Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ödeme İyi Gelen Yiyecekler

Vücudun pek çok farklı yerinde oluşabilen ödem, o bölgelerde su toplanarak bölgenin şişmesi ile kendini göstermektedir. Hem beslenme ile hem de hareket ile ilgisi olan ödemin iyileştirilmesinde de bazı yiyeceklerin tüketimi büyük bir önem taşımaktadır. Ancak mutlaka öncesinde bir doktora başvurup, onun önerdiği biçimde tedavi olunması gerekmektedir. Bu tedavi sürecini desteklemek ve ödemin vücuttan atılımını hızlandırmak için ödeme iyi gelen yiyecekler de destekleyici olarak tüketilmelidir.

Ödeme İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Yoğurt

Screenshot_4

Yoğurdun içerisinde bol miktarda probiyotik olduğu bilinmektedir. Bu probiyotikler sayesinde yoğurt ödemlerin yok edilmesine oldukça yardımcı olmaktadır. Ayrıca vücudun yenilenmesi ve dezenfekte edilmesi sürecinde de yoğurdun önemli bir rol üstlendiğini de söylemek gerekir. Ancak ödemin vücuttan atılması ve ödem oluşumunun engellenmesi için özellikle az yağlı yoğurt tercih edilmesi gerekmektedir.

2- Salatalık

Screenshot_1

Salatalık su bakımından çok zengin yiyeceklerden bir tanesidir. Bu yüzden de günlük vücudun ihtiyaç duyduğu suyun sağlanabilmesi için düzenli salatalık tüketiminin önemi bir hayli büyüktür. Aynı zamanda salatalık elbette midenin rahatlatılmasına da yardımcı olmaktadır. Fakat aşırı miktarda tüketiminde karın ağrısı ve şişkinlik gibi olumsuz etkiler de görülebilmektedir. Bu hususta biraz dikkatli olmak gerekmektedir. Salatalığın çok fazla su içermesi aynı zamanda vücuttan ödemlerin atılması konusunda da etkili bir özellik olmaktadır. Bu nedenle ödem konusunda salatalık tüketimi de çok değerlidir.

3- Maydanoz

Screenshot_4

Salataların ve yemeklerin vazgeçilmezi olan maydanoz vücuttaki ödemin atılmasının yanı sıra vücutta ödem oluşmasını önlemeye de etki eden bir yiyecek olmaktadır. Ağırlıklı olarak sabah kahvaltılarında tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilen maydanoz, idrar söktürücü bir özelliğe de sahiptir. Bununla birlikte maydanozun böbreklerin çalışma fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmesine yardımcı olduğunu da belirtmek gerekmektedir. Üstelik fazla bilinmese de maydanoz da C vitamini açısından oldukça zengin bir yiyecektir. Bu nedenle de ödem konusunda mutlaka tüketilen yiyecekler arasında maydanoz da yer almaktadır.

4- Yeşil Çay

Screenshot_1

Uzmanların tüketimini teşvik ettiği ve yaygınlaşması için çaba harcadığı yeşil çay, pek çok hastalık için iyileştirici bir özelliğe sahiptir. Yeşil çayın iyileştirici özelliği bulunan rahatsızlıklardan bir tanesi de vücutta meydana gelen ödemlerdir. Çünkü yeşil çay tam manası ile bir antioksidan özellik taşımaktadır. Bu antioksidan özelliği yeşil çayı ödemin insan vücudundan atılması konusunda etkili bir besin yapmaktadır. Bu yüzden de her gün bir fincan kadar yeşil çay içilmesi özellikle tavsiye edilmektedir. Ancak kesinlikle bu miktarın üzerine çıkılmamalıdır. Her besin olduğu gibi yeşil çay da fazla tüketildiğinde vücutta bazı yan etkiler gösterebilmektedir. Yeşil çay gereğinden fazla içildiğinde vücutta sürekli bir kalp çarpıntısına neden olabilmektedir. Bu konuda özellikle dikkatli olmakta  fayda vardır.

5- Ananas

Screenshot_4

Tropikal ve çok lezzetli meyvelerimizden olan ananas, fazla bilinmese de ödem konusunda insan vücudu için çok yararlı besinlerden bir tanesidir. Detoks meyve olarak görülen ananas, hem ödemin yok edilmesine hem de ödemin oluşmasının önüne geçilmesine çeşitli katkılarda bulunmaktadır. Aslında ödem konusunda sadece ananas değil en az ananas kadar ananas suyu da bir hayli önemlidir. Fakat alerjik reaksiyon ile karşılaşmamak ve mideyi fazla yormamak adıma her daim gereğinden fazla tüketiminden uzak durmak gerekmektedir.

6- Nar

Screenshot_1

Bilmecelere konu olan lezzetli meyve nar da ödemin vücuttan atılabilmesine yardımcı olan besinlerden bir tanesi olmaktadır. Aynı şekilde nar kadar nar suyu da ödem hususunda çok önemlidir. Narın içeriğinde bulunan maddeler, vücudun hangi bölgesinde olursa olsun oluşan ödemi giderme konusunda etkili olmaktadır. Ancak nar bol miktarda şeker de içermektedir. Bu yüzden narın tüketimi konusunda özellikle diyabet hastalarının dikkatli olması gerekmektedir. Kendileri için en uygun tüketim şeklini ve en uygun tüketim miktarını öğrenmek üzere bir doktora başvurmakta da fayda olacaktır.

7- Muz

Screenshot_4

Bilindiği üzere muzun içerisinde bol miktarda potasyum bulunmaktadır. Aslında muzun potasyum içermesi nedeni ile özellikle kramplara iyi geldiği herkes tarafından bilinmektedir. Fakat muzda bulunan potasyumun iyi geldiği ve bilinmeyen bir diğer konu ise ödemdir. Çünkü muz bu potasyum minerali sayesinde ödemin vücuttan atılması için bir hayli etkili olmaktadır. Aynı şekilde muz insan vücudunun ihtiyaç duyduğu şekerin sağlanabilmesinde de faydalı olmaktadır. Çünkü içerisinde özel bir meyve şekeri bulunmaktadır. Çok bilinmese de muzun cilde hoş bir koku verme özelliği de vardır. Ancak muzun da aşırı tüketiminden kaçınmak gerekmektedir. Çünkü fazla miktarda muz tüketimi sonucunda kişide kabızlık gibi sindirim sorunları meydana gelebilmektedir.

8- Mısır Püskülü

Screenshot_1

Çok bilinmeyen bir diğer ödem giderici besin ise mısır püskülüdür. Çünkü mısır püskülünün içerisinde pek çok vitamin, lif, mineral ve protein bulunmaktadır. Tüm bu özelliği ile mısır püskülünün doğal bir idrar söktürücü ve ödem attırıcı ilaç olduğunu söylememiz mümkündür. Hatta mısır püskülü sayesinde kan şekerini düzenlemek de mümkün olabilmektedir. Mısır püskülünün uzmanlar tarafından tavsiye edilen tüketim şekli ise suda kaynatılıp süzüldükten sonra suyunun içilmesidir. Bu sayede çok rahat bir şekilde ödem vücuttan atılabilecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.