Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Obezite Hastalığı

Beslenme bizim tüm yaşamsal faaliyetlerimizi sürdürmemiz adına anne karnından itibaren ölünceye dek sürdüreceğimiz temel ihtiyaçlarımızdan biridir. Beslenmeyle birlikte kişi gerekli olan enerjiyi sağlar ve bununla beraber büyür, gelişir ve olgunlaşır. Eğer beslenme kötü bir seyirde ilerlerse gelişme, olgunlaşma, büyüme gibi tüm evreler sağlıksız bir şekilde geçirilir.

İnsanın sağlıklı olabilmesi adına kendi hayatını kurabilmesi adına üretken olması gerekmektedir. Ancak bu ve bunun gibi yetilere sahip olabilmek için ise besinlere ihtiyaç duyar. Üç ana öğün vardır. Bu öğünler bizi gün içerisinde dengede tutacak hormonların ve enzimlerin düzenli olarak salgılanmasında yararlı olacaktır. Ancak beslenme bazıları için de ne yazık ki karın doyurma ya da bir zevk haline gelmektedir. Bu tarz istekler sonucunda kişinin beslenme düzeni kötü bir gidişat izler ve hastalıkların tamamı bu kişiyi bulur. Bunların başında ise obezite gelmektedir. Obezite Avrupa ülkelerinde her ne kadar çok sık duyulsa da artık ülkemizde de birçok kişinin mücadele verdiği bir hastalık haline gelmiştir. Özellikle fast-food yaşam tarzını göre bir beslenme alışkanlığı olanlar için bu son kaçınılmazdır.  Sağlıklı uzun ömür yaşamak ve sorunsuz bir hareketlilik isteyen kişi mutlaka beslenmesine dikkat etmeli ve buna göre beslenmelidir.

Obezite Hastalığı Neden Olur?

 

 

Doğrudan beslenme ile ilgili bir problem olan obezite hastalığına birçok sebepler etkili olabilir. Kişiler ağır ilaçlar kullanıyorsa ve bununla beraber beslenmesi sağlık açısından yeterli gelmiyorsa bu kişide yine obezite görülebilir. Ancak kişinin obezite olmasındaki en büyük yaşanan sıkıntı, yemektir. Ancak yemekler sadece hayatımızı sürdürebilmemiz adına bir araçtır. Bu aracı bir amaç olarak gören kişilerde de zamanla tokluk hissi kaybolmaktadır. Buna bağlı olarak da vücutta oldukça fazla gereksiz ve sağlıksız yağ depolanması ve bununla beraber tükettiği sağlıksız ürünlerin toksin atıkları da bulunarak kişinin aşırı kilolu bir görünüme sahip olmasına neden olmaktadır. Vücudumuzda yağ ve enerji bir denge halindedir.

Besinlerle beraber aldığımız yağlar yeterli hareketlilik olmayınca yakılamaz. Bununla beraber bir süre sonra vücutta birikir. Ancak depolanan yağlar kişinin yine açlık hissetmesine neden olabilir. Böylelikle zaten sindirilemeyen bir yağ varken üzerine bir daha yemek yenilenerek bu yağın daha büyük bir depo haline gelmesine neden olur. Bu şekilde de hastalık oluşur. Günlük alınan enerji 100 kalori ise yakılan enerji de 100 kalori olmalıdır. Bu şekilde vücut dengeyi sağlayabilir.

Obezite Belirtileri Nelerdir?

Obezite genel olarak tüm vücudu etkileyen ve bölgesel olmayan bir hastalıktır. Tüm hücrelerimiz enerji için besine ihtiyaç duyar ve bu doğru beslenme ile sağlanabilir. Bu doğru beslenme olmadığı takdirde kişinin tüm vücudundaki hücreler bundan zarar görebilir. Bu belirtiler ilk olarak kilo ile başlar. Kişi hızlı bir şekilde kilo almaya başlar. Ancak bu kilo alımı genellikle göğüsler, karında, kalçada başlar. Bu da kişinin dengesiz ve orantısız bir şekilde kilo almasına ve bununla beraber kendini kötü hissetmesine yol açar. Vücutta biriken yağlar ve diğer besinler nedeniyle vücutta normal bir insana oranla çokça ödem ve toksin birikir. Bu toksin ve ödemler kişide şişkinlik yaratarak daha çok kilolu görünmelerine yol açar.

