Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Odanıza Koyacağınız Bu 5 Bitki ile Daha İyi Bir Uyku Çekin

Günümüzde birçok insan, bütün hayatlarını ve sağlıklarını etkileyen bazı uyku problemleriyle mücadele etmekte. Hastalık Kontrol Ve Önleme Merkezi, yeterince uyumamayı bir halk sağlığı sorunu olarak görüyor ve insanların bu sorunlarına çözüm bulmak amacıyla hem para hem de zaman harcadığını söylüyor. Siz de bu güne kadar  sırf bu problemden kurtulabilmek için bitki çaylarına, doğal uyku getirici yöntemlere, nefes tekniklerine hatta yeni bir yatak almaya bile bir sürü para harcamış olabilirsiniz. Probleminize hala bir çözüm bulamadıysanız bu yazı sizin hayatınızı değiştirebilir!

Bugüne kadar büyük ihtimalle odanızdaki havanın kalitesinin, sağlığınızı ve yaşam kalitenizi etkilediği gibi uyku kalitenizi de etkilediğini bilmiyordunuz. Örneğin küf ve küf benzeri mikroorganizmalar hava yoluyla bulaştığı için haberiniz bile olmadığı halde birçok hastalığınızın sebebi olabilir. Nasıl hemen hemen her hastalıkla doğaya dönüp şifalı bitkilerden ve otlardan yardım almaya çalıştığımız oluyorsa, uyku problemlerimiz için de aynı yönteme başvurmalıyız.

Şüphesiz ki evde ne kadar çok açık hava bitkisi bulunursa evinizin havası yani soluğunuz nefes o kadar saf ve temiz olacaktır. Üstelik çok uzun yıllardır süren problemlerinizin bir anda belirtilerinin azaldığını bile fark edebilirsiniz. Birazdan sayacağımız bitkileri evinizin bir köşesine koymanız sadece uyku problemlerinizi geçirmediğini, aynı zamanda

  • Uykunuzun geliştiğini
  • Beyin fonksiyonlarınızın geliştiğini
  • Modunuzun yükseldiğini
  • Bağ ağrılarınızın hafiflediğini
  • Daha az endişe duyduğunuzu
  • Stresinizin azaldığını
  • Daha kaliteli bir hava soluğunuzu
  • Evinizin daha iyi koktuğunu
  • Soğuk algınlık ve grip gibi hastalıklara daha az yakalandığınızı fark edebilirsiniz

Yakın zamanda NASA tarafından hangi bitkilerin sakinleştirici, yatıştırıcı ve havayı temizleyici özelliği olduğuna dair bir araştırma yapıldı. Şimdi sayacağımız 5 bitki uykunuzu ve uyku kalitenizi arttırma, yatak odanızdaki gerginlikleri alma ve rahat bir ortam yaratma konusunda en etkili olanlar.

1. Duvar Sarmaşığı

NASA, sarmaşığı odanın havasını temizlemede bir numara ilan etti. Üstelik bu klasik bir şıklığa sahip ve yetiştirmesi oldukça kolay. Araştırmalar bu bitkinin evdeki küfü %94 oranında azaltmaya yardımcı olduğunu gösterdi. Özellikle astım problemi olanlar ya da uykuda nefes almakla zorlananlar için harika bir bitki. Çünkü birçok alerji, astım ya da nefes probleminin sebebi hava kirliliği ve havanın içerisindeki küf gibi mikroorganizmalardır. Doğal olarak bu ucuz bitkiyi alıp evinizde yetiştirerek çok daha iyi uyuyup, çok daha iyi nefes alabilirsiniz.

2. Paşa Kılıcı

İç dekorasyon için harika birer bitki olan bu paşa kılıcı, aynı zamanda hayatta tutması en kolay olan bitkilerden biridir. Bu bitkiler, oksijeni filtreleme özellikleri sayesinde hava kalitesini artırır ve evinizin bütün atmosferini değiştirebilirler. Bazı çalışmalar gösteriyor ki, paşa kılıcı bitkisinin gözde oluşabilecek iltihaplanmaları önlediğini, solunum problemlerini ve baş ağrılarını azalttığını hatta ve hatta yaratıcılığı arttırdığını göstermiştir.

3. Aloe Vera

Aloe Vera bitkisi birçok ülkede “ölümsülüğün bitkisi” olarak da bilinir. Bunun nedeni kolay üretilebilir, kolayca hayatta kalabilir ve kendini yenileyebilir bir bitki olmasından gelir. Üstelik bakımı kolay bu inanılmaz kapalı mekan bitkisinin saymakla bitmeyecek faydası var.

Aloe Vera aynı zamanda NASA’nın hava kalitesini arttırmada en başarılı bitkiler listesinde de en üstlerde. Birçok bitkinin aksine bu bitki gece oksijen veriyor! Bu da demek oluyor ki Aloe Vera sayesinde gece daha kaliteli bir hava soluyarak uykusuzluk probleminizden kurtuluyor ve çok daha kaliteli bir uyku çekiyorsunuz. Kısacası bu bitkiyi alıp evinizin her köşesine koysanız yeridir.

4. Yasemin

Bu bitkinin o egzotik kokusunun ne faydaları var bir bilseniz. Kısa bir özet geçmek gerekirse stres ve endişe seviyenizi düşüren Yasemin sadece bununla da kalmıyor ve uyku kalitenizi arttırırken sizi ertesi gün daha uyanık ve yaratıcılığınızın yüksek olduğu bir güne hazırlıyor. Hepsini bırakın bu bitkiyi sadece bir kez koklamak bile o gün için stres ve endişelerinizi azalmaya yardımcı olacaktır.

5. Lavanta

Belki bu zamana kadar lavanta yağının faydalarından haber olup kullanmış olabilirsiniz. Evinizde lavanta yetiştirmek de üzerinizde en az o kadar pozitif etki yaratacak, bundan eminiz. Lavanta hangi formda kullanırsanız kullanın stres ve endişe hissini azaltacak, kalp ritminizi yavaşlatacak hatta bebeklerin varsa ağlamalarını bile susturacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.