Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Oksitosin İçeren Besinler Nelerdir?

Oksitosin Nedir?

Bir tür hormon olan oksitosin, beynin hipotalamus bölgesinden salgılanmaktadır. Oksitosin hormonu,  Yunanca “oxys” ve “tokos”  kelimelerinden türemiştir anlam olarak  da “hızlı doğum” anlamına gelmektedir. Çünkü oksitosin hormonu, doğum esnasında, vajina kaslarının ve serviks dokularının (döl yatağı kasları) genişleyip açılmasını sağlamakta ve böylece de doğum olayının daha kolay şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır. Fakat oksitosin hormonunun tek etkisi doğuma yardımcı olması değildir. Oksitosin aynı zamanda, anne ile bebek arasında duygusal bağın kurulmasına da yardımcı olmaktadır. Emzirme döneminde oksitosin hormonu, sütle dolu meme hücrelerini uyarmakta ve sütün akmasını sağlamaktadır. Hatta oksitosin hormonu, sadece anne ile bebek arasındaki bağların güçlenmesinde değil, sosyal ilişkilerde ve partnerler arasındaki bağın güçlenmesinde de etkilidir. Böylece oksitosin hormonu, daha iyi bir sevgili, daha iyi bir eş ya da daha iyi bir ebeveyn olunmasına katkı sağlamaktadır. Buradan da anlaşılacağı üzere oksitosin hormonu, mutluluğu da beraberinde getirmektedir.

Oksitosin hormonun diğer faydaları ve etkileri ise, kan basıncını düşürmeye yardımcı olması, rahatlama ve sakinleşme sağlaması, anti-stres ve anti-anksiyete etkiler göstermesi şeklindedir. Aynı zamanda, ağrı eşiğinin yükseltilmesine yardımcı olan oksitosin hormonu, büyüme ve iyileşmede de son derece etkilidir. Ayrıca, anti-iltihap özellik gösteren oksitosin hormonu, iltihap tabanlı kronik hastalıkların gelişmesini önleyebilmektedir. Sosyal yaşantıda ise oksitosin hormonu, güven duygusunun aşılanmasına katkı sağlamaktadır.

Oksitosin hormonunun salgılanmasına, artırılmasına ve aktifleşip vücutta faaliyet göstermesine olanak sağlayan bazı faktörler de bulunmaktadır. Örneğin, sarılmak, dokunmak,  koku ve sesler yolu ile oksitosin hormonu aktifleşmektedir. Hatta, bir başkasına iyilikte bulunmak dahi, oksitosin hormonunun salgılanmasına ve aktifleşmesine yardımcı olmaktadır. Yani oksitosin hormonunun salgılanması bazı psikolojik faktörlere bağlı olarak da gerçekleşmektedir. Oksitosin hormonunun salgılanmasını ve artırılmasını sağlayan diğer bazı faktörler ve durumlar ise şu şekildedir;

 • Sarılmak, el ele tutuşmak ve öpüşmek ,
 • Masaj yaptırmak,
 • Hayal kurmak,
 • Dans etmek ve diğer eğlenceli aktivitelerin yapılması,
 • Tempolu yürüyüş, yüzme, yoga ve meditasyon gibi fiziksel egzersizler yapmak,
 • Evcil hayvanlarla oynamak ve onlara sarılmak,
 • Arkadaşlara ve aile üyelerine iyilik yapmak, hediyeleşmek ve onlarla sohbet etmek,
 • Sosyal medya aracılığı ile insanlarla iletişime geçmek, hatta sosyal medyada arkadaşınızın eklediği eski bir gönderiyi beğenmek ve ortak paydada buluşmak ile anıların yad edilmesi,
 • Gülmek ve arkadaşları telefonla aramak,
 • Dürüst olmak,
 • Sabahları kuş sesi ile uyanmak, yeni pişmiş kurabiye ya da yemek kokusu, güneşin batışını izlemek, güzel müzikler dinlemek, lezzetli bir yemek yemek gibi tanıdık deneyimler.

Vücudun doğal olarak salgıladığı bir kimyasal olan oksitosin hormonu, bazı durumlarda yapay şekilde de üretilip kullanılmaktadır. Özellikle de, doğum sırasında, doğumun başlatılmasında ya da doğumdan sonra kanamanın durdurulmasında da , oksitosin takviyeleri doktorlar tarafından yapılmaktadır.

Oksitosin hormonu seviyesindeki düşüş ise, otizm, otistik spektrum bozukluklar (örneğin Asperger sendromu) ile bağlantılı olarak bulunmuştur.

Oksitosin Hormonu İçeren Besinler

Aslında besinlerin oksitosin hormonu içermesi durumu söz konusu değildir. Fakat bir takım besinler, oksitosin hormonunun vücut içinde salgılanmasına yardımcı olmakta ve vücuttaki oksitosin seviyesinin artırılmasına katkı sağlayabilmektedir. Buna göre, oksitosin hormonunun salgılanmasını destekleyen bazı besinler şu şekildedir;

1. Yumurta:

eggs-e1460048637418

Çok iyi bir protein kaynağı olan yumurta, besleyici değeri son derece yüksek olan hayvansal kaynaklı bir besin maddesidir. Bu sağlıklı besin maddesinin protein, faydalı yağlar, vitamin ve mineraller içermesi dışında bir diğer özelliği ise, vücuttaki oksitosin hormonu seviyesinin artırılmasına yardımcı olmasıdır. Sadece 1 adet yumurta tüketerek, vücuttaki oksitosin hormonu seviyesini artırmak ve böylece de daha mutlu ve sakin hissetmek mümkündür.

