Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Oğul Otunun Faydaları

Doğada mucizevi özelliklere sahip olan binlerce bitki bulunur. Bu bitkilerin canlılar üzerindeki etkileri ise deneme yanılma yolu ile anlaşılmıştır. İnsanlar ilacın bulunmadığı vahşi doğa ile mücadele ettikleri zamanlarda bitkileri kullanarak yaralarını veya hastalıklarını tedavi ediyorlardı. Hangi bitkinin neye iyi geldiği ise denenerek anlaşılmaya çalışılıyordu. Daha sonra bu bilgiler dilden dile zamandan zaman aktarılarak günümüze kadar geldi. Şimdi birçok bitki özleri kullanılarak ilaçlar, kürler haline getirilerek insanlara şifa olması için veriliyor.
Yeryüzünde yabani olarak bulunan otlar doğru yöntemler ile işlendiğinde oldukça şifalıdır. Fakat kullanılan yanlış işleme yöntemleri veya yanlış uygulamalar hastalıkların yayılmasına, yaraların daha kötü olmasına, kalıcı sakatlıklara, felç ve inmelere hatta ölümlere sebebiyet verebilir. Bu yüzden bitkileri kullanmadan önce onlar ile ilgili ayrıntılı araştırma yapmak gerekir. İşte şifalı bitkilerde biri olan ”oğul otu” hakkında sizlere biz yazı hazırladık. Bu yazıda oğul otunun faydalarından, vücuda sağladığı zararlardan, kullanma şekillerinden ve olası zararlarından bahsedeceğiz.

Oğul Otu Nedir?

Oğul otunun adını mutlaka duymuşsunuzdur. Son yıllarda ”melisa” adı ile daha popüler haline gelen oğul otu, şifalı bitkiler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Halk arasında ”kovan otu veya limon otu ” olarak da adlandırılıyor. Oğul otu nanegiller ailesine mensup bir bitkidir.

Yaprakları ısırgan ve nane benzeri olup, kokusu ve tadı da limonu andırır. En çok Temmuz ve Ağustos aylarında yetişir. Akdeniz ikliminde sıkça yetişen oğul otu ülkemizde de Akdeniz ve Marmara bölgesinin denize yakın yerlerinde yetişir. Oğul otu yıllardan beri tedavi amaçlı olarak yetiştirilip kullanılıyor.

Oğul otunun en çok fayda sağladığı alanın stres olduğu biliniyor. Stres ve stres kaynaklı kalp rahatsızlıklarının çözümünde, yorgunluk ve halsizlik gidermede, uyku sorunu yaşayanlarda ve mide problemleri yaşayanlarda oğul otu tüketimi olumlu etki yaratır. Bu amaçla yıllardır hazır tüketime uygun oğul otu üretilip piyasaya sunuluyor.

Oğul Otu Nasıl Elde Edilir?

Oğul otu diğer adı ile melisa piyasada yoğunlukla çay şeklinde satılıyor. Oğul otu yetiştiği toprakta 4 veya 5 metre uzar, beyaz renkli çiçekler açar. Oğul otunun tepesindeki çiçekler ve çiçekleri saran taç yaprakları toplanır. Oğul otunun toplanan kısımları ince ince kıyılır ve gölgelik bir alanda kurutulur.

Kurutulan oğul otu poşetlenerek kullanım için satılır. Oğul otu çay olarak tüketilmek üzere aktarlarda satılır. Ayrıca oğul otunun çiçekli kısmı ve yapraklarından yağ da çıkarılır. Kurutulup toz haline getirilen oğul otu ilaç ve kozmetik sanayisinde kullanılır. Limona benzer kokusu ve sakinleştirici özelliği ile tercih edilen bitkiler arasındadır.

Oğul Otu Nasıl Kullanılır?

Oğul otunun kullanım şekli hastalığa ve şikayete göre değişir. Şimdi biraz kullanım şekillerinden bahsedelim;

