Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Nezleye İyi Gelen Bitkisel Karışımlar

Soğuk havalarda bazı hastalıklara yakalanmamız kaçınılmazdır. Bu hastalıklardan bir tanesi de nezledir. Ancak buna sebep olan soğuk hava değil, kişinin etrafta bulunan mikroplardan kendisine düşen payı almasıyla ortaya çıkar. Eğer bir kişi soğuk algınlığı yaşamışsa ve kendini üşütecek kadar soğukta kalmışsa, bununla beraber kişide belirtiler görülmeye başlar. Bunun sonucunda kişide hapşırma, öksürme gibi belirtiler görülür ve bu eylemler sırasında kişi havaya mikropla su damlacıklarının yayılmasına neden olur. Bununla beraber o ortamda bulunan kişiler de bu mikroplu havayı solur. Bazı ufak önlemler ile ve doğal karışımlar ile nezleden korunabiliriz. Bu yazımızda nezleye iyi gelen bitkisel karışımları bulabilirsiniz.

Burnumuz sadece koku alma organımız değil aynı zamanda burnumuzdan gelecek mikroplara karşı da bizleri koruyan bir organdır. İçerisindeki tüyler ve salgıladığı sıvı sayesinde mikropları buraya hapseder. Ancak yeteri kadar güçlü olan mikroplar burada kuluçkaya yatar ve genellikle bu süreçte iki ya da üç gün sonra görülür. Yani kişi o ortamdan ayrıldıktan sonra iki gün geçince rahatsızlanmaya başlar. Burunda  yer alan bu mikroplar da solunum organlarına iletilerek burada bir şişkinlik oluşmasına neden olur. Bu durumda burnumuzun akma sebebi ise vücudumuz burunda yer alan bu kuluçkayı dışarı atmak için oldukça çaba sarf eder ve bunu da salgıladığı sıvı sayesinde yapmaya çalışır. Bu durum genel olarak yaklaşık 1 hafta sürmektedir. Ancak bu sürecin kısa ve zararsız olması kişinin kendine dikkat etmesi ve aynı zamanda yaş ile de orantılıdır. Özellikle belli bir yaş grubunun üzerinde bu hastalığın görülmesi kişinin ciddi hastalıklara ilerlemesine neden olur. Özellikle kalp ve kalp rahatsızlıkları yaşayan kişilerde de bu durumlar ölüm ile bile sonlanabilir. Vücudumuzun bu mikroplarla karşı karşıya kaldığında kendini savunmasına yol açan bazı besinler tüketmek, özellikle nezle olduğunuz zamanlarda daha sık tüketmek kendi evinizde yapacağınız tedavi çeşitlerinden biridir. Ancak kişi önemli olan bu rahatsızlığa yakalanmadan bu mikroplu havayı soluduğu halde dinç kalmasıdır. Bu da kişinin bağışıklık sisteminin güçlü olmasına işarettir. Kişinin bağışıklık sisteminin iyi olması vücudunun birçok hastalıkla baş etmesine neden olur. Bu nedenden dolayı özellikle kış mevsimlerinde bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirecek yiyecek ve besinlerden yararlanmanız gerekmektedir.

Nezle sıklıkla griple karıştırılmaktadır. Ancak grip nezleden daha ağır belirtileri olan ve sonuçları daha ciddi olan bir hastalıktır. Nezle ise daha hafif devam eden ve kısa süren bir hastalıktır. Nezle sıklıkla bulaşabilen ve kış aylarında özellikle herkesin yakalandığı bir soğuk algınlığıdır. Mevsim geçişlerinde daha sık görülen nezle sadece soğuk kış aylarında değil aynı zamanda mevsim geçişlerinde de görüldüğü için yaz aylarında da kişinin sıklıkla yakalandığı bir hastalık durumudur. Çocuklarda nezleye yakalanma oranı yetişkinlere göre daha fazladır. Ancak yine belirtiler hafif devam eder.

Nezlenin Belirtileri

Daha çok solunum organlarında yayılan ve buralarda yer edinen mikroplar sayesinde kişi bu hastalığa yakalanır. Bu nedenden dolayı başlıca solunum organlarımızdan biri olan burnumuzda nezleyi hissedebiliriz. Mikropların atılması için burun mukoza sıvısını artırır ve bu mikrobu burun içerisinde atmaya çalışır böylelikle burnumuzda zor nefes alma durumları aynı zamanda burun akıntıları yaşama durumumuz bu dönemlerde daha çok artabilir. Kişinin solunum yollarına yer edinmiş mikroplar kişinin ateşlenmesine de neden olabilir. Ancak bu ateşlenmeler gripteki kadar etkili bir ateşlenme değildir. Daha çok kişi uykuda iken bu durum yaşanır. Yetişkinlerde sıklıkla nezle olan kişilerde artarda hapşırmalar görülür. Bu da kişinin sürekli olarak akıntısını artırmasına daha doğrusu hızlandırmasına yol açar.

