Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

NODÜL BELİRTİLERİ NELERDİR?

Son zamanlarda, bilinmese de herkesin başına gelen sağlık sorunlarının başında gelen nodül sağlık sorunu hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek bilgiler yardımı ile sizlerde nodül hakkında bilgi sahibi olabilir ve bilinçli bir şekilde hareket edebilirsiniz.

Nodül, vücudumuzun herhangi bir bölgesinde saptanan şiş olan kitlelerdir. Hipertiroidizm (aşırı aktif tiroid), troid bezinin tiroksin hormonunun çok fazla üretilmesi sonucu oluşmaktadır. Hipertiroidi, hızlı kalp atışı, düzensiz ve ani kilo kaybı, terleme, sinirlilik ile birlikte önemli ölçüde vücudunuzun metabolizmasını hızlandırmaya neden olmaktadır.

Hipertiroidi rahatsızlığına sahip iseniz, yapılacak olan tedaviler ile bu rahatsızlığı yenebilirsiniz. Doktorlar tiroid hormonlarının üretimini yavaşlatmak için anti-tiroid ilaçlar ve radyoaktif iyot kullanmaktadır. Tedavi biçimleri hakkında ayrıntılı bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz. Ancak kimi zaman nodül tedavisi için cerrahi operasyon gerekmektedir. Bu yüzden belirtilerine sahip olan kişiler doktora giderek muayene olmaları gerekmektedir.

Nodül Nedenleri Nelerdir?

Vücudun büyüme ve metabolizma kontrol etmek için kan dolaşımına salınan hormonları üretir. Bu hormonlara tiroksin ve triiyodotironin denir. Kalp atış hızı ve vücut ısısı gibi süreçleri etkiler. Ayrıca vücudun devamlılığının sürmesini için gıdaları enerjiye dönüştürmektedir.

Hipertiroidi tiroid bezi vücudun metabolizmasını hızlandırır ve bununla birlikte çok fazla tiroksin veya triiodotironin üretir.

Birkaç olası nedenleri ise, en yaygın olarak karşımıza çıkan troid üretiminin vücudumuzun bağışıklık sistemini etkileyerek, nodüllerin oluşmasına neden olmaktadır.

Sizin tiroid bezi vücudunuzdaki iki ana hormon, tiroksin (T-4) ve triiyodotironin (T-3), hücresini üretir. Peki bunlar tam olarak sizleri nasıl etkilemektedir?

Bunlar tüm sistem için bir termostat görevi görür ve beynin tabanındaki bir alanda T-4 ve T-3 hipofiz bezi ve hipotalamus tarafından kontrol edilir. Çok fazla troksin üretimi ise aşağıda sizlere verecek olduğumuz hastalıklara neden olacaktır. Hastalıklar ise şunlardır;

 1. Graves hastalığı: Graves hastalığı, bağışıklık sistemi tarafından üretilen antikorları ve tiroit T-4’ü çok üretmeye teşvik ettiği otoimmün bir hastalıktır, hipertiroidin en sık nedenidir.
 2. Fazla tiroid nodülleri: Tiroit bir veya daha fazla adenomlar çok ürettiğinde hipertiroidi meydana gelir.
 3. Tiroidit: Bazen tiroid bezi bilinmeyen nedenlerle iltihaplı hale gelebilir. Subakut granülomatöz tiroidit olarak da bilinen tiroidit nadir bir türdür ve tiroid bezinde ağrıya neden olur. Diğer tipler ağrısızdır (postpartum tiroidit) ve bazen gebelik sonrasında ortaya çıkabilir.

Nodül Risk Faktörleri Nelerdir?

 • Nodül rahatsızlığı, yapılan araştırmalara göre kadınlarda daha sık görülmektedir. Bu konudaki oranlama kadınların 10 kat oranla daha çok karşılaştıklarıdır.
 • Bunlara ek olarak ailenizdeki herhangi birinin daha önce böyle bir sağlık sorunu var ise, sizde görülme ihtimali daha yüksek olmaktadır.
 • Her yaşta bu hastalıkla karşılaşabilirsiniz ancak en çok 20 ve 40 yaşları arasında kişilerde görülmektedir.

Nodül Komplikasyonları Nelerdir?

