Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

NEZLE TEDAVİSİ, NASIL GEÇER?

Günümüzde en çok görülen sağlık sorunlarından birisi de nezledir. Özellikle kış mevsimlerinde birçok kişi nezle olmaktadır. Bu yazımızda ise sizlere nezle tedavisi hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bu bilgiler kapsamında sizlerde nezleden korunabilir veya hastalığınızı yenebilirsiniz.

Nezle, üst solunum yolları enfeksiyonudur. Nezle genellikle zararsızdır. Nezle olmanız ile birlikte, burun akıntısı, boğaz ağrısı, öksürük ve hapşırma gibi benzer belirtilere sahip olursunuz. 100’den fazla virüsten herhangi biri, nezleye neden olabilmektedir.

Okul öncesi çocuklarda nezle olma riski daha fazladır. Ancak sağlıklı bir yetişkinden bile yıl içerisinde 1 ya da 2 kere nezle olmasını bekleyebilirsiniz. Çoğu kişi 1 ya da 2 hafta içerisinde nezle sağlık sorunundan kurtulmaktadırlar. Ancak daha uzun süren nezlelere ve olası tehlikelere karşı doktorunuzla görüşmenizde fayda vardır.

Nezle Belirtileri Nelerdir?

Nezle belirtileri genellikle birkaç gün nezleye neden olan virüse maruz kaldıktan sonra görüntülenmektedir. Nezlenin belirtileri ve semptomları ise şöyle sıralanmaktadır;

 • Burun akıntısı veya burun tıkanıklığı
 • Boğaz ağrısı
 • Boğaz kaşıntısı
 • Öksürük
 • Tıkanıklık
 • Hafif vücut ağrıları veya hafif baş ağrısı
 • Hapşırma
 • Sulu gözler
 • Düşük dereceli ateş
 • Hafif yorgunluk

Nezle olmanız ile burun akıntılarınızın rengi sarı veya yeşil olabilir.

Doktora Ne Zaman Görünmeliyim?

Yetişkinler için;

 1. 39.4°C ve üstü ateş seviyelerinde doktora görünmeniz gerekmektedir.
 2. Ateşe terleme, titreme ve renkli balgam ile öksürük eşlik ediyorsa,
 3. Şiddetli sinüs ağrısı varsa zaman kaybetmeden doktora gitmeniz gerekmektedir.

Çocuklar için;

 1. 12 haftaya kadar yenidoğanda 38°C ve daha üstü seviyelerde ateş varsa,
 2. Her yaştaki bir çocuğun 40°C ateşinin olması durumunda
 3. Normalden daha sık az idrar
 4. Yeterli sıvı içmemek
 5. 24 saatten fazla süren ateş
 6. Kusma veya karın ağrısı
 7. Olağandışı uykululuk
 8. Şiddetli başağrısı
 9. Boyun Tutulması
 10. Nefes almada zorluk
 11. Kalıcı ağlama
 12. Kulak ağrısı
 13. Kalıcı öksürük

Nezle Nedenleri Nelerdir?

100’den fazla virüs soğuk algınlığına neden olabilmektedir. Bu virüsler son derece bulaşıcı olmaktadır. Virüs, ağız, göz veya burun yoluyla vücuda girer. Hasta birisinin öksürmesi ile veya görüşmeler sırasında virüs havadaki damlacıklar yoluyla yayılabilir. Aynı zamanda nezle olan birisi ile olan yakın temas veya eşyalar, havlular, oyuncak ya da telefonların ortak kullanımı sonucunda yayılabilmektedir. Böyle bir temasa maruz kaldıktan sonra gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmayın.

Nezle Tedavisi

Sizlere verecek olduğumuz bu tedavi yöntemleri ile 7 ile 10 gün arasında kendinizi daha iyi hissetmeniz mümkün olacaktır. Ancak uzun süreli nezleler için doktorunuz gözetiminde tedavi olmanız gerekecektir.

1.Ağrı Kesiciler

a3

Ateş, boğaz ağrısı ve baş ağrısı için asetaminofen (Tylenol, diğerleri) ya da diğer hafif ağrı kesicileri kullanabilirsiniz. Asetaminofen sık sık ya da önerilen dozlardan daha çok miktarlarda alınmasının özellikle karaciğer hasarına neden olabileceğini unutmayın. Çocuklar veya gençler için aspirin ilacını verirken dikkatli olun. Aspirin 2 yaşından büyük çocuklarda kullanım için onaylanmış olmasına rağmen sizlerin bu konuda daha dikkatli olmanız gerekmektedir. Nadir de olsa bazı çocuklarda sendromlara ve yaşamı tehdit eden sonuçlara neden olmuştur.

2.Burun Spreyleri

11111111111

Uzun süreli kullanım mukoza zarının kronik ribaund iltihabına neden olabilmektedir. Yetişkinler, birkaç günden fazla dekonjestan damla ya da spreyler kullanmamalıdır. Ve çocuklar hiç dekonjestan damla ya da spreyler kullanmamalı. Çocuklarda yan etkileri oldukça fazladır.

3.Öksürük Şuruplar

55ea4aabf018fbb8f87664d9

Çocuklar için reçetesiz satılan öksürük ve nezle ilaçları sadece belirtileri azaltmak için kullanılmaktadır. Öksürük şurupları hastayı iyileştirmek için verilen ilaçlardan değildir. Bu ilaçlar, aynı zamanda hızlı kalp hızı ve konvülziyon dahil olmak üzere potansiyel yan etkilere sahiptir. 2 yaşında büyük çocuklar adına olası yan etkiler için ilaçların bilgi kısmını iyice okumanız gerekmektedir. İlaçların dozları hakkında da bilinçli bir şekilde davranarak olası yan etkilerden çocuğunuzu korumanız gerekmektedir.

