Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Obezitenin Zararları

Beslenme herkesin bildiği gibi anne karnından başlayıp yaşamın son bulacağı güne kadar devam eder. Bu durum insan bedeninin vazgeçemediği bir ihtiyaç haline gelmiştir. İnsanın büyüyüp gelişip daha sağlıklı ve daha üretken bireyler olup uzun ömürle yaşayabilmeleri için gerekli besin öğelerini yeteri ve aynı zamanda dengeli miktarda almaları gerekiyor. Bu canının çektiği her şeyi yemek demek anlamına gelmez. Günlük yaşantıda bireylerin yaşına, cinsiyetine, yapmış olduğu işe, fizyolojik ve genetik özelliklerine ya da içerisindeki bulundukları hastalık durumuna göre alınan enerji miktarı değişebilir. Sağlıklı ve dengeli bir yaşam sürmek için alınan besin kalorileriyle yakılan kalorilerin birbirine eşit olması gerekir. Bu yazımızda dengesiz besleme sonucunda ortaya çıkan obezitenin zararlarından bahsedeceğiz.

Obezite Nedir?

Kadın ve erkeklerde vücut yağ oranı farklılık gösterir. Yağ oranının erkekler için %25’in kadınlar için ise %30’un üzerine çıkması obezite kavramını oluşturuyor. Günlük alınan enerjinin yakılan enerjiden fazla olması durumunda vücut bu fazlalığı yağ olarak depolanır. Bu durum da bahsedildiği gibi obeziteyi ortaya çıkarır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanlar hareket etmeden çok fazla işi yapabiliyor. Bu durum ise insanda zamanla tembelliğe neden oluyor ve küçük hareketlerle yağ yakılmasını engelliyor.

Obezitenin tedavisi tabii ki mümkündür. Bunun için tıbbi beslenme olarak adlandırılan diyet tedavisi, davranış değişikliği tedavisi, egzersiz tedavisi, ilaç tedavisi ve kimi zaman cerrahi müdahale ile tedavi edilebilir.

Obezite Neden Oluşur?

  • İnsanlara çoğu zaman sağlıklı yemek hazırlamak zor geliyor ve bu durumda hemen fast food yemekler bulunan restoranlar tercih ediliyor. Bu tür hazır gıdaların aşırı derecede tüketilmesi durumu insanda aşırı kilo alımına sebep oluyor. Düzensiz beslenen, aşırı tatlı tüketen ve sürekli olarak sağlıksız yiyecek tüketen insanlar obeziteye yakalanıyor.
  • Hem sağlıksız yemek yeyip hem de hareket etmeyen yani spordan uzak yaşayan insanlar için de kilo almak oldukça kolay. Çünkü aldıkları yemeği hareket enerjisine dönüştürmeyip hareket etmekten kendilerini yoksun bırakıyorlar. Bu durumda da alınan besin yakılmadan hemen yağ kütlesine dönüşüyor.
  • Pek çok insanda görülen obeziteye ise genetik faktörler neden olur. Bunun yanında hormonal bozuklukların da etkisi oldukça büyüktür.
  • Tüm bu nedenlerin dışında kişinin yaşı, cinsiyeti, psikolojik durumu, ilaç kullanımı, aşırı alkol ve sigara tüketme durumu da obeziteyi ortaya çıkarıyor.

Obezitenin Zararları Nelerdir?

Obezitenin sebep olduğu birçok zarar bulunuyor. Bu zararlar vücüdun fiziksel yapısından iç organlara kadar uzanır. Önemsiz gibi olarak görünse de obezitenin yol açtığı sayısız hastalık bulunur. Obezitenin zararlarını hemen listeleyelim.

1. Kalp ve Damar Hastalıklarına Neden Olur

Vücutta normalden çok fazla yağ olması, daha çok kan damarı gerektirir. Fazladan damar olmadığı için de kan hücreleri normalden daha fazla besin ve oksijen taşımak durumunda kalırlar. Bu durum ise normalden fazla kan pompalanmasına neden olur ve atardamar basıncı artar. Hayati tehlikeye yol açtığı pek çok araştırmayla belirlenmiştir. Kalp ve damar hastalıklarına yol açıyor olması en çok bilinen zararlarında bir tanesidir.

