Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Nörlevo Kullanımından Sonra Gelen Kanama Neden Olur?

Halk arasında ertesi gün hapı olarak bilinen Nörlevo, beklenmedik ilişkilerin ardından alınan bir acil korunma ilacıdır. Ek korunma yöntemi olmamakla birlikte sadece zorunlu kalınılan durumlarda alınmalıdır. İçerisinde çok yüklü miktarda progesteron ve östrajen hormonu bulunur. O nedenle kesinlikle devamlı süren bir korunma yöntemi olarak kullanılması önerilmez. Aksi taktirde birtakım adet düzensizlikleri ve beraberinde yumurtalık kistleri gibi sorunlara neden olabilir. Bir adet döngüsü içerisinde sadece ve sadece bir kez alınması gerekir. Ayrıca yılda 3-4 kez kullanımı geçmemelidir. Bu yazımızda Nörlevo kullanımından sonra gelen kanamanın nedenini anlatacağız.

Nörlevonun Nasıl Kullanılması Gerekir?

ertesi gün hapı

Preparat şeklinde sunulan tabletin içerisinde iki adet hap vardır. Kadınlar genellikle ilacın birisini aldıktan sonra diğerini de 12 saat sonra alınacağını düşünebilirler. Ancak her iki tablet de aynı anda tek doz şeklinde alınmalıdır. Ertesi gün hapının etkililiği açısından erken saatlerde ilacı içmek oldukça önemli bir etkendir. Çünkü vajinal bölgeye herhangi bir boşalma söz konusuysa ve kadın yumurtlamaya elverişli dönemlerinde ise her geçen gün gebelik olasılığını artıracaktır. Bu nedenle spermin yumurtayı dölleyerek döl yatağına tutunmasından önce mutlaka ilacın alınması gerekir. Bu süreç, şüpheli cinsel ilişkiden 72 saate kadardır. Gebeliğin henüz oluşmadığı ilk 12 saatte alınırsa daha yüksek düzeyde etkisini gösterecektir. Geçen her süre zarfında etki mekanizması düşer. Bu sebeple olabildiğince erken sürede almaya dikkat edilmelidir.

Ertesi gün hapı olan Nörlevo, var olan gebelik üzerinde etkili değildir. Dolayısıyla kürtaj veya gebelik sonlandırmak gibi farklı amaçlarda kullanılması uygun olmaz. Başlıca amacı, ilişki sonrası en kısa sürede ilacın alınarak oluşmamış olan gebelik riskinin ortadan kaldırılmasını sağlamaktır.

Nörlevo Adet Dışı Kanama Yapar mı?

nörlevo adet dışı kanama yapar mı

Ertesi gün hapının içerisinde yüksek dozda kadınlık hormonları vardır. Doğum kontrol haplarının içerdiği hormon düzeylerinin iki katı olarak düşünülebilir. Dolayısıyla tek doz şeklinde alınan iki tabletli Nörlevo hapı neticesinde vücutta birtakım hormonal değişimlerin olması beklenen durumdur. Hormon yüklemesinin olması ise menstrüel döngünün işleyişinde farklılık yaratarak birtakım adet dışı kanamalara sebebiyet verebilir. Adetin geç gelmesine sebebiyet verebileceği gibi erken dönemde gelmesine de neden olabilir. Ayrıca birtakım fonksiyonel yumurtalık kistleri, adetin az gelmesi, kahverengi lekelenmeler, tekrar adet olunması gibi birtakım düzensizlikler de yine olası kanama değişimleri arasında yer alır.

Nörlevo içerisinde yer alan progesteron hormonu, ilk olarak kanamanın başlamasını baskılar. Ardından hapın ilk üç gün içerisinde etkisi geçmesi ile birlikte bir anda progesteron düzeyi düşer ve kanama başlayabilir. Kısacası adet döngüsünü taklit ederek yeniden kanamayı başlatabilir. Ara kanamaların kesilmesi için ek olarak bir ilaca başlanmadan yeniden normal düzene dönmeyi beklemek gerekir. Bünyede oluşturduğu düzensizlikler, yaklaşık 1-2 ay içerisinde eski haline döner. Ancak 1-2 aylık süreçte kanamalarınız birkaç gün öncesinde veya sonrasında başlayabilir. Daha sonra normal düzene döneceği için endişe etmeden beklenmelidir.

Hangi Durumlarda Nörlevo Alınabilir?

nörlevo kullanımı

Acil korunma yöntemleri arasında yer alan Nörlevo ilacı, başlıca korunma yöntemlerinin işe yaramadığı zamanlarda kullanılmalıdır. Örneğin; cinsel ilişki esnasında prezervatifin yırtılması, rahim içi aracı olan spiralin yer değiştirmesi, doğum kontrol hapının unutulması ve tecavüz gibi birtakım olumsuz durumlarda ertesi gün ilacına başvurulabilir. İlaç alındıktan 3 saat sonra kusma olursa mutlaka ek bir ertesi gün ilacı daha alınmalıdır.

Nörlevo Ertesi Gün Hapının Olası Yan Etkileri Nelerdir?

ertesi gün hapı yan etkileri

Hormon içerikli olan Nörlevo ilacının yan etkileri herkese göre farklılık gösterebilir. Yan etkiler hapı aldıktan sonra 3 güne kadar görülebilir. Mide bulantısı, baş dönmesi, depresyon, alt karın ve kasık ağrısı, göğüs hassasiyeti başlıca yan etkileri arasındadır. Görülmesi olası olan yan etkiler, gebelik belirtileri ile örtüştüğü için kadınlar hapın işe yaramadığını düşünerek olumsuz düşüncelere kapılabilirler. O nedenle böyle durumlarda adet dönemi beklenmeli, adet gecikmesi yaşanması durumunda da en yakın sağlık kurumunda kanda gebelik testi yaptırılmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.