4.Gargara ve Mentol Tatlılar

gargara-yapmak-orucu-bozar-mi

Bazı insanlarda tuzlu su ile gargara yapmak boğaz ve burun tıkanıklığını hafifletmeye yardımcı olabilir.

5.Buhar Losyonları

category_header_TTTT

Buhar losyonları, özellikle bebekler ve küçük çocuklar nezle olduğunda daha kolay nefes almalarına yardımcı olabilmektedir. Çocuğunuzun göğsünü ve arkasını ovarak uygulamalısınız.

6.Vitamin ve Mineral Takviyeleri

1349767321_0051

Yapacak olduğunuz çinko takviyesi ile nezlenizi iyileştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra C vitamini almakta sizlere yardımcı olacaktır.

Nezleyi önlenmesi ya da kısaltılmasında ekinezya etkinliği konusunda halen tartışmalar devam etmektedir. Bazı çalışmalar hiçbir yarar göstermemektedir. Nezle tedavisinde ekinezya rolü üzerine yapılan araştırmalar devam etmektedir. Ancak bu dönemde alınan ekinezyanın kişilere herhangi bir zarar verdiği görülmemiştir.

Yaşam Tarzı ve Ev İlaçları Nelerdir?

Evde yapacak olduğunuz basit tedavi yöntemleri ile, nezleyi atlayabilirsiniz. Bu kapsamdaki ipuçları ise şöyledir;

 1. Bol sıvı tüketin. Su, meyve suyu, et suyu ya da limon suyu en iyi seçeneklerinizdir. Su kaybına neden olan alkol, kafein ve sigara dumanından kaçının.
 2. Tavuk çorbası deneyin. Önceleri ebeveynlerimizin bizler nezle olunca içirdikleri tavuk çorbası, uzmanlar tarafından nezle belirtileri hafifletmeye yardımcı göründüğünü söylemektedirler. 
 3. Dinlenmenize özen gösterin. Şiddetli ateş ve öksürük gibi belirtileriniz var ise, evde kalıp dinlenmek ve güzel bir uyku sizlere iyi gelecektir.
 4. Oda sıcaklığını ve nem miktarını iyi ayarlamanız gerekmektedir. Odayı ılık tutun. Hava kuru ise, serin-sis nemlendirici veya buharlaştırıcılar ile havayı nemlendiriniz. Bu tıkanıklığınıza ve öksürüğünüze yardımcı olabilir. Bakteri ve küf gelişimini engellemek için nemlendiriciyi temiz tuttunuz.
 5. Burun tıkanıklığı hafifletmeye yardımcı tuzlu burun damlaları deneyin. Reçetesiz olarak bu damlaları alabilirsiniz. Özellikle çocuklar için oldukça yararlıdır.

Nezle Risk Faktörleri Nelerdir?

Virüsler hemen hemen her zaman çevrede bulunmaktadır. Ama aşağıdaki faktörlerle nezle olma şansınızı artırabilirsiniz.

 • Yaş: Nezleye neden olan virüslerin çoğu direnç geliştirmemiş olan kişilerde ve özellikle çocuklarda görülmektedir. Bu kapsamda bebeklerde ve okul öncesi çocuklarda sıklıkla görülmektedir. Bağışıklık sistemleri tam olmayan bu çocuklarda ortak eşya kullanımı veya yakın temas sonucunda kolaylıkla nezle olabilmeleri söz konusu olmaktadır.
 • Bağışıklık: Bağışıklık sistemi zayıf olan tüm bireyler, nezle olma konusunda risk altında olmaktadırlar.
 • Zamanlama: Yılın belirli zamanlarında, havanında etkisiyle hem çocuklar hem de yetişkinler sonbahar ve kış aylarında nezleye daha duyarlıdırlar.

Komplikasyonları Nelerdir?

 • Akut kulak iltihabı (otitis media): Bakteri veya virüslerin kulak zarı arkasında toplanması ile birlikte kulak enfeksiyonu meydana gelir. Çocuklarda sık görülen bir komplikasyondur. Tipik belirtiler ve semptomları ateş ve burun akıntısının renginin sarı ve yeşil olmasıdır. Çocuklarda ise, ağlamak ya da huzursuz uykular belirtisi olmaktadır.
 • Hırıltı
 • Sinüzit
 • Diğer ikincil enfeksiyonlar: Çocuklarda boğaz enfeksiyonu (farenjit streptokok), zatürre ve krup veya bronşiyolit sağlık sorunlarını içermektedir. Bu enfeksiyonlar bir doktor tarafından tedavi edilmesi gerekir.

Nezleden Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Yazımızın öncesinde belirtmiş olduğumuz gibi, birçok virüs nezle oluşumuna neden olmaktadır. Ama soğuk virüslerin yayılmasını yavaşlatmak için bazı sağduyu önlemleri alabilirsiniz. Bunlar ise şöyle sıralanmaktadır;

 1. Sık sık ve güzelce ellerinizi temizleyiniz. Ayrıca çocuklarınıza el yıkamanın önemini öğretiniz.
 2. Ailenizde biri nezle ise, eşyalarınızın temiz olduğundan emin olunuz. Özellikle mutfak ve banyonuzu temiz tutunuz.
 3. Hapşururken mutlaka peçete kullanınız. Eğer elinize hapşurursanız ellerinizi hemen yıkayınız. Çocuğunuza da peçeteye ya da dirseğinin iç kısmına hapşurması gerektiğini öğretiniz.
 4. Kimseyle kişisel eşyalarınızı paylaşmayınız. Siz veya bir başkası hasta olduğunda kendi bardağınızı ya da tek kullanımlık bardakları kullanınız.
 5. Nezle olan herkesle yakın, uzun süreli temastan kaçınınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.