Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Nohutun İnanılmaz 15 Faydası

Nohut; baklagiller ailesinin taneli grubuna dahil olan bir bitkidir. İlk çıkış noktası Orta Doğu olan nohut, yetiştiği bölgelere göre çok çeşitlilik göstermektedir. Nohut, kurutulmuş ya da konserve şeklinde tüketilmektedir. Kaynatılmış nohut yaklaşık 10 dakika içerisinde, kuru nohut ise, yaklaşık olarak 1-2 saat içerisinde pişmektedir. Nohut, çok çeşitli şekillerde yemek haline getirilmektedir. Kültürden kültüre değişiklik gösteren nohut bazlı yemekler, bazen humus şeklinde, bazen salatalarda bazen de makarna ya da çorbalarda kullanılmış hali ile karşımıza çıkabilmektedir.

Hindistan nohut üretiminde dünya genelinde birinci sırayı almaktadır. Nohut üretiminde Hindistan’ı ikinci sırada Avustralya ve üçüncü sırada Pakistan takip etmektedir. Dünya genelinde nohut üretiminde dördüncü sırada olan Türkiye’yi ise sırası ile, Birmanya, Etiyopya, İran, Meksika, Kanada ve ABD takip etmektedir.

Nohut besin değeri olarak oldukça zengindir. Özellikle protein bakımından zengin bir besin kaynağı olan nohut, molibden ve manganez içeriği bakımından da çok zengindir. Bunların dışında nohut, folat, bakır, lif, fosfor, demir ve çinko içermektedir.

Nohutun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı bir baklagil olan nohut, diyabet hastalığından, kalp hastalıklarına, kanserden, kardiovaskuler hastalıklara bir çok rahatsızlığın önlenmesinde ve giderilmesinde yardımcıdır. Nohut, kemik sağlığını korur, tansiyonu düzenler, kandaki kolestrolü dengeler, sindirim sistemini korur ve sindirimi düzenler. Bunların yanı sıra nohut, kilo vermeye yardımcıdır, iltihaplı hastalıklara karşı korur, bağışıklık sistemini güçlendirir ve çok iyi bir antioksidan kaynağıdır.

1.Diyabet

diabetes-sugar

Çalışmalar göstermiştir ki, diyabet 1 hastalığına sahip kişiler, yüksek lif içerikli besinler tükettikleri zaman, kanlarındaki glukoz seviyesi düşmektedir ve diyabet 2 hastalığına sahip kişiler, yüksek lif içerikli besinler tükettiklerinde, kanlarındaki glukoz seviyeleri düzenlenmiş ve lipid ile insülin seviyeleri de düzenlenmiştir. Yine yapılan bir diğer araştırmaya göre, kadınların günlük lif ihtiyacı, 21-25 gram ve erkeklerin günlük lif ihtiyaçları ise, 30-38 gram şeklinde belirlenmiştir.

Nohutun yapısında da bulunan çözünür lifler, kan şekeri düzeyini stabilize eder. Eğer, insülin direnciniz, hipoglisemi ya da diyabetiniz var ise, nohut tüketmek, kan şekeri düzeyinizin dengelenmesine yardımcı olacaktır. Nohut aynı zamanda iştahı kontrol ettiği için, kan şekeri değerlerini düzenlemektedir.

Yapılan bir araştırmaya göre, haftada en az bir defa nohut tüketmek, nohudun içeriğinde bulunan, mineral, vitamin ve antioksidanlar sayesinde, kan şekerinin kontrol edilmesine yardımcı olmaktadır. Hayvanlar üzerinden yapılan bazı klinik testlere göre, nohut verilen hayvanların, kan şekerlerinin düzenlendiği gözlemlenmiştir. Kan şekeri düzeyi normal değerlerinde seyrettiği zaman, sindirim sistemi fonksiyonları da düzene gireceği için, kan şekeri düzeyi sağlık için önemli durumdadır.

2.Kemik Sağlığı

HealthyBones

Nohudun da içeriğinde bulunan, demir, fosfat, kalsiyum, magnezyum, manganez, çinko ve vitamin K, kemik hücresi oluşumu, kemik yapısı ve kemik sağlamlığına katkıda bulunan önemli yapı maddeleridir. Özellikle fosfat ve kalsiyum minerallerinin, kemik mineralizasyonuna uygun mineraller olduğu düşünülmektedir. Fakat çok fazla fosfor tüketimi ile birlikte az miktarda kalsiyum alımı, kemik erimesine yol açabilmektedir.

Kemik matriksi oluşumunda ve kolojen üretilmesinde, manganez minerali ve demir ile çinko mineralleri kritik rol oynamaktadır. Eğer K vitamini çok düşük miktarlarda alınırsa, kemik kırılması ve çatlamasına karşı dayanıklılık direnci düşmektedir. Kemik için faydalı olacak bu gibi mineralleri nohut tüketerek sağlamak mümkündür. Bir baklagil olan nohut, mineraller bakımında iyi bir besin kaynağıdır.