 • Oğul otunun bir demeti kaynatılıp suyu süzülür. Süzülen su bedene sürüldüğünde rahatlama verir. Acıyı dindirir.
 • Böcek ısırıklarına karşı yaprakları ezilerek macun haline getirilen oğul otu hemen etki gösterir ve yaranın kapanmasını sağlar.
 • Oğul otu çayının ağrı kesme özelliğinden dolayı kadınlarda regl sancısı, baş ve eklem ağrıları ve romatizmaya karşı kullanır. 2 bardak suya 1 çay kaşığı oğul otu eklenir ve kaynatılır. Demlenmeye bırakılan bu çayı günde 3 defa birer bardak içmek bu ağrıların dinmesini sağlar.
 • Hazımsızlık sorunu yaşayan kişiler oğul otu kürünü uygulayarak bu sorundan kurtulabilirler. 2,5 lt lik şişeye 50 gram çekilmiş ceviz, 200 gram kişniş, 5 gram tarçın, 3 gram tane karanfil ve bir tutam oğul otu konur. Bu karışım her gün çalkalanır. 1 hafta sonra su ince bir tülbent yardımı ile süzülerek içerisinde 500 gr su daha eklenir ve 1 gün daha bekletilir. Daha sonra bu sudan her gün bir kaşık içmek hazımsızlığı giderir.
 • Zona hastalığının tedavisinde oğul otu yağı kullanılır. 2 çay kaşığı oğul otu ile 1 çay kaşığı zeytin yağını karıştırarak ağrılı bölgeye uygulayın. Hastalık zamanla hafifleyecektir.
 • Mide ve safra kesesi sorunu yaşayanlar için ise 2 çay kaşığı oğul otu, eş değerde nane ve papatya çayı; 2 bardak kaynar suya eklenir ve demlenmeye bırakılarak bir kür hazırlanır. Bu çay yemeklerden önce içildiği takdirde mide ve safra sorunları ortadan kalkar.
 • Ciltteki yaşlanma etkilerini silmek ve hücreleri yenilemek için ise oğul otundan hazırlanan cilt tonikleri kullanılır. 1 bardak kaynar suyu eklenen 1 çay kaşığı oğul otu demlenmeye bırakılır. Süzülerek her gece yatmadan önce yüze sürülür.

Oğul Otunun Faydaları Nelerdir?

1. Stresi Önler

Oğul otunun içeriğinde bulunan Citral, Citronal ve Ganriol bileşenlerinin insan üzerinde rahatlatıcı ve sakinleştirici özelliği bulunur. Bu özelliği ile stresi dindirir. Stresli olduğunu anlarda tüketeceğiniz birkaç bardak oğul otu çayı sakinleşmenizi sağlayacak ve size dinginlik verecektir.

2. Kalp Hastalıklarını Önler

Oğul otu içeriğindeki bileşenler ile kan akışını hızlandırır bu sayede kalp ve damar sağlığını korur.

3. Cilde İyi Gelir

Oğul otunda madensel tuzlar bulunur. Bu tuzlar yağlı ciltlerde fazla yağın arındırılmasında kullanılır. Yağlı ciltler için hazırlanan şampuan, krem veya toniklerde oğul otu kullanılır. Ayrıca cilt yenileyici özelliği dolayısı ile yaşlanmayı da geciktirir.

4. Mide Sorunlarını Giderir

Oğul otu çayı hazırlanarak içildiğinde hazım problemlerine iyi gelir. Mide suyunu arttırarak metabolizmayı hızlandırır. Bağırsakları harekete geçirir. Bu yönü ile kabızlığı önler.

5. Astım İçin Faydalıdır

Astım ve nefes darlığı yaşayan kişiler oğul otunu kullanarak bu şikayetlerinden kurtulabilirler.

6. Bulantıyı Önler

Bulantı ve kusma hissine karşı önleyici özelliği bulunan oğul otu kullanılır. Hamilelikte bulantıyı önlemesi için oğul otu çayı içilmeden önce doktorunuza mutlaka danışın.

Oğul Otunun İyi Geldiği Durumlar

 • Vücut terinin atılmasını sağlar.
 • Ateşi düşürür.
 • İştah arttırır.
 • Sinirleri yatıştırır.
 • Beyin ve sinir sistemi üzerinde koruyucu etkiye sahiptir.
 • Ruhsal ve fiziksel sakinleştiricidir.
 • Kas spazmlarını önler.
 • Bağırsak parazitlerini düşürür.
 • Kulaç çınlamasının tedavisinde kullanılır.
 • Sinir krizleri ve depresyon tedavisinde oğul otu çayı olumlu etki yapar.
 • Baş dönmesi ve baygınlık durumlarında kullanılır.
 • Kansızlığı giderir.
 • Hafızayı kuvvetlendirir.
 • Antiseptik özelliği vardır.

Oğul Otunun Zararları

Oğul otunun çok etken bir zararı bulunmuyor. Sadece bazı hastalığa sahip olan kişilerin oğul otu kullanımını doktor kontrolüne bağlı olarak yapması gerekir. Sedef ve tiroit hastası olan kişilerin kullandıkları ilaçlar ile oğul otu ilacı zararlı etkiye sahip olabilir. Hamile veya emziren kişilerin de oğul otu kullanırken mutlaka doktor kontrolünde tüketmesi gerekir. Çocuklar kullanılan melisa otu düşük dozlarda ve dikkatli kullanılmalıdır. Son olarak dikkat eksikliği için ilaç kullanıyorsanız, mutlaka oğul otu çayını kontrollü kullanmalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.