Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Obezite Hesaplama 

Obezite hesaplanırken, vücut ağırlığının boy uzunluğunun karesine bölünmesi ile elde edilen Vücut Kitle Endeksi (VKİ) kullanılır. Vücut kitle endeksi 30’dan fazla olan bireyler obez olarak tanımlanırken, 40 ve üzeri kişiler morbid obez, 50 ve üzerindeki kişiler ise süper obez olarak tanımlanır. Vücut kitle endeksi kısaca, kişinin kilosunun boyuna göre normal değerlerde olup olmadığını öğrenmenizi sağlar. Ayrıca obezite düzeyleri, çeşitli değer aralıkları ile belirlenir. Bu değer aralıkları Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenir. Bu yazımızda obezite hesaplamadan bahsedeceğiz.

Vücut Kitle Endeksi Dışında Nelere Bakılır?

Vücut kitle indeksi detaylandırıldığında, yaş ile birlikte cinsiyet de hesaba katılarak, vücut ağırlığına, vücuttaki yağ oranına ve bel çevresinin kalınlığına bakılır. Çıkan sonuçlardan; zayıf, kilolu ya da obez olup olmadığınızı anlayabilirsiniz.

Yağlar, vücutta birikerek zararlı hormonların üretilmesine neden olurlar. Bel bölgesindeki aşırı yağ birikimi, pek çok sağlık sorununun habercisidir aslında. Bu yüzden sadece vücut kitle endeksine değil, bel çevrenizdeki yağ miktarının da oranı hesaplanmalı ve obezite sorunu bu bilgiler ışığında araştırılmalıdır.

Obezite hesaplama yapılırken yağ miktarı ile kas miktarının birbirilerine oranına bakılır. Erkeklerdeki yağ oranı %12 ile %18 değerleri arasında olmalıyken, kadınlarda bu oran %20 ile %28 arasında olmalıdır. Yağ oranının erkeklerde %25’in, kadınlarda %30’un üstünde olması obezite şüphesini arttırır.

Vücut ağırlığı olması gerekenden az ya da çok ise ideal kiloya ulaşmak için bilinçli bir yöntem seçilmelidir. Hızlı kilo artışları ya da kilo kayıpları çeşitli sağlık sorunlarına yol açabileceğinden, yavaş ve düzenli bir şekilde dengeli bir diyet programı uygulanmalıdır. Bu şekilde yapılan program, alınan ya da verilen kiloların tekrar alınmasını ya da verilmesini engelleyerek, sabit bir vücut ağırlığına kavuşmanızı sağlayacaktır.

Vücut Kitle Endeksine Göre Obezite Hesaplama

Zayıf

0 ile 18,4 arası zayıf olarak değerlendirilir. Aşırı zayıf olma pek çok hastalığın oluşması için zemin hazırladığı için tercih edilmeyen bir haldir. Özellikle günümüz dünyasında zayıflığın ön plana çıkarılması, genç bireyler için olumsuz etkiler yapar. Sağlıksız diyetler, bilinçsiz kilo kayıpları, beklenmeyen hastalıklara, hatta ölümlere dahi yol açabilir. Bu bakımdan kilo denetimleri mutlaka işinin uzmanı kişilerce yapılmalı, her duyulana, her görülene itibar edilmemelidir. Vücut kitle endeksi bu değerde olan kişiler, sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinerek, ideal kiloya ulaşmaları sağlanır.

Normal

18,5 ile 24,9 arası normal olarak değerlendirilir. Bu değer, vücut ağırlığının boy uzunluğuna göre uygun olduğunu ifade eder. Dengeli beslenme ve düzenli egzersizler ile bu oranın korunması sağlanabilir.

Kilolu

25,0 ile 29,9 arası kilolu olarak değerlendirilir. Önlem alınmaması halinde, birçok farklı hastalık için uygun bir zemin oluşmasına neden olur. Özellikle obezitenin habercisidir, erkenden olaya müdahale edilmesi ve kilonun normal değerlere ulaşması sağlanmalıdır.

Aşırı Kilolu (Obezitenin İlk Aşaması)

30,0 ile 34,9 arası aşırı kilolu olarak değerlendirilir. Bu seveiyede obezite bilindiği gibi kalp ve damar hastalıklarına, şeker hastalığına ve yüksek tansiyona neden olabilir. Vücut kitle endeksi 30 ile 34,9 arasında çıkan bireyler zaman kaybetmeden uzman bir diyetisyene gitmelidirler. İlerde oluşabilecek kronik hastalıkların önlenmesi için sıkı bir diyet programına uyarak vücut ağırlıklarının normal düzeye inmesi sağlanmalıdır.

Şişman (Obezitenin İkinci Aşaması)

35,0 ile 44-9 arası şişman olarak değerlendirilir. Bu değer, vücut ağırlığının boy uzunluğuna göre aşırı derecede çok olduğunu ifade eder. Acilen bir doktora görünmeleri gerekir, çünkü obezitenin ilk aşamasında saydığımız hastalıklar başlangıç aşamasında değil ilerlemiş düzeyde olabilirler. Kalp krizi riski bu hastalarda yüksektir. Hastaya uygun bir diyet ile ideal kiloya ulaşılması sağlanarak, sağlıklı bir hayata kavuşması için çabalanması gerekir.

Obezitenin Son Aşaması

45,0 ve üzeri değerler obezitenin son aşaması olarak değerlendirilir. Bu değer, vücut ağırlığının boy uzunluğuna göre orantısız olduğunu ifade eder. Diyabet, kalp krizi, kalp ve damar hastalıkları görülmesi, normal bireylere göre çok daha fazla olduğundan kontrollü bir diyet ile hastanın normal kilosuna gelmesi sağlanmalıdır.

Obezitenin Önüne Nasıl Geçilir?

Çok ciddi bir sağlık sorunu olan obezite ile başa çıkabilmek mümkündür. Bunun için öncelikle bir doktora görünüp, uygun testler ile hastalığın hangi aşamada olduğu tespit edilir. Daha sonra hastaya uygulanan diyet ile beslenme alışkanlıkları düzenlenerek obezitenin aşılması sağlanır.

Ayrıca obezite riski taşıyan bireylerin kesinlikle hareketsiz kalmamaları, düzenli egzersizler ile hayatlarına hareket katmaları önerilir. Kilo alımını en çok etkileyen şeylerden birisi de hareketsiz yaşamdır. Gün içinde harcanan enerji ile alınan enerjinin dengeli olması, alınan enerjinin fazla olmaması, obezite riskini azaltan bir etkendir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.