3.Tansiyon

diabetes high blood pressure

Düşük miktarda sodyum alımı, özellikle tansiyonu düşürmektedir. Ancak, artan miktarlarda potasyum alımı, vazodilatasyon (kan damarlarının genişlemesi ve kan basıncının azalması) etkilerine sebep olabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre, nohut tüketimi, tansiyonun düzenlenmesi için gerekli olan minerallerin alınmasına yardımcı olmaktadır.

4.Kalp Sağlığı

Estrogen-protect-women-Cardiovascular-Disease

Yüksek lif, potasyum, vitamin C, vitamin B6 ve kolestrol içermeyen bileşimi ile nohut, kalp sağlığını destekleyen ve koruyan önemli bir besin kaynağıdır. Kalp hastalıkları riskini düşüren lif, nohudun yapısında önemli miktarlarda bulunmaktadır ve kandaki kolestrol miktarının kontrol edilmesine de yardımcıdır.

Yapılan araştırmalara göre, iskemik kalp hastalıklarından kaynaklanan ölüm riskini yaklaşık %49 oranında düşürmek için, günde 4069 mg potasyum tüketmek gerekmektedir. Düzenli olarak nohut tüketmek, kandaki kötü kolestrolü ve toplam kolestrolü düşürdüğü için, kalp sağlığını korumaktadır.

Nohut, büyük miktarda folat ve magnezyum içermektedir. Folat, amino asit düzeyini ve homosistein seviyesini ve düşürmektedir. Folat aynı zamanda, kan damarlarını güçlendirmektedir. Araştırmalar, nohut tüketiminin kalp krizi riskini düşürdüğünü ortaya koymuştur.

5.Kardiovaskuler Hastalıklar

blog-6-page-cont-img

Yapılan araştırmalara göre, bir aylık süreç içerisinde, günlük 3/4 kase miktarında nohut tüketmek, kandaki kötü kolestrolün düzeyini düşürmeye yardımcıdır. Yüksek lif içeriği ile nohut, kardiovaskuler hastalıklar riskini düşürmektedir ve kalp sağlığını desteklemektedir.

Antioksidan bakımından da iyi bir besin kaynağı olan nohut, kan damarlarının çeperlerinin temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Yağ içermeyen nohut, omega 3 yağ asitlerinden bir miktar içermektedir. Alfa linolenik asit (ALA), nohudun yapısında belli bir miktar bulunmaktadır. Her bir kase nohut, yaklaşık 70-80 miligram oranında alfa linolenik asit ve 2 gram poli doymamış yağ asidi içermektedir. Koroner kalp hastalıkları risk grubunda olanlar ve kardiovaskuler risk altında olan kişiler, nohut ve diğer baklagilleri tükettikleri ölçüde, bu risk durumlarını düşürmüş olmaktadır.

6.Kanser

scientist working at the laboratory

Selenyum minerali bir çok sebze ve meyvenin yapısında bulunmamasına rağmen nohudun yapısında mevcuttur. Selenyum, bağırsak enzimlerinin çalışma fonksiyonlarını desteklemektedir ve vücutta kanserin sebep olduğu bileşenlerin zehir etkisini gidermektedir. Ek olarak, selenyum minerali, iltihap önleyicidir ve tümör oluşumunu engellemeye yardımcıdır. Nohut, DNA sentezi ve yenilenmesi için gerekli olan folat içeriği bakımından iyi bir besin kaynağıdır. Folat, DNA’nın kanser hücreleri formunda değişmesini önlemektedir. Nohut, kanser hücrelerinin vücut içinde yayılmasını gelişmesini önlemektedir. Yüksek lif içeriği sayesinde nohut, kolerektal (kolon ve anüs ile bağlantılı) kanseri riskini düşürmektedir. Bir antioksidan olan C vitamini, kanser hücrelerine  ve serbest radikallerin vücuda vermiş olduğu zararlar ile mücadele eder.

7.Kolesterol

How-To-Lower-Cholesterol-Levels-559d23981917e-high-cholesterol-levels-artwork-david-mack

Araştırmalar göstermektedir ki, nohut kandaki düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol miktarını yani kandaki kötü kolesterol miktarını azaltmaya yardımcı olmaktadır.

8.İltihap

arthritis

Kolin, çok yönlü ve önemli bir besin maddesidir ve nohudun içeriğinde de bulunmaktadır. Esasında kolin, uyku ve kas hareketlerinin beyinde hafıza bölümünde öğrenilmesine yardımcı olmaktadır. Fakat, kolin aynı zamanda, kronik iltihap hastalıkları riskini düşürmektedir.

