Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ödeme Ne İyi Gelir?

Ödem, vücutta bulunan dokularda fazla su bulunması ile meydana gelen şişliklerdir. Ödem, vücudun herhangi bir kısmını etkileyebildiği gibi en çok kollarda, ellerde, ayaklarda, bileklerde ve bacaklarda olur.

Bu duruma sebep olan etmenler arasında çeşitli ilaçlar, hamilelik durumu, kalp rahatsızlığı, böbrek hastalığı veya karaciğerde meydana gelen siroz gibi altında yatan etmenler bulunabilir. Aşırı sıvıyı uzaklaştırmak için ilaç kullanımı ve yediğiniz yemeklerdeki tuzu azaltmak ödem etkilerini azaltmaktadır. Eğer ödemin altında yatan sebep belirli ise, hastalığın kendisi ayrı bir tedavi işlemi gerektirmektedir.

Ödem Neden Olur?

Ödem, vücuttaki küçük kan damarlarının sıvıları sızdırması ile oluşur. Dokuların etrafında biriken sıvılar, şişliklere sebep olur. Başlangıç seviyesindeki ödem birtakım sebeplerden kaynaklanabilmektedir. Bunlar arasında sabit bir pozisyonda uzun bir süre oturmak veya ayakta durmaktan, tuzlu yiyecekleri çok fazla tüketmek, menstrual döngü öncesi meydana gelen belirtiler ve işaretler ve hamilelik durumu gelir.

Ayrıca ödem için kullanılan ilaçlar arasında yer alan tansiyon ilaçları, steroid ilaçlar, östrojenler ve belirli tipteki diyabet ilaçları çeşitli yan etkiler yapmaktadır. Bazı durumlarda ödemin altında yatan etmenler daha ciddi olabilir. Ödeme sebep olan hastalıklar ve durumlar ise;

 • Siroz: Akciğer hasarı sonrası mide boşluğunda ve bacaklarda sıvı birikmesinin meydana gelmesi.
 • Böbrek hastalığı: Böbrek hastalığına sahip olduğunuzda vücutta dolaşan ekstra sıvı ve sodyum ödeme sebep olur. Ödeme bağlı böbrek hastalığı genellikle bacaklarda ve gözlerde oluşur.
 • Kalp rahatsızlığı: Bir veya her iki kalp odacığı kan pompalama özelliğini kaybettiğinde kalp rahatsızlığı meydana gelir. Dolaşan kan ayaklarınıza, bileklerinize ve bacaklarınıza geri geldiğinde ödem oluşumu gözlenir. Kalp rahatsızlığı ayrıca midenizde meydana gelen şişmelere de neden olur.
 • Bacak damarlarında hasar: Kronik venöz yetersizliğinde yani bacak damarlarınızdaki vanaların zayıflaması veya hasar görmesi, bacak damarlarında kan birikmesine ve şişlik oluşmasına neden olur.
 • Yetersiz lenf sistemi: Vücudun lenf sistemi, fazla sıvının dokulardan temizlenmesinde yardımcı olur. Eğer bu sistem hasar görür ise, örneğin kanser ameliyatı ile, lenf düğümleri ve lenf damarlarında kurutulan yerler düzgün bir şekilde çalışmaz ve ödem ile sonuçlanır.

Ödemin Belirtileri Nelerdir?

Ödemin belirtileri ve işaretleri aşağıdaki gibidir;

 • Şişme veya cilt altında doğrudan doku şişkinliği oluşması
 • Gerilmiş veya parlak bir deri
 • Artan mide boyutları
 • Birkaç saniyelik basıncın ardından ciltte çukur oluşması gibi belirtiler ödeme sahip kişilerde meydana gelir.

Eğer nefes darlığı, zorlukla nefes alma ve göğüs ağrısı oluşmakta ise bir an önce doktorunuzdan randevu almanız ve muayene görmeniz gerekmektedir. Böylece hastalığın oluşması ve ilerlemesi önlenmiş olur.

Ödemin Risk Faktörleri Nelerdir?

Fetüs ve plasentanın ihtiyacı olduğu sudan dolayı, hamile bayanların vücudu sodyum ve suyu daha fazla tutar. Bu yüzden ödem riski daha da artar. Ayrıca ödem riski birtakım ilaçların kullanılması ile daha da artar. Bunlar arasında tansiyon ilaçları, steroid ilaçlar, östrojenler ve diyabete karşı kullanılan ilaçlar yer almaktadır.

Eğer kalp rahatsızlığı, karaciğer veya böbrek rahatsızlığı gibi kronik bir hastalığa sahipseniz, ödem riskiniz de buna bağlı olarak artar. Ayrıca olunan ameliyatlar da lenf düğümlerinin tıkanması ile birlikte kollarda veya bacaklarda şişkinliğe sebep olur.

Ödem Komplikasyonları Nelerdir?

