Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Nezle İçin Nane Limon Kullanımı

Soğuk kış aylarında hastanelere giden birçok hastanın şikayeti ya grip ya da soğuk algınlığıdır. Kış aylarında vücudun bağışıklık sisteminin daha düşük olduğu bu günlerde kişi herhangi bir grip virüsüne ya da soğuk algınlığı virüsüne kolayca kapılabilir. Bu nedenden dolayı da hastalanabilir. Ancak sık sık karıştırılan durumlardan biri de nezle ile soğuk algınlığı arasındaki farktır. Bu durum insanların daha kolay tedavi edilebilmesi veya önlem alabilmesi adına önemli bir detaydır. Kişi mutlaka bu iki arasındaki farkı bilmeli ve buna uygun bir tedavi yöntemi seçmelidir.

Vücudumuzun direncinin daha düşük olmasının sebebi ise yağmurla beraber ya da herhangi bir yağışla beraber havada asılı duran birçok virüsler toprağa karışmakta ve soğuklardan da kendimizi iyi koruyamadığımız takdirde bu günlerde daha sık hasta olmaktayız. Bu soğuk algınlığı hastalıkları aslında çok korkulacak hastalık çeşitlerinden değildir. Hatta başarılı bir şekilde atlatıldığı takdirde kişinin direncini de yükseltir. Ancak bazı durumlarda kişinin korkması oldukça normaldir. Örneğin hasta olan kişi eğer küçük bir bebek ise ya da 65 yaş üstü herhangi bir bireyse bu kişilerin geçirdiği hastalıklardan korkmak gerekmektedir. Aynı zamanda kronik bir rahatsızlığı olan kimselerinde bu hastalıktan tedirgin olmaları gerekmektedir. Çünkü bu hastalık eğer bünyenin zayıf olduğunu anladığı zaman daha da büyük etkiler göstermektedir.

Nezle Nedir?

Nezle, sürekli olarak griple karıştırılan ancak daha hafif süreçle atlatılan bir hastalıktır. Genellikle insanlar nezleye kış aylarında yakalansalar da kişiler mevsim geçişlerinin oluğu her dönemde bu hastalığa yakalanabilir. Nezleyi tetikleyen bir çok etken madde vardır. Bu etken madde vücudun gösterdiği direncin kuvvetine bağlı olarak kişiden kişiye değişmektedir. Eğer kişinin herhangi bir şekilde alerjisi varsa bu maddeye vücut kişisel olarak çok fazla direnç gösterebilir bu da alerjik reaksiyonlar yaşamasına neden olabilir. Bunun sonucunda da kişiler nezle olabilir.

Örneğin bu durumlardan biri de göz nezlesidir. Göz nezlesi genellikle havalardaki alerjik bir maddeye gösterine reaksiyon ve direnç sonucu oluşur. buna da göz nezlesi denmektedir. Ancak nezle grip kadar ağır bir belirtisi olan hastalık değildir. Kişinin vücut bağışıklık sistemine göre bu belirtiler hafif ya da ağır olarak değişebilmektedir. Nezle genellikle evde tedavi edilecek bir boyutta seyreden ve sonrasında da bir kaç gün sonra atlatılabilen bir hastalıktır. Bu hastalık aslında vücudun direnci için iyidir. Ancak herhangi bir riskli durumu da yaşayamadan öngöremediğimiz için bu ve buna benzer her hastalığa önlem almakta da fayda olacağını unutmamak gerekmektedir. Kişi mutlaka belirtilerini iyi tanımalı ve buna göre de bilinçli hareket etmelidir.

Nezlenin Belirtileri

Nezle olan kişiler genellikle burun yoluyla ilk önce bu hastalığı keşif ederler. Çünkü solunum yollarıyla bulaşacak olan virüse ilk olarak burunda tepki gösterilir ve ilk mücadele burada başlar. Burundaki kıllar sayesinde havadaki virüsler tutulur ve sonrasında salgılanan sıvıyla beraber de bu kıllar da bu virüsler tutulur. Kişinin burun akıntısı ile beraber bu hastalık vücuttan bir kısmını atabilir. Ancak bu kadar savunma elbette ki yeterli olmayacaktır. Daha sonrasında kişinin boğazı da şişebilir. Bu da kişinin yemek yemesini engelleyerek kişinin kendini bu dönemlerde daha halsiz hissetmesi ve bununla beraber yorgun düşmesi oldukça normaldir. Ancak bu belirtileri yaşamak için beklememek gerekmektedir. Halsizliği üzerinden atabilmek ve bununla beraber kişinin de direncini artırabilmek adına bir takım önlemler alınmalıdır. Daha sonra kişi de hafif ateşlenmeler olabilir.

