsimi ve soğuk havalarda nezleye daha kolay yakalanabilir. Kış mevsiminde kapalı alanda vakit geçiren çocuklar, temiz havaya ulaşamamaları sebebiyle de nezleye yakalanabilirler.

Bağışıklık Sistemi: Yaşın ilerlemesiyle birlikte birçok nezleye karşı bağışıklık kazanan vücut, çocukluk döneminde henüz pek fazla virüsle karşılaşmadığı için nezleye daha kolay yakalanır.

Yaş: Bebeklerde ve henüz okula başlamamış olan çocuklarda, nezleye yakalanma olasılığı daha yüksek olur. Henüz tam olarak bir bağışıklık sistemi geliştirememiş olan çocuklar virüslere karşı oldukça açık olurlar. Bununla birlikte küçük yaşta birçok şeye dikkat etmeyen ve genellikle düşüp duran ve kendilerini temizleme bilincine sahip olmayan çocuklar, yalnızca nezle değil aynı zamanda birçok hastalığa davetiye çıkartır.

Nezlenin Komplikasyonları

Nezle her ne kadar tehlikeli bir hastalık olmasa da bazı durumlarda zatürre, akut bronşit, akut bakteriyel sinüzit ve akut kulak enfeksiyonu gibi hastalıklara dönüşebilir.

Zatürre: Akciğerlerin iltihaplanması yani bronşitin nüksetmesi ve tedavi edilememesi halinde akciğerlerin içinde yer alan alveollerin de içi su ile dolar. Normal şartlarda nezle virüsünün zatürreye sebep olma gibi bir durumu olmasa da patojenler ile birlikte yaşanan bir nezle zatürreye yol açabilir.

Akut Bronşit: Akciğerlerin iltihaplanmasının ya da viral ya da bakteriyel enfeksiyonların ortaya çıkması sebebi ile bronşitin meydana gelmesi mümkün olup, tedavi edilmeyen nezlenin aşırı ilerlemesi sonucunda bronşların zarar görmesi sebebiyle akut bronşit hastalığı yaşanabilir. Bu tür durumlarda ise antibiyotik tedavisi tercih edilir.

Akut Bakteriyel Sinüzit: Burun yoluyla vücuda yayılan nezle, ağız ve burun bölgelerinde biriken bakteri sebebiyle bu hastalığa yol açabilir.

Akut Kulak Enfeksiyonları: Virüs ya da bakterilerin kulak zarının arka bölümüne geçmesi sonucunda ortaya çıkan bu durum, oldukça sık bir şekilde çocuklarda görülür ve burundan yeşil ve sarı mukusun akmasına ve kulak ağrısına sebep olur. Bu durum huzursuz uykulara ve ağrılara yol açar.

Nezle Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Nezleye özel bir şekilde herhangi bir tedavi yöntemi geliştirilmemiş olsa da antibiyotik kullanılması önerilmez. Zira antibiyotikler bakteri engelleyici ilaçlar olup virüsler üzerinde herhangi bir etkiye sahip olmaz. Diğer yandan nezle hastalığının önüne geçilebilmesi için kullanılabilecek çeşitli ilaçlar ve alınabilecek çeşitli önlemler bulunuyor.

Ağrı Kesici: Boğaz ağrısı, ateş ve baş ağrısını önleyebilmek için asetaminofen kaynağına sahip olan Tylenol gibi çeşitli ağrı kesicileri ya da ağır olmayan diğer ağrı kesicileri tercih eder. Bu noktada dikkat edilmesi gereken şey aspirin alternatifi olan astaminofenlerin aşırı dozda ve çok sık kullanılması halinde karaciğere hasar vermesidir.

Bununla birlikte üç yaşından küçük olan çocukların böyle bir ilacı kesinlikle kullanmaması gerekir. İki yaşından sonra ve ergenlik döneminde olan çocuk ve gençlerde de aspirin kullanımına dikkat edilmesi gerekir.

Dekonjestan Burun Spreyi: Bu tür ilaçların yetişkinler tarafından dahi birkaç günden fazla kullanılması halinde kronik mukoza zarının bir kez daha iltihap kapmasına sebep olması nedeniyle yeterli miktarda kullanılması ve mutlak surette dozajının aşılmaması gerektiğini önemle vurgulamak gerekir.

Çocukların ise dekonjestan burun spreyini kesinlikle kullanmaması gerekir. Zira çocukların bu tür sprey ya da burun damlalarını kullanması halinde bu ilacın yan etkilerinin üstesinden gelememesi de muhtemeldir.

Öksürük Şurupları: Amerikan Pediatri Akademisi ve FDA tarafından yapılmış olan araştırmalara göre iki yaşından küçük çocukların öksürük şuruplarını kullanması sakıncalı olduğu için bu yaştaki çocukların nezle olması halinde öksürük şurubuna başvurulmaması gerektiğinin altı önemle çizilmiş bulunuyor.

Alternatif İlaçlar: Bu konu ile ilgili olarak yapılmakta olan araştırmaların devam etmesi bir yana özellikle çinko takviyesi, ekinezya ve C vitamininin nezleye iyi geldiği söyleniyor.

  • Çinko takviyesi: Nezle belirtilerinin görülmesi ile birlikte çinko takviyesinin alınmasının ardından 24 saat içinde bu belirtilerin yok olmaya başladığı gözlemlenmiş olduğu için içeriğinde çinko yer alan gıdaların tüketilmesi öneriliyor. Bununla birlikte çinko içeren gıdaların çeşitli ilaçların sebep olduğu yan etkileri de azalttığı biliniyor.
  • Ekinezya: Yapılan bazı araştırmalara göre ekinezya nezleye karşı iyi bir koruyucu olsa da bazı araştırmalara göre de ekinezyanın herhangi bir etkisinin bulunmadığı söyleniyor. Ekinezyanın faydaları genellikle erken evrelerde kendini gösteriyor.
  • C Vitamini: C vitamininin nezleyi iyileştirdiği düşünülse de esasında nezle sebebi ile ortaya çıkan belirtilerin devamlılığını ve etkilerini hafifletmeye yaradığı için kullanılması önerilir.

Daha Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

Nezleye Karşı Alınabilecek Önlemler

Nezle yazımızda bahsetmiş olduğumuz gibi yüzlerce virüsten kaynaklandığı için bu virüslere karşı tek bir aşının üretilmesi de pek mümkün değil. Bu nedenle de bireylerin nezle olmamak için çeşitli önlemler alması gerekiyor.

Örneğin ellerinizi özellikle de dışarıdan eve geldiğiniz zaman yıkamalısınız. Yemek yemeden önce de ellerinizi yıkamayı unutmayın. Toplu taşıma araçlarında tutunulan yerlere her gün binlerce insanın eli değdiği için orada ne tür bakteri ve virüslerin yaşadığını bilemezsiniz. Bu nedenle ellerinizi iyi bir şekilde yıkayarak önleminizi alabilirsiniz.

Diğer yandan banyo ve mutfak gibi yerlerde ya da tuvalet, klozet ve küvet gibi alanları sürekli temiz tutabilir ve virüs oluşumunun önüne geçebilirsiniz.

Bir başkasının kullanmış olduğu eşyaları, özellikle de çatal, kaşık ve bardak gibi nesneleri kullanmamalı, kendinize özel eşyaları kullanmalısınız. Bu hem sizin hem de başkaları için atabileceğiniz en doğru adımlardan birisidir. Diğer yandan soğuk yerlerde uzun süre durmamalı ve soğuk havalarda sıkı bir şekilde giyinerek kendinizi korumalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.