Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ödem Sonrası Geçmeyen Morluk İçin Ne Yapılmalı?

Bireyler açısından vücudun estetik görüntüsü oldukça önemlidir. Estetik görüntüde oluşabilecek herhangi bir bozukluk, bireylerin birçok problem yaşamasına yol açabilirken en büyük rahatsızlıkları psikolojik sıkıntılar yaşamaları olur. Estetik görüntüde birçok farklı sebepten dolayı problemler oluşabilir. Bunlardan bir tanesi ise ödem oluşumu, ödemin ardından bıraktığı izler olarak bilinir. Peki nedir ödem, ödem morluklarından nasıl kurtulunur? İşte bütün bu soruların cevapları yazımızda.

Ödem Nedir?

Hücreler içerisinde bulunan sıvının, hücre dışına çıkması ile birlikte doku aralarında ve cilt altında birikmesi gerçekleşir. Bu durum ödem olarak adlandırılır. Bireylerin vücutlarında gözle görebildikleri şekilde oluşan şişmeler 3 kiloya varan suyun vücutta tutulduğunu gösterir. Ödem belirtileri, göz kapaklarında, ellerde, ayaklarda şişmelerin gözükmesidir. Ayrıca ödemin böbrek, kalp ve damar, karaciğer, hormonal durumlar gibi ciddi hastalıklar sonucunda oluşabildiği ve bu durumların habercisi olabileceği unutulmayarak ödem oluşması ve uzun süre geçmemesi durumunda doktora başvurmak oldukça önemlidir.

Ödem Neden Oluşur?

Vücutta ödem oluşumu çeşitli sebeplerden kaynaklanır. Ödem oluşumunun nedenlerinden bazıları şu şekildedir;

 • Az su tüketimi
 • Aşırı tuz tüketimi
 • Fazla kilolar
 • Uzun süre ayakta durmak
 • Yorgunluk
 • Aşırı sıcak ortam
 • Gerektiğinden fazla karbonhidrat tüketimi
 • Gebelik dönemi
 • Kadınlarda adet öncesi dönem
 • Enfeksiyon
 • Damar tıkanıklığı
 • Varisler
 • Hareketsizlik
 • Lenfatik tıkanıklık
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Protein düşüklüğü
 • Bazı ilaçlar

Yukarıda maddelendirilen nedenlerden ötürü bireylerde ödem oluşumu gözlemlenirken bu nedenlerden daha farklı sebepler ile de ödem oluşumu gözlemlenebilir.

Ödem Sonrası Geçmeyen Morluk Sebepleri Nelerdir?

Özellikle travma sonrası oluşan ödemlerden sonra bireylerde ödemin ardından geçmeyen bir morluk gözlemlenir. Bu morlukların uzun süre geçmemesinin birçok nedeni olabilir.

1. Vitamin Eksikliği

Bireylerin vücutlarının yeterli dayanıklılığa sahip olmaları için dengeli ve düzenli beslenmeleri oldukça önemlidir. Dengeli ve yeterli beslenemeyen bireylerde birçok eksiklik bulunur. Bu eksikliklerden bir tanesi de vitamin eksikliğidir. Özellikle vücutta bulunan dokuları destekleyerek güçlendiren C vitamini vücut için oldukça önemlidir. C vitamini eksikliği bireyin dokularının zayıf olmasına ve vücudunda daha kolay bir şekilde morlukların oluşmasına sebep olur. Bu durumda C vitamini eksikliği bulunan bireylerin vücutlarında sıklıkla morarma görülür. Bu durumun önüne geçebilmek için C vitamini takviyesi almak, C vitamini içeren besinler tüketmek oldukça önemlidir.

2. Kılcal Damar Çatlaması

Bireylerin vücutlarında çeşitli sebepler ile kılcal damar çatlamaları gözlemlenebilir. Kılcal damar çatlamalarının en çok görülme sebebi ise hormonal değişimler ve yaşlılık olarak bilinir. Bu gibi sebepler ile damarların zarar görmesinin sonucunda cilt yüzeyinde görülebilen morluklar oluşur. Bireylerin herhangi bir darbe almamasına rağmen vücutlarında morluklar oluşuyor ve bu morluklar uzun süre geçmiyor ise bu morlukların altında yatan ciddi sebepler olabilir. Morlukların ihmal edilmemesi ve doktora kontrol ettirilmesi sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

3. Cerrahi Müdahale

Bireylerin çeşitli estetik müdahale ve ameliyatlara girmesi sonucunda ameliyat sonrası ödeminin ardından morluklar oluşabilir.

Ödem Sonrası Geçmeyen Morlukların Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır?

Birçok nedenden dolayı meydana gelen ödemden sonra oluşan morluklar için birbirinden farklı tedavi yöntemleri bulunur.

1. Mor Bölgeye Masaj Yapmak

Morlaşmış bölgeye hafif bir şekilde masaj yapmak doku içerisinde biriken kanın dağılmasını sağlayarak morluğun giderilmesine yardımcı olur. Bu bölgede eğer çok ağrı var ise masaj yapımından kaçınılmalıdır.

2. Karakafes Yaprağı

Morlukların giderilmesi için çeşitli doğal yöntemler kullanılabilir. Bunlardan birisi ise ciltte oluşan yaraları iyileştiren ve aynı zamanda yeni hücreler geliştiren karakafes yaprağıdır. Karakafes yaprağı ve sıcak su ile hazırlanacak karışım mor bölgeye morluk geçene kadar pansuman gibi sürülür. Bu karışım morluğun geçmesine yardımcı olacaktır.

3. Sirke

Mor bölgeye uygulanacak sirke karışımı da tedavinin hızla sonuçlanmasını sağlayacak bir yöntemdir. Bunun için 1/4 fincan sirke, 2 bardak sıcak su ve gazlı bez ile uygulayacağınız pansuman yeterli olacaktır.

4. İyileştirici Jel İlaçlar

Doktorunuzun tavsiyesi ile alacağınız morluk giderici jel ilaçlar da morlukların daha hızlı iyileşmesine büyük yardımda bulunacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.