Nodül rahatsızlığı birçok rahatsızlığa neden olmaktadır. Bu hastalıklar genellikle ciddi rahatsızlıklardır. Komplikasyonlar ise şunlardır;

 • Kalp sorunları: kalp ritim bozukluğuna neden olmaktadır. Bu komplikasyonlar genellikle uygun tedavi edilmektedir.
 • Kırılgan kemikler: Tedavi edilmeyen hipertiroidizm zayıf, kırılgan kemikler (osteoporoz) neden olabilir.
 • Göz problemleri: Şişkin, kırmızı veya şişmiş gözler, ışığa karşı hassasiyet ve bulanık veya çift görme de dahil olmak üzere, göz problemleri yaşamaktadırlar.
 • Kırmızı ve şişmiş Cilt
 • Tirotoksik krizi

Nodül Belirtileri Nelerdir?

Nodül belirtileri kapsamında diğer birçok hastalık ile benzer belirtilere sahip olmaktadır. Bu yüzden teşhis edilmesi oldukça güç olmaktadır. Aynı zamanda belirti ve bulguların da dahil olmak üzere geniş bir yelpazede neden olmaktadır.

1.İştah Kaybı

Women and jeans of the greater size

Nodül kaybında en önemli faktörlerden birisi olarak iştah kayıpları göze çarpmaktadır. Bunlara ek olarak ise kişilerde ani kilo kayıplarına neden olmaktadır. Bazı insanlarda ise bu durum tersine olmaktadır ve kişiler ani kilo alışlarına başlamaktadır.

2.Hızlı Kalp Atışı

Bir başka belirti ise, kişilerin nabızları normalinden daha fazla olmasıdır. Bu durumda kişilerin nabızları 1 dakika içerisinde 100’den fazla olmaktadır. Hızlı kalp atışı aynı zamanda çarpıntı olarakta bilinmektedir.

3.Titreme

Kişilerde nodül ile birlikte kişilerin ellerinde hafif titremeler meydana gelmektedir. Ayrıca titreme ile birlikte yorgunluk hissi de oluşmaktadır.

4.Bağırsak Hareketleri

idrar-yanmasi-nedenleri_646x340

Nodülle sahip kişilerde genellikle daha sık tuvalete çıkma durumu gözlemlenmiştir. Kişiler tuvaletlerini tutmada da zorluk çekmektedirler.

5.Diğer Belirtiler

idrar yolu enfeksiyonları belirtileri

Nodül rahatsızlığında diğer nedenler ise aşağıdaki gibi sıralanmaktadır. Belirtilerin yoğunluğu kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Diğer belirtiler ise şunlardır;

 • Sinirlilik
 • Isıya duyarlılık artışı
 • Genişlemiş tiroid bezi (guatr) boynunuzun üssünde bir şişlik olarak görünebilir.
 • kas güçsüzlüğü
 • Uyku problemleri
 • Ciltte incelme durumu
 • İnce, kırılgan saçlar
 • hiperaktivite
 • Cinsel ilgi kaybı
 • Kısırlık

Bunların yanı sıra, yüksek tansiyon için kullanılan ilaçlar, beta blokerler denilen ilaçlar, birçok hipertiroidi belirtilerini maskeleyebilir.

Hipertiroidi Belirtileri

Eğer hipertiroidizm varsa, aşağıdaki fiziksel belirtilerin bazıları olabilir;

 • Bir nedenden dolayı boyunda bir şişlik oluşması ve büyümüş olan tiroid bezi (guatr)
 • Düzensiz veya normalden hızlı kalp hızı (çarpıntı)
 • Titreme veya sallanma (tremor)
 • Sıcak, nemli cilt
 • Ellerinizin ve avuç içlerinde kızarıklık
 • Tırnaklarınızın gevşemesi
 • Kurdeşen (ürtiker)
 • Saç dökülmesi (alopesi)
 • Yüzünüzde ve bacaklarınızda seğirme

Doktora Ne Zaman Görünmeniz Gerekmektedir?

Eğer açıklanamayan kilo kaybı, bir hızlı kalp atışı, alışılmadık terleme, boyun veya hipertiroidi ile ilişkili diğer belirtilere sahip iseniz doktora görünmeniz gerekmektedir. Birçok işaret ile hipertiroidi belirtilerini diğer bir dizi koşul ile ilişkilendirebilirsiniz, bunun için doktor muayenesi şarttır.

Testler ve Tanı

Tanı işlemi yapılırken ilk olarak doktorunuz sizin ailenizin hastalık geçmişini belirlemek isteyecektir. Bu aşamadan sonra ise sizlere fiziksel bir muayene yapacaktır. Bu kapsamda doktorunuz, göz değişikliklerinizi, sıcak ve nemli cildinizi, reflekslerinizi yaparken parmaklarınızı hafif bir titreme durumlarını test edecektir. Doktorunuz ayrıca tiroit bezini muayene edecektir.