2. Muz:

6947435-food-bananas-yellow

Anti-stres ve anti-anksiyete özellikleri ile bilinen muz, depresyon ve bunalım gibi psikolojik sorunlar ile mücadelede oldukça etkindir. Muz bu özelliğini başta, içermiş olduğu potasyum mineraline borçlu olsa da, vücuttaki oksitosin hormonu seviyesinin artırılmasına katkı sağlaması da göz ardı edilmemelidir. Hemen herkesin severek tükettiği bir meyve olan muz, oksitosin hormonu seviyesinin artırılmasına yardımcı olduğu için, daha huzurlu ve sakin hissedilmesine yardımcı olmakta ve modun yükselmesine de katkı sağlamaktadır.

3. Acı Biber:

chili-pepper-for-metabolism-760x428

Belki de çoğu kişinin acı olduğu için tüketemediği acı biber, aslında sağlık açısından oldukça faydaları bulunan bir besin maddesidir. Tam bir vitamin ve mineral deposu olan acı biber, vücuttaki oksitosin hormonu seviyesinin artırılmasına yardımcı olmakta ve salgılanmasına katkı sağlamaktadır.

4. Protein İçeren Besinler:

Milk_Butter_Eggs_Yogurt_CheeseCurds_sqr_rgb_2500x1953

Kırmızı et, balık eti, tavuk eti, yumurta, süt ve süt ürünleri ile bazı deniz ürünleri, protein içerikleri yüksek olan besin maddeleridir. Genellikle hayvansal kaynaklı besinlerin protein içerikleri yüksek olmakla birlikte; soya fasulyesi, fasulye, mercimek, nohut, kinoa, bezelye, fıstık ezmesi, kabak çekirdeği ve ay çekirdeği gibi bazı yenilebilir tohumlar ile fındık, fıstık, badem ve ceviz gibi kuru yemişler de, protein içeriği yüksek olan bitkisel besin kaynaklarıdır. Bu gibi hem bitkisel hem de hayvansal kaynaklı protein zengini besinler, vücuttaki oksitosin hormonu salgısının artmasına yardımcı olmaktadır.

5. Meyveler:

apple-fruit-desktop-wallpaper-3622-3821-hd-wallpapers

Meyveler vücut için faydalı olan besin maddeleridir. Fakat şeker oranları da yüksek olduğundan meyvelerin dengeli ve kontrollü şekilde tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Tam bir vitamin ve mineral deposu olan meyvelerden bazıları protein ve faydalı yağlar da içermektedir. Bundan dolayı da bazı meyveler, vücuttaki, oksitosin seviyesinin artırılmasına yardımcı olmaktadır. Muz başta olmak üzere, hurma, zeytin ile lif oranı yüksek olan  diğer meyveler, vücuttaki oksitosin seviyesinin artmasına yardımcı olmaktadır.

6. Omega 3 Yağ Asidi İçeren Besinler:

olive-oil-968657_960_720

Omega 3 yağ asitleri içeren besinler, başta balık ve balık yağı olmak üzere, zeytin ve diğer bazı bitkisel besin kaynakları şeklindedir. Özellikle de somon balığı ile zeytin yağının içermiş oldukları omega 3 yağ asitleri miktarı oldukça yüksektir. Bundan dolayı da, hem somon balığı hem de zeytin yağı, vücuttaki oksitosin hormonu seviyesinin artırılmasına ve bu hormonun salgılanmasına yardımcı olmaktadır.

7. Lif İçeren Sebze ve Meyveler:

This is a close-up of vegetables and fruits.

Sebzelerin ve meyvelerin çoğu lif içermektedir. Lif ise, başta bağırsak sağlığı olmak üzere oldukça faydalı ve önemli bir besin maddesidir. Bağırsakların iyi ve uygun şekilde çalışması ise, tüm vücut sağlığı açısından olduğu kadar, psikolojik sağlık açısından da önemlidir. Lif içeriği yüksek olan sebze ve meyveler ise, vücuttaki oksitosin hormonu seviyesinin artırılmasına yardımcı olmaktadır.

8. Tahıllar:

Various_grains

Buğday, arpa ve çavdar gibi tahıllar, vücuttaki oksitosin hormonu seviyesinin artırılmasına yardımcı olabilmektedir.

9. Su:

front-image_drinking-water

Su, vücudumuzun büyük bir kısmını oluşturan ve canlılık için son derece gerekli olan bir maddedir. Bundan dolayı da su, olmazsa olmaz bir besin maddesidir ve hem beden hem de psikolojik sağlık açısından önemlidir. Gün içinde yeterli ve dengeli miktarda içilen suyun, oksitosin hormonu seviyesini arttırdığı yönünde düşünceler kuvvetlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. elnara dedi ki:

  Faydalı meslehetleriniz üçün çox saĝolun