Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Öksürüğe İyi Gelen Yiyecekler

Öksürük pek çok farklı nedenler ile ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle öksürüğü tedavi etmek ve nedenini öğrenmek için en doğru yol bir doktora başvurmaktır. Bu nedenle öksürük rahatsızlığında mutlak suretle doktorun önerdiği tedaviyi uygulamak gerekir. Ancak bu tedaviye yardımcı olacak ve süreci hızlandıracak şekilde öksürüğe iyi gelen yiyecekler de tüketilebilir.

Öksürüğe İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Bal

Screenshot_8

Bal eğer gerçek ve doğal bir bal ise insan vücudundaki pek çok rahatsızlığa iyi gelebilmektedir. Özellikle bal öksürüğü gidermek için sıklıkla kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra balın soğuk algınlığına da iyi geldiği bilinmektedir. Ancak bu konuda balın gerçekten gerçek mi yoksa sahte mi olduğu konusu çok büyük bir önem teşkil etmektedir. Çünkü piyasada çok fazla sahte bal bulunmaktadır. O yüzden satın alınan ürünlere dikkat etmek gerekmektedir. Satın alınan sahte balların insan sağlığına bir yararı olmadığı gibi zararı da olabilmektedir.

2- Lahana

Screenshot_9

Lahana da hem faydalı hem de etkili yiyeceklerden bir tanesi. Lahananın tüketilmesinin yanı sıra kür şeklinde vücudun bazı bölgelerine uygulanması da tedavi edici bir özelliği ortaya çıkarmaktadır. Örnek olarak; lahanadan yapılan lapa, göğüse uygulandığında öksürük problemini iyileştirebilmektedir.

3- Roka

Screenshot_10

Roka çeşitli faydalı vitaminler ve mineraller bakımından çok zengin bir yeşil yapraklı sebzedir. Rokanın aynı zamanda öksürük problemine iyi geldiği de uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Özellikle rokanın yapraklarının ve tohumunun tüketilmesi hem öksürüğün kesilebilmesini hem de iştahın açılabilmesini sağlamaktadır.

4- Soğan

Screenshot_11

Soğan bilindiği üzere tam bir doğal antibiyotik görevi görmektedir. Bu nedenle düzenli olarak soğan tüketiminin öksürük problemine karşı önleyici bir etkisi bulunmaktadır. Aynı zamanda yine öksürük problemi yaşanıldığında bazı farklı şekillerde soğan tüketilerek öksürüğü kesmek de mümkün olmaktadır. Özellikle soğanın birkaç parçaya bölünerek bal içinde bir süre bekletildikten sonra şurup gibi düzenli olarak tüketilmesi halinde soğanın içinde bulunan yağlar sayesinde öksürük problemini ortadan kaldırdığı belirtilmektedir.

5- Marul

Screenshot_12

Marul da yeşil yapraklı bir sebze olarak öksürük problemi ile baş edebilen bir yiyecektir. Marul öksürük problemi yaşandığında göğsü yumuşatmakta ve öksürüğü de kesmektedir. Aynı zamanda marul iyi bir balgam sökücü olarak da bilinmektedir ve öksürüğü olumsuz etkileri ile birlikte ortadan kaldırabilmektedir.

6- Tuzlu fıstık

Screenshot_13

Tuzlu fıstık da aşırı olmamak kaydı ile yeterli miktarda tüketildiğinde öksürüğün bir süre sonra sökülmesine ve göğsün yumuşatılmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle öksürük sıkıntısı yaşanıldığında az miktarda tuzlu fıstık tüketilmesi önerilmektedir. Ancak çok tuzlu bir besin olduğu için tuza karşı aşırı hassasiyeti olan kişilerin fazla tüketmesi başka bir takım sorunlar da yaratabileceğinden dikkatli olmak gerekmektedir.

7- Antep fıstığı

Screenshot_14

Öksürük problemi ağrılar ile bile gelmekte ve bu rahatsızlığı yaşayan kişileri fazlaca etkilemektedir. Bu nedenle öksürüğün geçmesi için tüketilebilecek yardımcı besinlerden bir tanesi de Antep fıstığıdır. Antep fıstığı yeterli miktarda tüketildiğinde göğsü yumuşatmakta ve öksürük probleminin devamında gelen ağrıları da hafifletmektedir. Aynı zamanda öksürüğün geçmesi sürecinde de yardımcı olmaktadır.

8- Kuru hurma

Screenshot_15

Kuru hurma içeriğindeki faydalı maddeler sayesinde öksürük gibi problemlerde oldukça yararlı bir gıda olmaktadır. Bu yüzden kuru hurma tüketildiğinde öksürük kademeli bir şekilde kesilebilmekte, öksürük ile birlikte gelen boğaz ağrısı geçilebilmekte ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar da hafifletilebilmektedir. Benzer şekilde bronşit tedavi sürecine de kuru hurma çok iyi gelmektedir. Aynı zamanda kuru hurmanın kanser gibi ciddi hastalıklara karşı da koruyuculuğu bulunmaktadır.

9- Kuru üzüm

Screenshot_16

Kuru üzüm karaciğerde oluşan bazı rahatsızlıklara iyi gelen bir kuruyemiştir. Aynı zamanda öksürük gibi rahatsızlıklara çok iyi gelmektedir. Bunun yanı sıra bronşit hastalığına yakalanıldığında düzenli olarak kuru üzüm tüketilmesi halinde tedavi süreci hızlanmaktadır. Ancak yine de aşırı olarak kuru üzüm tüketmekten kaçınmak gerekmektedir.

10- Elma

Screenshot_17

Tam bir vitamin ve lif deposu olan elma, pek çok hastalığa iyi gelen çok sağlıklı bir meyvedir. Özellikle soğuk algınlığına yakalanıldığında ve öksürük nöbetleri geçirildiğinde elma tüketmek çok faydalı olmaktadır. Bunun yanı sıra elma boğazın yumuşamasına da yardımcı olmaktadır.

11- İncir

Screenshot_18

Tam bir enerji deposu olan incir, hem kuru hem de yaş meyve olarak tüketildiğinde insan sağlığı için büyük faydalar sağlamaktadır. Özellikle incir bronşit gibi hastalıklarda, öksürük nöbetlerinde ve boğaz ağrılarında çok etkili olmaktadır. Aynı zamanda incirin kuru olarak yeneceği durumlarda ceviz ile birlikte tüketilmesi öksürüğü kesmek konusunda büyük yarar sağlamaktadır.

12- Zencefil

Screenshot_19

Hemen hemen her sağlık küründe kullanılan zencefil öksürük için de çok iyi bir besindir. Aynı zamanda balgam söktürücü özelliği bulunan zencefil, öksürüğü kesmeye yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte mide üşütmesi ve devamında gelen ağrılı ishal dönemlerinde de zencefil tüketilmesi önerilmektedir. Zencefilin en iyi tüketim şekli genellikle bal ile karıştırılarak birer kaşık yutmak olmaktadır. Balsız tüketilmesi çok ağır olacağından ve bal da öksürük için etkili olduğundan bu şekilde tüketmek gerekmektedir. Bu iki karışımı öksürük sürecinde günde 3 kere tüketmek kısa sürede öksürükten kurtulmaya olanak sağlamaktadır. Eğer istenirse karışıma zerdeçal da ilave edilebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.