2. Diyabete Neden Olur

Tip 2 diyabetin başlıca nedenleri arasında obeziye bulunur. Bu diyabet tipi genelde yetişkinlerde görünse de aslında çocukluk döneminde ortaya çıkmaya başlar. Obezite kan şekeri düzenlemekten görevli olan insülin hormonunun dengesini bozar. Bu durumda kan şekerinde sürekli yükselmeler olur ve zamanla daha çok kilo almalar gözlenir.

3. Doğurganlığı Azaltır

Obeziteye sahip kadınlar için doğum yapmak oldukça riskli ve zor bir süreci beraberinde getirir. Zorluğun yanında hem annenin hem de bebeğin hayatını riske sokabilir. Obeziteyle görülen adet düzensizlikleri de hamile kalma problemini ortaya çıkarır.

4. Kas ve İskelet Sistemine Zararları Bulunur

Kasların ve iskelet sisteminin belli yükleri taşıyabilme özelliği vardır. Aşırı kilolu insanlar, kilolarından dolayı kemiklerine aşırı baskı uygulanır. Bu durum ise dizde ve kalçada kireçlenme, bacaklarda görülen varisler, zamanla fıtık ve kas zayıflığına neden olur.

5. Nefes Güçlüğü Görülür

Vücuttaki aşırı yağlar, pompalanan kanın kalbe geri dönmesinin zorlaşmasına neden olur. Bu durumda ise vücudun bazı kısımlarına yeteri miktarda oksijen gitmeyebilir ve zamanla nefes alırken güçlük çekilmeye başlanır. Solunum yapmak obeziteli kişilerde zor bir hal alır. Bu durumda kandaki karbondioksit oranı zamanla artar. Sonuç olarak kişilerde uyku hali görülmeye başlar.

6. Psikolojik Sorunlara Yol Açar

Genelde gençlerde görülen obezite, gençlerin sosyal hayatını etkiler. İstediklerini giyinemez, dışarıda şişman olarak adlandırılır ve bazı şeyleri yapmaktan zevk almayabilirler. Bu durum ise kişilerin psikolojisini kötü yönde etkiler.

7. Deri Hastalıkları Oluşur

Aşırı kilo alma ve verme sonucu deri bazı özelliklerini kaybederek çatlayabilir. Bunun sonucunda deri hastalıkları ve vücudun bazı bölgelerinde yaralar oluşur. Ve bununla birlikte ayaklarda mantar oluşumunu başlayabilir.

8. Hayat Kalitesini Düşürür

Obez bireylerin seri hareket etmesi zamanla azalır. Bu durumda daha çok kilo almaya başlar ve bu durum sonucu yaşam süresi azalmaya başlar. Ayrıca karaciğerde yağlanmalara neden olur. Yağlanmalar sonucu karaciğerde bulunan safra kesesi yağları yıkacak kadar safra sıvısı salgılayamaz ve bu durumda safra kesesinde taş olma ihtimali artar.

9. Kanser Riskini Arttırır

Özellikle kadınlarda görülen obezite meme kanseri, rahim kanseri, kolon kanseri ve safra kesesi kanseri gibi pek çok kansere ön ayak olur. Erkeklerde ise genelde kolon kanseri ve prostat kanserine neden oluyor.

10. Beyinde Hasarlara Neden Olur

Sinir sistemi ve beyinde görülen sinir hücresi olarak adlandırılan nöronları kaplayan bir kılıf bulunuyor. Obeziteli bireylerde bu kılıfta zamanla çok ciddi hasarlar ortaya çıkıyor. Bu durum nöronların işlevlerini azaltıyor. Bu durum ise bazı uzuvlarda hissizliğe neden olurken düşünce bozukluklarına da neden olabiliyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.