Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Normal Küçük-Büyük Tansiyon Değerleri Ne Olmalıdır?

Atardamarların içindeki kan basıncı tansiyon olarak adlandırılır. Tansiyon değerleri, pek çok faktöre bağlı olarak kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Normal şartlarda büyük tansiyonun 120-130, küçük tansiyonun ise 70-90 arasında olması beklenir. Yaş, fiziksel özellikler, stres, yaşam tarzı gibi faktörler ışığında değişen tansiyon değerlerinin yüksek veya düşük olması iki farklı sağlık problemini ifade eder. Tansiyon değerlerinde meydana gelen düşüklük hipotansiyon olarak adlandırılırken yüksek tansiyonun ifade ediliş biçimi hipertansiyon şeklindedir.

Normal Küçük-Büyük Tansiyon Değerleri Ne Olmalıdır?

tansiyon ölçümü

Tansiyon değerleri insandan insana farklılık gösterir. Normal kabul edilen tansiyon ölçümü 12/8 şeklindedir. Uzmanlar bu değerlerde zaman zaman meydana gelen sapmanın normal olduğunu ifade ederken uzun süreli düzensizliklerde bir uzman görüşü alınması gerektiğini söylüyorlar. Sağlıklı ve yetişkin bireylerde büyük tansiyonun en az 90, en fazla 160 olmasını gerektiğini belirten uzmanlar belirli bir yaştan sonra sıklıkla tansiyon ölçümü yapılmasının öneminin altını çiziyorlar. Sık ölçümler sayesinde fark edilmesi mümkün olan tansiyon düzensizliklerine ancak bu şekilde önlem alınabilir.

En Doğru Tansiyon Ölçümü Nasıl Yapılır?

Tansiyon Kaç Olursa Düşüktür?

Kan basıncının en küçük değerde olduğu düşük tansiyon sorunlarında, eğer küçük olan değer 50, büyük olan değer 80 civarında ise bu, tansiyon düşüklüğüne işarettir. Bu durumda en yakın sağlık kuruluşundan yardım almakta fayda vardır.

Küçük olan değer 70 ve altı gösteriyorsa, büyük değerin bir manası olmadan tansiyonda düşüş yaşanabilir. Keza büyük değer için de aynı durum söz konusudur. Büyük tansiyon değeri 100 ve altı gösteriyorsa küçük değerin manası olmaksızın yine tansiyonda düşüş yaşanabilir.

Tansiyon Neden Düşer? Tansiyonu Ne Yükseltir?

Tansiyon Kaç Olursa Yüksektir?

Kan basıncının artmasıyla birlikte yüksek tansiyon sorunları meydana gelir. Büyük tansiyon değeri 140, küçük tansiyon değeri 90 ve yukarı ise tansiyon yükselmiş demektir. Yaşı ilerlemiş kişilerde bu değerler daha yüksek olabilmektedir. Öte yandan kimi insanlar için normal tansiyon değerleri farklı aralıklarda olabilir. Bu durumun tespiti için belirli periyotlarda yapılan ölçümler sonucunda tansiyon değerlerinin normalin dışında seyrettiğinin fark edilerek doktora başvurulması gerekir.

Yüksek Tansiyon İçin Ne Yapılmalı?

Yaşa Göre Tansiyon Değerleri

 • Bebeklerde: Büyük 90, küçük 60
 • 1 ile 10 yaş arasındaki çocuklarda: Büyük 100, küçük 70
 • 10 ile 18 yaş arasındaki gençlerde: Büyük 110, küçük 73
 • 18 ile 35 yaş arasındaki bireylerde: Büyük 120, küçük 75
 • 35 ile 50 yaş arasındaki bireylerde: Büyük 130, küçük 80
 • 50 ile 70 arasındaki bireylerde: Büyük 140, küçük 85
 • 70 ile 90 yaş arasındaki bireylerde: Büyük 150, küçük 87

Tansiyon Değerleri Tablosu

tansiyon değer tablosu

Peki bu tabloya göre tansiyon hesaplaması nasıl yapılır? Ölçüm cihazında çıkan sonuçlarınızı yukarıdaki tablodan kontrol edip aşağıdaki yorumlar doğrultusunda değerlendirerek tansiyonunuzun durumu hakkında bilgi edinebilirsiniz. Olası bir tansiyon düşüklüğü ya da yüksekliğinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerektiğini unutmayın.

 • Büyük tansiyonun değeri 140 ve üzeri duruma gelirse, küçük tansiyonun değeri fark etmeksizin tansiyon yükselmiş demektir.
 • Küçük tansiyon değeri 90 ve üzerinde bir değerde seyrediyorsa, büyük tansiyon değeri fark etmeksizin tansiyon değeri yükselmiş demektir.
 • Büyük tansiyon değeri 90 ve altında bir değerde seyrediyorsa, yine küçük tansiyon değeri fark etmeksizin tansiyonda düşme söz konusudur.
 • Küçük tansiyon değeri 60 ve altında bir değerde seyrediyorsa, büyük tansiyon değeri fark etmeksizin tansiyonda düşme söz konusudur.
 • En ideal değerlerin olduğu tansiyon ise büyük 120, küçük 80 veya 75 olduğu ölçümlerdir.

Hamilelikte Normal Tansiyon Değerleri Nasıl Olmalı?

Tansiyon ölçümleri, gebelik döneminde de büyük önem arz etmektedir. Hem hamilelikten dolayı hassaslaşan kadın bünyesi hem de anne karnındaki bebeğin sağlığı, tansiyon düzensizliklerinden olumsuz etkilenebilir. Kadın doğum uzmanlarınca gebe bir kadının büyük tansiyon değeri 14, küçük tansiyon değeri ise 9’un yukarısına çıkmaması gerektiği belirtilmiştir. Bu değerlerin üzerinde seyreden rakamlar yüksek tansiyona işarettir.

Tabii ki diğer insanlarda olduğu gibi hamile kadınlarda da bu değerler çeşitli faktörlerden ötürü değişiklik gösterebilir. Konunun uzmanları ideal değerlerin 12/8 olduğunu dile getiriyorlar. Tansiyon değerlerinde düşme meydana getiren sebepler arasında kansızlık ve yetersiz sıvı tüketimine bağlı durumlar sayılabilir. Hamilelik döneminde yaşanan yüksek tansiyon probleminin sebepleri arasındaki en önemli etken ise böbrek rahatsızlıkları olarak kabul edilmektedir. Tüm bu bilgilerin ışında hamilelik döneminde tansiyon değerlerinin titizlikle takip edilmesinin öneminde bahsedilebilir.

Kaynaklar:

Kaynak 1 

Kaynak 2

Kaynak 3

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.