Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Özellikle kadınların sıkça kullandığı güzellik ürünlerinden biri de ojedir. Oje kadınların vazgeçilmez bir tutkusu olmaya devam ederken bir taraftan da hiç olmadık yerlerde leke bırakmaya devam etmektedir. Gerek sürerken etrafa bulaşması gerek kuruduktan sonra bir yüzeyde çizik oluşturması o mekanda bir kadın yaşadığına dair belirtilerin izidir diyebiliriz. Oje eski yıllardan beri kadınların bir tutkusudur. Tırnakları renklendirmek için kullanılan ojeler aynı zamanda ellerin bakımında da oldukça büyük rol oynamaktadır. Kullanması kolay olan ancak sürerken binbir çeşit şekle sokan aynı zamanda kuruması sırasında da oldukça dikkat isteyen ojelerin güzelliği kadar lekesi de kadınları bıktırmaktadır. Ojeleri çıkarmak için kadınlar özel bir kimyasal ve oldukça etkili olan asetonları kullanmaktadırlar. Aslında bu yöntem oje lekelerinin nasıl çıkarılacağına ışık tutsa da aseton bazı kumaşların renginin ağarmasına neden olmakta bu kıyafetinizin bölge bölge farklı renklerde görünmesine neden olmaktadır.

Özellikle belli bir yaş grubundaki kız çocukları annelerinin makyaj eşyaları ile birlikte ojelerine de renklerinden dolayı ilgi duymakta ve hiç beklenmedik anlarda sizleri oje lekeleri ile de başbaşa bırakmaktadır. Oje lekelerinden kurtulmak için bir kimyasala ihtiyacınız olacaktır. Çünkü oje doğal bir ürün değildir ve ona renk veren boyalardan kurtulmak için de alkol içeren çözücülere ihtiyaç vardır. Bu alkol içeren çözücülerin genelinde kumaşın rengini attırmak gibi bir riske sahiptir. Bu yüzden en bilindik yöntemleri denemek daha mantıklı olacaktır.

Oje Lekesi Kıyafetten Nasıl Çıkar?

Özelikle kuruduğunu sandığımız ojeler ile beraber kıyafetlerimizi değiştirirken kıyafetimizin oje lekesi olduğunu görebiliriz. Oje lekesinden kurtulmak oldukça basittir. Ancak dediğimiz gibi aynı zamanda da risk içerir. Bu riskin olumsuz tarafından nasiplenmemek adına önleminizi önceden almanız tavsiye edilir. Eğer acil bir işiniz var ise ve ojelerinizi bir yere bulaştırmadan hızlı bir şekilde kurumasını istiyorsanız ellerinizi soğuk su akan bir musluğa aşağı doğru olacak şekilde tutabilirsiniz. Bu ojenizin kolaylıkla kurumasını ve herhangi bir yere bulaşmasını da önleyecektir. Eğer kıyafetinize oje bulaşmışsa ve bu açık renkli bir kıyafetiniz ise bu çok da büyük bir problem değildir. Kullanılan herhangi bir ağartıcı kıyafetinizin açık olan rengini açamayacak ve kolay bir şekilde de oje lekesinden kurtulmanıza yarayacaktır. Ancak koyu renkli kıyafetlerinizde bu ağartıcıları kullanmamanızı tavsiye ederiz. Zira bembeyaz bir kıyafetle karşı karşıya kalabilirsiniz. Eğer oje bölgeye yeni dökülmüş ise bir pamuk yardımıyla yüzeyde henüz emilmeyen ve kurumayan ojeyi bir tampon yardımıyla alın. Bu tampon işlemini bir süngerle yapmanız daha kolay olacaktır. Daha sonra bu bölgenin daha fazla kurumasına izin vermeden oje lekesi bulaşmış ve üzerine tampon yapılmış olan lekeli kısım için bir parça pamuğa aseton ya da diğer oje çıkarıcılardan bir miktar dökün ve ojenin diğer alanlara rengini çıkarmadan kenarlardan merkezlere doğru yavaş bir şekilde pamukla asetonu uygulayın. Bu şekilde kolay bir şekilde oje lekesinin çıktığını göreceksiniz.

Oje Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar?

Oje lekesinin bir diğer zor kısmı ise kurumuş oje lekesini çıkarabilmektedir. Bir de derin yüzeylere işleyen lekeler her zaman daha zorlayıcı olmuştur. Bu lekeler için yapmanız gereken öncelikle keskin ve sert bir cisim yardımıyla kuruyan ojenin kalıntılarını kazımak olacaktır. Bu işlemi yapabildiğiniz kadar dokusuna zarar vermeden yapın ve daha sonra da lekeli olan kısım için bir parça pamuğa oje çıkarıcı bir kimyasal sürün ve bu lekeli bölgeye uygulayarak lekeyi çıkarın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.