Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Nötrofil (NEU) Yüksekliği Neden Olur? Bebeklerde Nötrofil Değerleri

Enfeksiyonlara karşı ya da vücudumuzdaki bakterilere ve yabancı maddelere karşı savaş veren nötrofiller, önem taşıyan bir akyuvar türüdür. NEU nedir ya da Neut nedir sorularının yanıtı nötrofil nedir sorusunun yanıtıyla aynıdır. Bu farklılığın sebebi tıp dilinde ve test sonuçlarında farklı şekillerde telaffuz edilip yazılabilmesinden kaynaklanır. Kanda yaklaşık olarak %70 oranında nötrofil bulunur. Sağlıklı bir vücutta nötrofil seviyesi tam bir dengeye sahiptir ancak eğer bu denge bozulmuş ve nötrofil miktarı artmışsa daha başka ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir.

NEU Yüksekliği Nedir?

nötrofil hücresi

Vücudumuzda iç ya da dış etkenlerden dolayı nötrofil oranının yükselmesi ve dengenin kaybolması durumuna NEU yüksekliği denir. Hastalık süresince bu oranın yüksek olması, nötrofil hücrelerinin mikroplarla savaşmak için artmasından ötürü herhangi bir tehlike teşkil etmez. Ancak hastalık sonrasında aşırı miktarlarda kalmayı sürdürürse, mikroplarla savaşma görevini üstlenen bu hücreler tam tersi bir biçimde hareket ederek vücudumuzu yok etmeye başlarlar. Kanda nötrofil yüksekliğinin normal değerleri 1500 civarındadır ve bu değerler 8000 civarına ulaşmışsa kişide NEU yüksekliği olduğu kabul edilir.

Bebeklerde Nötrofil Değerleri

Bebeklerde nötrofil değerleri doğumlarından itibaren çeşitli seviyelerde görülür. Bağışıklık sistemlerinin tam oturmaması sebebiyle nötrofil değerleri değişkenlik gösterir. Yeni doğmuş bir bebekte nötrofil seviyesi 6000-26000 seviyesindedir. Bu seviye bebeğin yaşı ilerledikçe normal seviyelere geriler. Öyle ki bir günlük bebeğin nötrofil değerleri 5000-21000 oranına sahiptir. Bebekler normal nötrofil değerlerine ancak yaşlarına bastıklarında ulaşırlar. Yaşını doldurmuş bir bebekte, 1500-8500 oranında nötrofil değerleri görülür.

NEU Düşüklüğü Nedir?

Kandaki nötrofil değeri bir mikrolitre kanda 1500’den az ise kişide NEU düşüklüğü olduğu teşhisi konur. Bu hücreler enfeksiyonlar ve bakterilerle savaşmada büyük önem taşıdığından dolayı, düşük olması da kişinin rahatsızlığının yok edilmesinin çok daha uzun süreceği hatta geçmeyebileceği anlamına gelir. Nadir olmakla birlikte bazı kişilerde bir mikrolitrede 1000’den az NEU değerleri de görülebilmektedir ancak her halükarda düzenli hemogram yaptırılarak değerin denge tespitinin yaptırılması önemlidir.

Hamilelikte NEU Yüksekliği

hamile kadın

Eğer hamileyseniz ve nötrofil değeriniz normalin üzerindeyse bu son derece olağan bir durumdur. Çünkü bedeniniz yalnızca sizin için değil, bebeğiniz için de kan üretmektedir ve bu durum doğal olarak NEU değerinizi etkiler. Hamile olmayan yetişkinlerde 1.4 ile 4.6 arasında NEU değerleri normal kabul edilirken hamilelikte,

İlk üç ayda: 3.6 – 10.1
3-6 aylık dönem: 3.8 – 12.3
6-9 aylık dönem: 3.9 – 13.1

değerleri normal kabul edilmektedir. Eğer hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için endişe ediyorsanız bir kan testi yaptırarak doktorunuza danışabilirsiniz. Belirtilen oranlardan daha yüksek bir değere sahip olmanız da her zaman tehlike çanlarının çaldığı anlamına gelmez. Hamilelikle ilgili yaşadığınız stres, yakın geçmişte geçirmiş olduğunuz bir hastalık, enfeksiyon ya da duygusal bir travma da değerlerinizin yükselmesine sebep olmuş olabilir. Ancak bu durumlardan hiçbirini yaşamamış olmanıza rağmen NEU değeriniz normalin üzerindeyse vakit kaybetmeden doktorunuza başvurun.

NEU Yüksekliğinin Nedenleri

yorgun adam

Kandaki nötrofil yüksekliğinin nedenlerini iki başlık altında incelemek gerekir. Bunlar iç ve dış etkenlerdir. İç etkenler, stres, sigara ve benzeri daha çok çevresel olgulara bağlıyken dış etkenler ameliyat, kalp krizi, enfeksiyon gibi mikrobik nedenlerdir.

