Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ökse Otunun Faydaları

Günümüzde kullanılan ilaçların ana maddesinin bitkiler olduğunu düşünürsek, bu alanda araştırmalarında ne denli çok yapıldığını tahmin ediyorsunuzdur. Neredeyse her bitkinin bir kapsülü, çayı, yağı veya türevleri piyasada var. Bunun nedeni son yıllarda doğal beslenme, tedavi amaçlı doğal yöntemler kullanma, hatta kanser gibi ölümcül hastalıkların tedavisinde bile kimyasal ilaçları bırakarak alternatif tıbba yönelme daha popüler hale geldi. İnsanların doğaya geri dönüşü doğadan şifa bulmak isteği anlaşılabilir bir durum, fakat doğru bir tedavi ve bilinçli kullanım ile ancak şifa bulunabilir. Bu yazıda sizlere şifalı bitkilerden biri olan ökse otu ve ökse otunun faydalarından bahsedeceğiz.

Ökse Otu Nedir?

Ökse otu şifalı bitkiler arasında yer alan ve uzun yıllardır çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Ökse otuna halk dilinde çekem, purç, gökçe, gevele, güvelek ya da gövelek gibi isimler de verilir. Ökse otu; uzun ağaçların yüksek dalları üzerinde yuvarlak biçimli beyaz renkli küçük meyvelerdir. Görüntüsü ile olgunlaşmamış  üzümü andırır. Ökse otunu sarmalayan yapraklar ise sarımsı yeşil ince dallardan oluşur. Ökse otu Ekim ve Aralık ayları ile Mart ve Nisan ayları arasında toplanır. Sonbahar ve ilkbahar mevsiminde yetişir.
Çok eski çağlardan beri bilinen ve kullanılan bir bitki olan ökse otu, 70 yıllık ömre sahiptir. Ökse otu meyvesi zehirli olan bir bitkidir. Uygun toplama ve kurutma yöntemleri ile insan sağlığına faydalı hale getirilir. Ülkemizde bolca yetişen bir bitki türüdür. Balkanlar, Bosna Hersek, Hırvatistan gibi ülkelerde de bolca kiraz, vişne gibi ağaçlara tutunarak yetişir. Bu ağaçlar için parazit görevi görür. Ağaçları sararak gelişir ve meyve verir. Bu yüzden parlak beyaz meyvesi insan sağlığı için zararlıdır. Ökse otunun sadece yaprakları ve dal kısımları kullanılır.

Ökse Otu Nasıl Elde Edilir?

Ökse otunun meyvesi insan sağlığı için zararlıdır. Ökse otu gelişimini tamamladıktan sonra ağaçlardan toplanır. Ökse otunda bulunan meyveli kısımlar patlatmadan ayrılır. Daha sonra dal ve yapraklı kısımlar ayrı ayrı birbirinden ayrılır. Bu kısımlar kıyılarak güneş altında kurutulur. Ökse otu çiğ olarak kullanımı önerilmeyen bir bitkidir. Çiğ tüketiminin nöbetlere neden olduğu bilindiğinden daha çok kurumuş yaprak ve dal kısımlarının çay şeklinde tüketilmesi önerilir. Ökse otunu aktarlarda, bitkisel ürün satan yerlerde bulabilirsiniz.

Ökse Otu Nasıl Kullanılır?

Ökse otunun birçok kullanım alanı vardır. Çünkü çoğu hastalığa iyi geldiği araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır.
  • Ökse otunun kanser tedavisindeki ”kemoterapiye” bir alternatif olduğu söylenir. Bu amaçla 1 çay bardağı soğuk suya 1 çay kaşığı ökse otu ekleyerek 1 gün dinlendirilir. Daha sonra süzülen karışım ısıtılarak içilir ise kemoterapinin etkilerini giderir.
  • Ökse tonun yara kapatıcı özelliğinin de olduğu biliniyor. Ökse otunun meyveleri ezilir ve iç yağ ile karıştırılarak merhem haline getirilir. Bu merhemi yaralı bölgeye sürdükten sonra iyileşme gözlenir.
  • Kalp krizlerinin önlenmesi için ökse otunun çay olarak demlenip içilmesi gerekir.
  • Ökse otunun meyveleri yakı bitkisi ile birlikte dövülerek merhem haline getirilir. Bu merhem irinli çıbanlara sürüldüğünde irini giderir.
  • Aynı zamanda yakı bitkisi ile merhem haline getirilen ökse otu romatizmal ağrı bulunan yerlere sürülüp bekletilir. Romatizma kaynaklı ağrıların giderilmesini sağlar.
  • Ökse otu çay olarak demlendirilip soğutulduktan sonra burun kanamaları için kullanılır. Birkaç damla burna damlatılan bu sıvı kanamayı hemen keser.