 • Kan testleri: Kanınızdaki tiroksin ve TSH düzeylerini ölçmek, kan testleri ile teyit edilebilir. Tiroksin ve TSH düşük veya varolmayan miktarlardan yüksek seviyeler geçişi var ise, aktif tiroid gösterir. Kan testleri hipertiroidizm gösteriyorsa, doktorunuz tiroid nedenini belirlemenize yardımcı olması için aşağıdaki testlerden birini önerebilir;
 1. Radyo iyot alımı testi
 2. Tiroid tarama

Nodül Tedavileri ve ilaçları Nelerdir?

Hipertiroidi için çeşitli tedaviler vardır. Sizin için en iyi tedavi biçim yaş, fiziksel durum, kişisel tercihiniz ve hastalığın şiddeti altta yatan nedenlere bağlıdır. Bu durumda tedavi ve ilaçlar aşağıdakiler gibidir;

 • Radyoaktif iyot: 60 yaşından büyük bireyler için kullanılmaktadır ve tedavi süreci 6 ay gibi bir süreci içermektedir.
 • Anti-tiroid ilaçlar: Bu ilaçlar yavaş yavaş hormonların aşırı miktarda üremesini, tiroid bezini önleyerek hipertiroidi belirtileri azaltmak için kullanılmaktadır.
 • Beta önleyicileri: Bu ilaçlar genellikle yüksek kan basıncını tedavi etmek için kullanılır.
 • Cerrahi (tiroidektomi): Anti-tiroid ilaçlar etki etmediği zaman, radyoaktif iyot tedavisini alamayan hamile bayanlar gibi vakalarda ameliyat ile tedavi edilmektedir.

Hipertiroidi hiç tedavi edilmez ise yapılacak olan diğer tedavi çeşitleri uygulanmaktadır. Graves (oftalmopatisi) hastalığı gözleri etkiler ise, rüzgar ve parlak ışıklar kaçınarak ve yapay gözyaşları kullanılarak ve ayrıca jeller ile yağlama durumunda hafif belirtileri ve semptomları yönetebilirsiniz. Belirtiler daha şiddetli ise, doktorunuz gözbebeklerinin arkasındaki şişliği azaltmak için, prednizon gibi kortikosteroidler ile tedavi önerebilir.

 1. Orbital dekompresyon cerrahisi
 2. Göz kasları için yapılacak olan operasyon

Gerçekleştirecek olduğunu bu tedavi biçimlerine ek olarak evinizde de bazı tedavi biçimlerinizi doktorunuzun gözetiminde yapabilirsiniz. Bu kapsamda yapacak olduklarınızı yazımızın devamında bulabilirsiniz.

 1. Düzenli bir diyet programı yaparak, yemeklerinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Diyet programınızı doktorunuz ile birlikte yapmanız gerekmektedir. Bu diyet ile birlikte aşırı kilo alımlarına ya da aşırı ani kilo kayıplarına engel olmanız gerekmektedir.
 2. Yeterli kalsiyum ve D vitamini almaya özen gösterin.

Eğer Graves oftalmopati ya dermopati varsa aşağıdaki tavsiyeleri uygulamanız gerekmektedir;

 1. Gözlerinize soğuk kompres uygulayın. Ekstra nem rahatlama sağlayabilir.
 2. Güneş gözlüğü kullanın. Gözlerinizi ultraviyole ışınlarına, rüzgardan korumaya özen gösterin.
 3. Göz damlaları kullanın. Kaşıntı ve göz kuruluğu gibi durumlardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.
 4. Yattığınız zaman başınızı vücudunuzdan daha yukarıda tutacak şekilde yukarıda tutun. Bu durum gözlerinizin üzerindeki baskıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.
 5. Reçetesiz kremler kullanın. Bu durumunda Cortaid gibi kremler kullanmak şişliğe ve kırmızılığa iyi gelmektedir.

Eğer hipertiroidi tanısı olduysan, en önemli şey, gerekli tıbbi bakım almaktır. Bu durumda,

 1. Düzenli egzersizler yapmaya özen gösterin. Egzersiz daha iyi hissetmenize yardımcı olur ve kas tonunuzun yanı sır kardiyovasküler sistemi geliştirecektir. Kemik yoğunluğunu korumaya yardımcı olmaktadır.
 2. Gevşeme tekniklerini öğrenin.  Birçok gevşeme teknikleri hastalıkla başa çıkma, özellikle olumlu bir görünüm sağlamada yardımcı olabilmektedir.
 3. Graves hastalığında stres bir risk faktörü olduğu belgelenmiş, yani dinlenmek ve fiziksel, ruhsal refahını korumaya yardımcı olabilir. Bu durumda hayatınızda bir denge sağlamaya özen göstermeniz gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.