İç Etkenler

1. Aşırı egzersiz

Spor yapmak, sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazıdır ancak bu aktiviteyi belli bir oranda tutmak da en az spor ve egzersiz yapmak kadar önemlidir. Egzersiz yaparken aşırıya kaçarsanız vücudunuzda NEU artışına sebep olabilirsiniz.

2. Stres

Günümüzün dünyasında hemen her hastalığın sebebi olmasa bile tetikleyici unsurlarından biri strestir. İş hayatı ya da ikili ilişkilerinizde strese girmeniz de NEU değeri açısından tehlike taşır.

3. Sigara içmek

Kanser hastalığı gibi birçok hastalığın baş sebebi olan sigara da NEU değerini yükselten sebeplerden biri. Siz sigara içmiyor olsanız dahi, içilen ortamda bulunmanız bile bu durumu etkileyebilir.

4. Yanıklar

Güneş, ateş ya da yüksek sıcaklığa bağlı herhangi bir sebepten cildinizde oluşan yanıklar vücudun tedavi mekanizmasını harekete geçirdiğinden NEU değerini yükseltir.

5. Steroidler

Atletlerin ve vücut geliştiricilerin sıkça tercih ettiği steroidler vücuda faydadan çok zarar getiriyor. Eğer steroid kullanıyorsanız bırakmanız, NEU değerinizin normal seviyeye inmesini sağlayabilir.

6. Dış yaralanmalar

Vücudun tedavi ve iyileşme mekanizmasını harekete geçiren bir diğer sebep de dış yaralanmalardır. Kesik, çizik ve yırtılma gibi yaralanmalar NEU değerini yükseltir.

Dış Etkenler

1. Enfeksiyon

NEU değerini yükselten başlıca sebeplerden biri enfeksiyondur. Vücudunuza giren mikroplarlar savaşmak için bağışıklık sisteminiz otomatik olarak nötrofil üretmeye başlar.

2. Ameliyat

Dış etkenlerden biri olan yaralanmalarla da bağlantılı olan ameliyat da nötrofil oranını artırır. Ameliyat edilen bölgenin iyileşmesi ve yaranın kapanması için vücut NEU yüksekliği sağlar.

3. Kanser hastalıkları

Kanser hücreleriyle savaşmaya çalışan bedeniniz olabildiğince fazla nötrofil üreterek bu zararlı hücreleri yok ederek sizi sağlığınıza kavuşturmaya çalışır. Kanserli hücreler yok olmadıkça bu oran giderek artmaya devam eder.

4. Kanser tedavisi

Nötrofil artışının ana nedenlerinden biri de kanser hastalığının tedavisinde kullanılmakta olan kemoterapi yöntemidir. Eskisi gibi yükselmesi beklenen hücre oranı kemoterapiden kaynaklı olarak bunu yapamaz ve bu da onları enfeksiyona ve dolayısıyla NEU artışına daha açık hale getirir.

NEU Yüksekliğinin Belirtileri

kan tüpü

Kanda nötrfil oranının arttığına işaret eden sabit bir belirtisi mevcut değildir. Bu durum, hastalığınızın türüne göre değişiklik gösterebilir. Normal şartlarda nötrofil yüksekliği ancak kan testiyle tespit edilebilmektedir. Bu sebeple, eğer nötrofil yüksekliğiniz olduğunu düşünüyor ve erken teşhis sayesinde olası ciddi hastalıkların önüne geçmek istiyorsanız düzenli aralıklarla hemogram yani kan sayım testi yaptırmanız gerekmektedir. Senede bir ya da iki kez yaptıracağınız hemogram testiyle yalnızca nötrofil yüksekliğinizin değil başka tehlikeli hastalıkların da erken teşhisini sağlamış ve önüne geçmiş olursunuz. Günümüzde hemogram, NEU yüksekliğini tespit edebilmek için tek yoldur.

NEU Yüksekliği Tedavisi

doktor ve hasta

Kanda bulunan nötrofil hücrelerindeki artışı tedavi etmek için spesifik bir yol mevcut değildir. Bunun sebebi ise NEU yüksekliğinin genelde hastalığın kendisi olmaktan ziyade, başka bir hastalığın habercisi ya da belirtisi olmasıdır. Bu sebeple de hastalığın nedenine göre NEU yüksekliği tedavisi de farklılık göstermektedir. Örneğin; kişi lenf bezi iltihaplanmasından ötürü tedavi görüyorsa bu tedavinin NEU değerini de normale indirmesi beklenir. Fakat hastalığınız tedavi olmasına rağmen NEU değeriniz halen yüksek görünüyorsa bu durumda doktorunuz size ayrı bir ilaç reçete edecektir. Bu ilaçlar genel olarak kan sulandırıcı özellik taşıyan ilaçlardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.