Ödem komplikasyonları herhangi bir ölüm tehlikesi içermemektedir.

 • Aniden artan şişkinlik
 • Zorlukla konuşma
 • Kas sertliği
 • Kaşıntılı ve rahatsız edici olarak gergin bir cilt
 • Şişmiş bir alanda enfeksiyon riskinin artması
 • Doku tabakaları arası yara oluşumu
 • Düşük kan dolaşımı
 • Arterlerde, damarlarda, eklemlerde ve kaslarda azalan elastiklik
 • Cilt ülserinde artış ödem komplikasyonları arasında yer almaktadır.

Ödem Teşhisi Nasıl Yapılır?

Ödeme sebep olan etmenlerin anlaşılabilmesi için, doktorunuz tarafından fiziksel bir test yapılacak ve medikal geçmişiniz hakkında sorular sorulacaktır. Bu bilgiler genellikle ödemin altında yatan etmenleri belirlemek için önemli olacaktır. Bazı durumlarda X-Ray, ultrason testleri, kan testleri veya üre analizi gerekli olabilmektedir.

Ödem Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hafif şiddetteki ödem genellikle kendi kendine ortadan kaybolmaktadır. Çok daha ciddi olarak oluşan ödemlerde ise, ilaç tedavisi ile birlikte vücutta bulunan fazla miktardaki sıvıların atılması üre yardımı ile sağlanır. Diüretik olarak en yaygın kullanılan ilaç ise Furosemide’dir.

Uzun dönemli tedavilerde ise tıkanıklığın altında yatan sebebe göre tedavi yöntemi seçilir ve buna yoğunlaşılır. Eğer ödem oluşumu belirli bir ilacın kullanımından kaynaklanmakta ise doktorunuz tarafından bu ilacın kullanımının azaltılması veya ödeme sebep olmayan alternatif bir ilaç kullanımı tavsiye edilir.

Bacakta kan pıhtısı oluşumunda kanı inceltme ile tedavi yoluna gidilir ve kan pıhtısı yavaşça ortadan kaldırılır. Bacak ödemi sıvının o bölgeden uzaklaştırılması ile mümkündür. Sıvının ortamdan atılması için de diüretik yani idrar atımını hızlandıran ilaçların tüketilmesi tavsiye edilir. Böylece ortamdaki fazla sıvı atılarak ödem engellenmiş olur.

Kan damarını veya lenfleri tıkayan tümör, bazen boyut olarak azaltma işlemi ameliyat, kemoterapi veya radyasyon terapisi ile mümkün hale gelir.

Ödeme Ne İyi Gelir?

Yapılabilecek ve uygulanabilecek birtakım metotlar ile ödemi kendinizden olabildiğince uzak tutabilir ve tekrar oluşmasını önleyebilirsiniz. Ancak uygulayacağınız tekniklerden önce doktorunuz ile iletişime geçiniz.

1.Hareket

ö1

Vücudun ödem tarafından etkilenen kısımlarında kasların hareket etmesi ve kullanılması fazla miktarda bulunan sıvıların kan ile birlikte kalbe geri pompalanmasını sağlayacaktır. Oluşan şişlikleri azaltmak için yapabileceğiniz egzersizler hakkında doktorunuza danışabilirsiniz.

2.Masaj

ü2

Etkilenen bölge ile birlikte kalp ve çevresine okşayarak masaj yapabilirsiniz, ancak acılı olmayacak bir şekilde yapılan baskı o bölgede bulunan fazla sıvının ortamdan uzaklaştırılmasını sağlayacaktır.

3.Sıkıştırma

ü3

Eğer uzuvlarınızdan biri ödem ile etkilendiyse, doktorunuz tarafından sıkıştırma eldiveni veya çorabı ile oraya baskı uygulamanız gerekir. Böylece uygulanan basınç ile birlikte ödem oluşan uzuvdaki ekstra sıvıların ortamdan uzaklaştırılması sağlanmış olur.

4.Koruma

ü4

Ödemden etkilenen alanları temiz, nemli ve çeşitli yaralardan uzak tutmak gerekir. Kuru, çatlak cilt, kesiklere, enfeksiyona ve sıyrıklara karşı eğilimli olur. Gerçekleşen bu gibi durumlara karşı ayaklarda sürekli olarak koruma kullanılmalıdır.

5.Tuz Tüketimi

ü5

Tuz tüketiminin kısıtlanması hakkında doktorunuzun önerdiği sınırlamaları takip etmeniz gerekmektedir. Tuz tüketimi sıvı birikimini arttırır ve ödemin daha kötü bir hal almasını sağlar.

6.Yükseklik

ü6

Vücutta ödemden etkilenmiş ve şişmiş kısımları günde birkaç kez kalp seviyesinden yüksek tutmak gerekir. Bazı durumlarda etkilenmiş kısımları kalp seviyesinden yüksek tutmak uyumanıza yardımcı olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.