Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ödemli Parmak İçin Ne Yapılmalı?

Vücutta normal şartlarda olması gerekenden daha fazla su bulunması halinde vücut gözle görülebilecek şekilde su toplamaya başlar. Bu sebeple de vücudun çeşitli yerlerinde ödem oluşur. Gün içinde sürekli kullanılmakta olan eller, darbe ve hasara karşı açık durumda olduğu için bu tür durumlarda parmaklarda ödem ve şişik görülme ihtimali de artmış olur. Parmakta meydana gelen şişlikler kemiğin iç bölümlerinde kemiği sarmalayan dokunun etrafında ya da parmak ekleminde kendini gösterebilir. Şişliğin ne sebeple ortaya çıktığının tespit edilebilmesi için çeşitli tetkiklerin yapılması ve ardından yapılacak olan teşhise göre de uygun bir tedavinin belirlenmesi gerekir.

Parmak Şişmesine Ne Yol Açar?

Genellikle enfeksiyonel durumlardan dolayı meydan gelen parmak şişmesi durumunun altında başka sebeplerin yatma ihtimali de bulunur. Şimdi sizlere bu duruma sebep olabilecek etkenlere göz atalım.

1. İncinme ve Travma

Parmaklar neredeyse her eylem sırasında kullanılmakta olduğu için gözle görülebilir olsa da olmasa da sık sık incinir. Kimi zaman sert bir darbe ile birlikte ağrı ve şişlik meydana gelen parmaklar genellikle basketbol topunun çarpması, parmağın üzerine basma ya da oturma ve yere düşme gibi durumlarda kendini gösterir.

2. Enfeksiyon ve İltihaplanma

Mikrop ve buna benzer zararlı mikroorganizmaların vücutta yer alan yaraların içine girmesi sebebiyle enfeksiyon oluşur. Ufak bir yaradan dolayı mikrop kapan parmaklarda enfeksiyonun ilerlemesi halinde acı ve şişlik hissi duyulur. Bu tür durumlarda mutlak surette doktora gidilmesi gerekir.

3. Kireçlenme

Osteoartrit isimli kireçlenme durumu eklemlerde yer alan kıkırdakların zarar görmesi sebebiyle kendini gösteren ve kimi zamanlarda şişliğe neden olabilen bir tür rahatsızlık olarak karşımıza çıkar.

4. Alerjik Durumlar

Kimi durumlarda bağışıklık sistemi yabancı maddelere çeşitli tepkiler verir. Alerjik durumlar kişiden kişiye göre değişmekte olan tepkimeler gösterir. Alerjisi olan bir kişinin parmaklarında şişlik ve sıvı birikimi meydana gelebilir. Alerji sebebiyle meydana gelen şişlikler kısa süreli de olsa vakit kaybetmeden doktora gitmek gerekir.

Parmaktan Ödem Nasıl Geçer?

Ödemli parmağın tedavi edilebilmesi için bu duruma sebep olan etkenlerin tespit edilmesi gerekir. Fakat basit sebeplerden dolayı meydana gelen şişlikleri önlemek için çeşitli yöntemler kullanmanız da mümkün. Örneğin hem şişlik hem de ağrıya iyi gelen bir yöntem olarak şişen yere buz torbası koyabilirsiniz. Fakat buz torbasını bez ya da havluya sarmayı unutmayın. Bu yöntemin ardından buz tuttuğunuz yere bandaj sararak parmağınızı dış etkenlere karşı koruma altına alabilirsiniz. Fakat bandajı kan akışını etkileyecek kadar sıkı bir şekilde sarmamaya özen göstermeniz gerekiyor. Bu tür basit tedavi yöntemleri haricinde neler yapılabileceğini aşağıda görebilirsiniz.

1. Parmak Egzersizleri

Parmaklarında ödem ve sıvı birikmesi olan kişilerin ellerini dümdüz bir şekilde tutmaları ve baş parmaklarını yatay bir şekilde hareket ettirmeleri gerekiyor. Böylelikle kan akış hızınız artış gösterecek ve bu bölgede birikmiş olan sıvılar da gidecektir. Bu hareketi tekrarlayarak yapmanız önem arz ediyor. Bununla birlikte bir başka yöntem olarak avuç içlerinizi bir araya getirebilir ve bu şekilde başınızın üstüne kaldırabilirsiniz. Bu da kan akış hızını arttıran bir yöntemdir.

2. Doğal İdrar Söktürücü

Doğal idrar söktürücü olan çeşitli gıdaları tüketerek fazla sıvının idrar yolu ile atılmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için günde en az iki litre su içebilir ya da salatalık, su teresi, marul, enginar, brüksel lahanası, kuşkonmaz, patlıcan, soğan, domates, havuç, kereviz ve yeşil çay gibi gıdaları tüketebilirsiniz.

3. Tuzsuz Rejim

Lif açısından zengin olan sebze içerikli besinleri tuzsuz bir şekilde tüketerek ödem ve şişliklerden kurtulabilirsiniz. Bununla birlikte margarin gibi suni yağları ve gıda koruyucuları da öğünlerinizden çıkarmanızda fayda var. Bu şekilde vücudunuzun toparlanmasını sağlayabilir ve sağlıklı bir şekilde kilo vererek sıvı toplanmalarını ve ödemlerini vücudunuzdan atabilirsiniz.

4. Basınçlı Eldivenler

Bu tür yöntemleri kullanmanıza rağmen sorununuza bir çözüm bulamadıysanız, bu durumda eczanelerden satın alabileceğiniz basınçlı eldivenleri uygun basınç ölçüsü ile uygulayarak parmaklarınız ve ellerinizde yer alan fazla sıvının kana geçmesini sağlayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.