Ökse Otunun Faydaları Nelerdir?

1. Uykusuzluğu Giderir

Ökse otunda bulunan doğal bileşenler insanlar üzerinde yatıştırıcı etkiye sahiptir. Eskiden beri epilepsi hastalarının ataklarını azaltmak ve sakinleştirmek amacı ile ökse otu çayı tavsiye ediliyor. Bu özelliği ile insan rahatlık verir ve uykuyu getirir.

2. Kanserle Mücadelede Kullanılır

Ökse otunda bulunan bileşenlerin kanser hücrelerinin yenilenmesini önlediği yapılan araştırmalar sonucunda ortaya konulmuştur. Birçok kanser hastası kemoterapi sonrasında ökse otu kullanarak kemoterapinin vücuttaki kötü etkisini azaltarak, kansere karşı koruyuculuk sağlar.

3. Bağışıklığı Güçlendirir

Ökse otu tüketimi bağışıklığı güçlendirir. Bağışlık sisteminde etkin rol oynayan akyuvar hücrelerinin çoğalmasını ve korunmasını sağlayarak bağışıklığa destek verir.

5. Diyabet Hastalarına Umuttur

Ökse otunun çay hali diyabet hastaları tarafından tüketildiğinde şekeri düşürücü etki verir. Kandaki insülin üretimini dengeleyerek diyabetin ilerlemesini ve şekerin kritik seviyelere çıkmasını engeller. Diyabet hastalarına günde en az 3 bardak ökse otu çayı öneriliyor.

6. Kan Basıncını Düşürür

Ökse otunun yüksek kan basıncını düşürme ve dengeleme özelliği bulunuyor. Bu özelliği ile birçok insanın paylaştığı bir hastalık olan hipertansiyon için bir umut niteliği taşır. Düzenli ökse otu tüketimi kan basıncını  dengeler. Buna bağlı olarak, kalp sistemi üzerindeki yükü kaldırarak, stresi de azaltır. Hali ile tansiyona bağlı kalp krizleri, felç ve koroner kalp hastalıkları önlenir.

7. Regl Sancılarını Giderir

Bazı kadınlarda regl dönemi çok sancılı geçer. Bu dönemde karın ağrılarını azaltmak, alt bölgedeki krampları gidermek amacı ile ökse otu tüketebilirsiniz. Ökse otunun yatıştırıcı etkisi ile de büyük bir rahatlama sağlar.

8. Stresin İlacı

Ökse otu stres üzerinde de etkileri olan şifalı bir bitkidir. Stres kaynaklı depresyon veya anksiyete sorunu yaşayanlarda olumlu etkiler yaratır. Günde birkaç bardak ökse otu çayının içilmesi stresin kötü etkilerini ruhunuzdan silecektir.

9. İltihabı Giderir

Ökse otu için doğal bir anti inflamatuar deniliyor. Bu özelliği sayesinde irinli veya enfeksiyonlu yaralara, çıbanlar uygulandığında kısa sürede o bölgeyi iltihaptan arındırması ile bilinir. Artrit ve iltihaplı eklem romatizmaları tedavisinde de ökse otu kullanılıyor.

10. Üst Solunum Yollarına İyi Gelir

Üst solunum yolları enfeksiyonlarına bağlı oluşan; göğüs sıkışması, grip, nezle, bronşit ve farenjit gibi hastalıkların iyileştirilmesinde önemli rol oynar. İltihabı giderici ve rahatlatıcı etkisi ile hastalığın ilerlemesine engel olur.

Ökse Otunun Zararları

Ökse otunun sağlığa faydası olduğu gibi dikkatli kullanılmadığında oldukça büyük zararlara yol açar. Ökse otunun meyveleri insanların kullanımı için zararlıdır. Bazı kürlerde meyveler kullanılsa bile ağız yolu ile ökse otunun meyvesinin tüketimi zehirlenmelere ve iç kanamaya neden olabilir. Ökse otunun dal ve yapraklarının çiğ olarak tüketilmesi de çeşitli riskler taşır.

Çiğ tüketilen ökse otu; anafilaktik şokunda dahil olduğu ciddi alerjik reaksiyonlara neden olur. Bazı hastalıkları tetikleyeceği ihtimalinden dolayı ökse otunu mutlaka kurutarak tüketin. Ökse otunun kullanmadan önce mutlaka alerjiniz olup olmadığını kontrol edin. Hamile ve emziren annelerin ise doktor kontrolünde ökse otunu kullanması gerekir. Ökse otunu sık sık tüketmek karaciğer problemlerine neden olabilir. Ayrıca bazı kişilerde kusma, ishal veya karında kramplara da neden olur. Deri altına enjekte edilen ökse otu özü de zehirlenmelere sebebiyet verebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.