Vücutta biriken atık maddeler aynı zamanda kişide yorgunluğa hareketsizliğe yol açmaktadır. Ve bununla beraber kişi giderek kaslarının zayıfladığını girebilir. Aynı zamanda orantısız kilo alımı nedeniyle de bölgesel fıtıklar da ortaya çıkabilir. Obezite genel olarak da kalp rahatsızlıklarına ve damar tıkanıklarına yol açmaktadır. Bu da kişinin kalp krizi geçirmesine ve buna bağlı olarak da  kolesterolünün oldukça yüksek çıkmasına neden olacaktır. Aynı zamanda bu kişilerde genellikle tansiyon hastalıkları da görülür. Şeker hastalığı da en çok obezite olan kişilerde veya bu yolda ilerleyen vatandaşlarda görülmektedir.

Genel olarak dış görünüşten ibaret olmayan bu hastalığın tüm organlara olumsuz bir etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda kişinin bacaklarında, kollarında, göğüslerinde, karın bölgesinde hızlı bir kilo artışı olduğu için çatlaklar oluşur. Bununla beraber kişinin hareketsizliği nedeniyle de obeziteli hastalarda varis kaçınılmazdır. Bu kişiler genel olarak kalpte sorun yaşarlar ve bütün vücuda temiz kan sağlayan ve bu şekilde yaşamımızı sürdürdüğümüz faaliyetin ana organı olan kalbe kanın dönmesi yavaşlar ve bir gün bu kan kalbe dönemez hale gelerek kişinin hayatına son verebilir. Aynı zamanda bu kişilerin vücudunda yer eden toksinler nedeniyle kişi hareketsiz kaldığı için günlük alanda da bu kısıtlı hareketler kişinin kendi işini kendi yapamaması durumuna da yol açmaktadır. Psikolojik açıdan da bu kişiler oldukça hastalıklıdır. Bu kişi yeterli hareketi sağlayamadığı için de sürekli gün içerisinde uyku halinde gezmektedir. Bu da obeziteyi artıran bir durumdur. Buna bağlı olarak sürekli enerji alımı oluşmaya devam eder ancak enerji yakılamadığı için de vücutta yağ depolanmaya devam eder. Obezitenin bir diğer etkisi de solunum da görülür. Kandaki karbondioksit oranı oksijen oranına göre daha da artar. Bu da kişinin yeterince solunum işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştirmediği anlamına gelir. Kişi nefes alıp verirken oldukça güçlük çeker. Buna bağlı olarak da diğer solunum hastalıkları da bu kişilerde görülebilir.

Obezite Hastalığının Tedavisi

Obeziteye başta beslenme olmak üzere birçok faktör sebep olabilir. Sağlıksız bir diyet, yeterince bağışıklık sisteminin düşük olduğu bu vücutlarda ölüme kadar götürebilir. Kişi öncelikle bir uzmana başvurmalıdır. Gerekli muayene ve testler yapıldıktan sonra kişinin neden bu hastalığa yakalandığı anlaşılır. Doktorunuz da sizlere yönelik bir tedavi yöntemi uygular. Ancak bu tedavi yöntemi beslenme düzenine ve egzersize bağlı olarak gerçekleşmelidir.

Kişi vücudundaki ödemi atabilmek için öncelikle bol bol su tüketmeli ve kendine çeşitli sağlıklı ürünlerle beraber detoks uygulamalıdır. Daha sonrasında kişini bir spor alışkanlığı edinmesi gerekmektedir Bir spor salonuna giderek uzmanların yardımını alabilirsiniz ya da elverişli değilse günlük düzenli ve tempolu yürüyüşler sizler için yeterli olacaktır. Aynı zamanda bu tedavi süresi boyunca kişi vücuduna zarar verecek tüm kötü alışkanlıklardan yani sigaradan ve alkolden de uzak durması gerekmektedir. Bunlar obezitenin zaten hasar vermiş olduğu hücreleri yok ederek başka hastalıklara da neden olacaktır. Kişi düzenli olarak beslenmesinin ardından ve yeterli hareketi enerji yakımını sağladıktan sonra obeziteden kolaylıkla kurtulabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.