Bunlar gayet normaldir. Ve dediğimiz gibi bu süreçler 1-2 gün içerisinde yeterli takviyeler alınırsa geçecektir. Ancak eğer kişi nezle olduğundan şüpheleniyor, ancak sık sık ateşlenmeler yaşıyor ve bununla beraber de soğuk soğuk terledikten sonra titreme nöbetleri geçiriyorsa bu kişinin nezle virüsü gribe çevirmiş demektir. Bu da önlem almayı gerektirir. Bu önlemi ise en yakın uzman hekime muayene olduktan sonra alabilirsiniz. Doktorunuzun vereceği ilaçlar ve vitaminlerle bu süreç yine başarılı bir şekilde atlatılabilir.

Nezle Tedavisi

Nezle eğer ilerlemezse evde tedavi edilir boyutta bir hastalıktır. Ancak bu virüse karşı vücut kendini koruyamıyorsa bu ve bunun gibi virüslere her zaman yenileceği anlamına gelmektedir. Bu yüzden böyle bir dönemde kişinin amacı vücudun bağışıklık sisteminin arttırması yönünde olmalıdır. Kişide öncelikle burun akıntısı ve burun tıkanıklığı yaşıyor ve burun sıvısı da açık renkte ise bunda korkulacak bir şey yok demektir. Tedavi edilebilir hastalıklardan biri olan nezle oldu demektir. Bununla beraber kişide hapşırma durumu da olabilir. Bu da bir çeşit virüse karşı mücadeleyi göstermektedir. Bu mücadelenin yanı sıra kişinin de bazı önlemler alması gerekmektedir. Olabildiğince kalabalık ortamlardan korunmaya çalışmalı ve hatta ev içerisinde maske ile dolaşarak bu süreci kolay bir hale getirebilir.

Aynı zamanda kişi bazı bitkisel çaylardan da faydalanarak vücudunda hastalık döneminde oluşan ödemi de bu şekilde arındırabilir. Doğanın bizlere eşsiz olarak sunduğu bu nimetleri her yerden bulmak mümkündür. Bu çaylara aktarlardan bulabileceğiniz gibi marketlerden de bulabilirsiniz. Nezle tedavisine neredeyse bire bir olan vücut sıcaklığını dengeleyen ve bununla beraber içerdikleriyle de kişinin vücudundaki virüsü atmasına yardımcı olan bitkisel karışımlardan biri de nane limondur. Nane limon kişinin bu döneminde rahatlamasına yardımcı olacak ve boğazındaki şişkinliklerinin de inmesi sağlayacaktır.

Nezle ve Nane Limon

Nezle döneminde vücutta oluşan hasarların onarılması adına nane limon iyi bir arındırıcıdır diyebiliriz. Nane limon halk arasında genellikle mide rahatsızlıklarında ya da soğuk algınlığı hastalıklarında sıkça kullanılan bir karışımdır ve hemen hemen her yöreden insan için bu soğuk havalarda bir vazgeçilmezdir.

Öncelikle hastalık sebebiyle kendinizi oldukça yorulmuş halsiz ve bitkin hissedebilirsiniz. Buna bağlı olarak da canlandırıcı olan bir karışıma ihtiyacınız olacaktır. Sizlere doğru enerjiyi veren ve bununla beraber üzerinizdeki halsizliği atmasına yardımcı olacak bir içecek olan nane limon tamda size göre bir karışımdır. Nane limon iyi bir arındırıcı bu yönüyle kişideki toksinleri atmakta faydası olacaktır. Bu da hastalığı kolay bir şekilde atlatmasına neden olacaktır. Zihni açarak kişinin zinde kalmasına yardımcı olur ve kişinin enerji ihtiyacını da karşılar. Bu dönemde vücudun en çok ihtiyacı olan C vitamini takviyesinde de bulunarak bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde yardımcı olur.

Nezle İçin Nane Limon Kullanımı

Öncelikle uygun bir cezve seçmeniz gerekmektedir. Bu cezvenin içerisine 3 tatlı kaşığı kuru nane ilave edin, ardından bir limonun neredeyse yarısını da küçük parçalara ayırın ve bu parçaları da cezvenin içerisine ilave edin. Daha sonra önceden katmış olduğunuz suyu da üzerine bir kupa kadar ilave edin. Bu şekilde ocağa koyun ve birkaç dakika kadar kaynamasını ve içerisinde malzemelerin iyice birbirleriyle karışmasını bekleyin. Ancak birkaç dakikayı geçirmeyin aksi halde nane karışıma acılık verecektir. Daha sonra bir süzgeç yardımıyla süzerek kupaya boşaltın. Ancak boğazınız bu dönemde çok ağrıyorsa içerisine bir tatlı kaşığı kadar bal da ilave edebilirsiniz. Bu boğazınızda yutkunmanızı kolaylaştıracaktır. Ayrıca kara biber de ilave ederek balgam söktürücü bir etki de yaratabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.