Nezleye yakalanan her yaş grubundaki kişide iştahsızlık görülebilir. İştahsızlık genel olarak hastalığın her aşamasında rastlanabilir ve kişi vücudundaki mikrobu atmak için ishal de olabilir. İshal olunduğu durumlarda kişi mutlaka sıvı tüketimini artırmalı ve bununla beraber  mikrop söktürücü içecekler tüketmelidir. Aynı zamanda kişi de balgam durumu da yaşanabilir. Bu da boğazda yer edinen mikropları atma şekli olarak görülür. Kişi tüm bunları yaparken aynı zamanda dışarıdaki kişilere de bu rahatsızlığı bulaştırmamak için olabildiğince havasız ortamlarda kalmamalı ve bununla beraber hapşırırken mutlaka dirseğini ağzına götürerek hapşırmalıdır. Yoksa bu durum diğer kişilerin de nezleye yakalanmasına neden olacaktır.

Nezle Tedavisi

Nezle hafif seyreden bir hastalık olduğu için gerekli bakım yapıldığı takdirde kişi bu dönemi evde kendi çabalarıyla atlatabilir. Ancak kişinin bünyesi ve yaşı buna elverişsiz ise kişi mutlaka uzman bir hekime danışmalıdır. Evde tedavi yöntemlerinde kişinin asıl amacı mikropları vücuttan atmak olmalıdır. Buna uygun bir beslenme düzeni oluşturduğu takdirde kişide nezle çabucak geçecektir. Örneğin bol sıvı yiyecek içecek tüketmelidir. Bu şekilde su ile mikropların atılmasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda kişi bu dönemde vücut direncini artırmak amaçlı C vitamini barındıran gıdalar tüketmelidir. Kişinin ateşlenmesi olduğu zaman ya da herhangi bir yerinde ağrı hissettiği zaman ağrı kesicilerden de faydalanabilir. Ancak bu ağrı kesicilerin bazı yan etkileri olabilir. Bu nedenden dolayı bu ilaçları kullanmadan önce mutlaka uzman bir hekime danışmanızda fayda olacaktır. Eğer sigara tüketiyorsanız mutlaka bu dönemde içmemeye özen gösterin. Zaten yeterince tıkalı olan burnunuz ve boğazınız sigara içildiği takdirde daha da tıkanacak ve bu şekilde hem ciğerlerinize daha çok zarar verecek ve bu iyileşme sürecinin de uzamasına neden olacaktır. Mutlaka bu dönem içerisinde kişi olabildiğince mikroplardan uzak durmaya çalışmalıdır. Hastalık başka bir hastalığa dönüşerek daha tehlikeli bir hal alabilir. Bu yüzden kişi sık sık ellerini yıkamaya özen göstermelidir. Eğer bir ortamda sürekli olarak hapşıran biri varsa mutlaka bu kişinin yanındayken ağzınızı ve burnunuzu kapamaya özen gösterin. Sizlerde bu durum esnasında kişilere bulaştırmamak için dirseğinizi bir kalkan olarak kullanarak hapşırın. Ellerinizi her en kadar sık sık yıkamış olsanız da buralardaki bakteri oluşumu asla önlenemez. Bu nedenden dolayı kişi olabildiğince ellerini gözlerine ağzına ve burnuna götürmemeye dikkat etmelidir ve bu dönemde sizlere iyi gelecek bitkisel karışımlardan da faydalanabilirsiniz.

Nezleye İyi Gelecek Bitkisel Karışımlar

nezleye iyi gelen bitkisel karışımlar ile ilgili görsel sonucu

Süper Çay

Malzemeler; 

 • 1 çay kaşığı toz zencefil
 • 1 çay kaşığı tarçın
 • 5- 6 limon damlası
 • 1 yemek kaşığı süzme bal
 • 1 çay kaşığı kara biber

Hazırlanışı 

 1. Öncelikle orta büyüklükte kapaklı bir kap seçin.
 2. Ardından bu malzemeleri malzeme listesindeki ölçülerle, malzeme listesindeki sıralamaya uyarak karıştırın.
 3. Ardından bu oluşan karışımları sabah akşam olmak üzere nezle olduğunuz süre boyunca günde iki kez birer tatlı kaşığı olarak tüketin.

Kış Çayı

Malzemeler

 • Kuş burnu
 • Ihlamur
 • Toz tarçın
 • Karanfil
 • Zencefil

Hazırlanışı

 1. Öncelikle uygun bir demlik seçmeniz gerekmektedir. Daha sonra bu demliğin içerisine bir tutam kuş burnu bir tutam ıhlamur ve biraz da zencefil ekleyin.
 2. Daha sonra kaynatmış olduğunuz suyu bu karışımın üzerine döküp ağzını kapatın ve bir süre demlenmesini bekleyin.
 3. Daha sonra demlenmiş olan bu karışımın içerisine biraz toz tarçın ve biraz da karanfil ekleyin.
 4. Tüm malzemeleri kattıktan sonra da bu şekilde beş dakika kadar tüm malzemelerin birbirleriyle karışana kadar bekleyin.
 5.  Ardından bu karışımı tek bir kullanımlık olarak sıcakken tüketin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.