9.Sindirim Sistemi

maxresdefault

Yüksek lif içeriği ile nohut, kabız oluşumunu engeller ve sağlıklı bir sindirim sistemi için sindirimi düzenler. Çözünmeyen lif içeriği ile nohut, sindirim sağlığı için çok iyi bir besin kaynağıdır. Hem kan şekerini ayarlayan hem de yüksek oranda lif ve protein içeren nohut, sindirim sistemini rahatlatır. Her bir kase nohut, yaklaşık 12.5 gram oranında lif içermektedir. Nohut, sindirim sistemine dahil olan kolon sağlığını korumak ve kolon kanseri riskini azaltmak için önemli bir besin kaynağıdır.

10.Kilo Kontrolü

hcg-weight-loss-desafio

Kilo kontrolü için ve kilo vermek için ideal bir besin kaynağı olan lif, genel olarak sindirim sistemini destekleyen bir yapı maddesidir. Nohut, yüksek lif içeriği ile sindirimi hızlandırmaya yardımcı olduğu için, kilo kontrolü açısından da etkili bir besin kaynağıdır.

11.Menopoz Sonrası

hot-flash

Fitokimyasal (bitkisel besin) içeriği nedeni ile nohut, antioksidan olarak görev yapmaktadır. Menopoz sonrası kadınlarda meme kanseri oluşumu riskini düşüren nohut, menopoz döneminde gözlenen ateş basmalarına ve menopoz sonrası gözlenen kemik hastalıklarına karşı mücadelede önemli bir rol oynamaktadır.

12.Bağışıklık Sistemi

110

Bağışıklık sistemini destekleyen ve koruyan minerallerden biri olan çinko ve bakır, nohudun içeriğinde de bir miktar bulunmaktadır. Bu iki mineral, özellikle soğuk algınlığı gibi vücudun bağışıklık sistemini düşüren hastalıklara karşı vücudu korumaktadır. Nohudun yapısında bulunan çinko ve bakır mineralleri aynı zamanda, bağışıklık sistemi hücrelerini destekler ve korur.

13.Vejeteryan Protein

no-dairy

Nohut, çok iyi bir protein kaynağıdır. Özellikle hayvansal gıdaları tüketmeyi tercih etmeyenler için ideal bir protein kaynağı olan nohut, vücudunuzun ihtiyacı olan proteini büyük oranda sağlamaktadır.

14.Manganez Kaynağı

6a00cd971973d74cd500fa9678df280002

Çok iyi bir manganez minerali kaynağı olan nohut, manganez yardımı ile enzimler için önemli olan kofaktörlerin enerji üretiminde önemli rol oynamaktadır. Nohut, vücudun enerji kaynağı olan günlük manganez minerali değerini % 84.5 oranında karşılamaktadır.

15.Antioksidan

bowl of chickpea

C vitamini, E vitamini ve beta karoten gibi antioksidan özellik gösteren yapı maddeleri, vücudu zararlı ve zehirli maddelerin zararlarından korumaktadır. Nohut ise, içeriğinde belli miktarlarda antioksidan bileşimler bulundurmaktadır ve nohut vücudun günlük antioksidan ihtiyacını %85 oranında karşılamaktadır.

Fazla Miktarda Nohut Tüketmenin Bir Zararı Var Mıdır?

 • Çok fazla miktarda nohut tüketmek, karın ağrısı ve karın bölgesinde kramplara yol açabilmektedir. Bazı daha duyarlı ve hassas bir bünyeye sahip kişilerde besin alerjilerine sebep olabilen fazla nohut tüketimi, sindirim sistemi ile ilgili bazı problemlere yol açabilir.
 • Yüksek lif içeriği olan nohut fazla miktarlarda tüketildiğinde, mide bulantısı, kusma ve ishal gibi sağlık problemlerine sebep olabilmektedir.
 • Diğer gıda alerjileri semptomlarında olduğu gibi, fazla nohut tüketilmesi sonucu oluşan alerjik durumlarda, ağız çevresinde karıncalanma ve kaşıntı gibi durumlar gözlenebilir.
 • Nohutun fazla tüketilmesi sonucu, şişkinlik ve gaz gibi problemler yaşanabilmektedir.

Besin Değerleri

240 gram (1 kase) nohut için besin değerleri şu şekildedir;

 • Kalori: 286
 • Toplam yağ: 2.7 g / % 4
 • Doymuş yağ:  0.3 g / % 1
 • Doymamış yağ: 1.2 g
 • Mono doymamış yağ: 0.6 g
 • Kolestrol: 0 mg / % 0
 • Sodyum: 718 mg / % 30
 • Potasyum: 412.8 mg / % 12
 • Karbonhidrat: 54.3 g / % 18
 • Lif: 10.6 g / % 42
 • Şeker: 0 g
 • Protein: 11.9 g
 • Vitamin A: % 1
 • Vitamin C: % 15
 • Kalsiyum: % 8
 • Demir: % 18

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.