Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürük, bireyin hava yoluyla ağız ve burundan akciğere taşıdığı ve havayollarını tahriş eden maddelerin vücuttan atılması eylemidir. Öksürme eylemi, bireyin hava yollarının tahriş edilmesi ve bu tarz durumların tetiklenmesi sonucu meydana gelir. Bunun sonucunda akciğerlerdeki hava yüksek basınç altında dışarı atılır. Birey kendi isteğiyle, gönüllü olarak öksürebilir. Ya da vücut kendiliğinden öksürme eylemini yaratabilir.

Öksürük Nedenleri Nelerdir?

Akut Öksürükler

Bu tür öksürükler, enfeksiyon nedenli bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan nedenlere bağlı şekilde ayrılabilir.

 • Bulaşıcı Akut Öksürüğün Nedenleri: Bu tür, viral üst solunum yolları enfeksiyonları (yaygın olarak soğuk algınlığı), sinüs enfeksiyonları, akut bronşit, zatürre ve boğmaca öksürüğünü içermektedir.
 • Bulaşıcı Olmayan Nedenleri: Bu tür ise, kronik bronşit, amfizem, astım ve çevresel alerji gibi kronik durumları tetiklemektedir.

Kronik öksürüğün nedenlerinin sınıflandırılmasının en kolay yolu, onları akciğerlerdeki konumlarına göre bölmektir. Kategoriler, çevresel tahriş edici nedenler, akciğer içindeki hava ileten kanallar boyunca oluşan durumlar, akciğerler içinde oluşan durumlar, akciğerlerin dışında göğüs boşluğu içindeki durumlar ve sindirimle ilgili nedenlerdir.

 • Hava yollarını ya da akciğerleri tahriş edici herhangi bir çevresel madde kronik öksürüğün oluşmasına ve sürekli olarak maruz kalmaya neden olabilir. Sigara kullanımı kronik öksürüğün yaygın nedenlerinden biridir. Diğer öksürük yapan şeyler ise, tozlar, polenler, evcil hayvan döküntüleri, parçacık maddeler, endüstriyel kimyasallar ve kirlilik, puro ve pipo dumanı gibi çevresel etkenler öksürüğe neden olabilirler.
 • Ayrıca akciğerin içinde yaygın ve yaygın olmayan durumlarda öksürüğe neden olurlar. Yaygın nedenler olarak astım, amfizem ve kronik bronşit gibi durumları sıralayabiliriz. Daha nadir olarak görülen nedenler ise kanser, sarkodoz, akciğerdeki doku bozukluklar, akciğerlerde sıvı birikmesi ile konjestif kalp yetmezliği gibi durumlar sayılabilir.
 • Akciğerleri dışsal çevre ile birleştiren kanala üst solunum yolları denmektedir. Kronik sinüs enfeksiyonları, kronik burun arkası sızıntısı, dış kulak hastalıkları, boğaz enfeksiyonları ve yüksek tansiyon için kullanılan ACE önleyici ilaçlarının kullanımı kronik öksürüğü kapsamaktadır.
 • Ve kronik öksürüğün genelde gözden kaçırılan nedenlerinden biri olarak gastroözofajeal reflü söylenebilir. Bu durum, asit mideden yemek borusuna geçtiği zaman oluşur.

Çocuklarda Öksürük

Çocuklarda öksürükte genel olarak yukarıda bahsedilen benzer nedenlerle meydana gelir. Örneğin, üst solunum yolları ve astım gibi durumlar çocukları etkileyebilir. Yetişkinlere göre çocuklarda daha yaygın olarak görülen öksürük nedenleri ise şu şekildedir;

 • Bronşiyolit, genelde soğuk algınlığına benzer semptomlara neden olan hafif solunum yolu enfeksiyonları
 • Krup hastalığı, bu problem ise, çocuk nefes aldığında hırıltı gibi kaba seslere ve belirgin bir öksürüğe neden olur.
 • Boğmaca öksürüğü, öksürdükten sonra her nefes alışta bağırtılı sesler, kusma, yoğun ve öksürük nöbetlerine neden oluyorsa bu tür öksürük meydana gelmektedir.

Öksürük Semptomları Nelerdir?

Öksürüğün semptom ve işaretleri, öksürüğün türüne göre değişmektedir. Bu türler, akut öksürük ya da kronik öksürük olarak ayrılmaktadır.

Akut Öksürük

 • Bulaşıcı olan akut öksürüğün işaret ve semptomları, ateş, titreme, vücut ağrıları, boğaz ağrısı, bulantı, kusma, baş ağrısı, sinüs ağrıları, burun akıntısı, geceleri terleme ve burun arkası sızıntısı olarak gösterilebilir. Salya ya da balgam, bazen enfeksiyonun bir belirtisi olarak meydana gelebilir. Ancak, bu bulaşıcı olmayan nedenlerdendir.
 • Bulaşıcı olmayan akut öksürüğün işaret ve semptomları ise, bireyin çevredeki tahriş edici etmenlere ya da belirli kimyasallara maruz kalması sonucu meydana gelir. Hırıltılı öksürük, bireyin aynı ortamlarda kalmaya devam etmesi ya da aynı aktivitelere devam etmesi sonucu daha kötü bir hal alabilir. Alerjik ilaç tedavisi veya soluk aldırma cihazlarıyla öksürük iyileştirilebilir.

Kronik Öksürük

Kronik öksürüğün doktorlar tarafından teşhisi daha zor olabilmektedir. Çünkü kronik öksürüğün birçok sebebi diğer tür hastalıklarla çakışmaktadır.

 • Eğer öksürük çevresel tahriş vericilerle alakalı ise, maruz kalma sonucu daha kötü bir hale getirebilir. Eğer birey çevresel durumlara alerjisi var ise, öksürüğün tedavisi alerji ilaçları kullanarak tedavi edilebilir. Eğer bireyde sigara kullanan birinde görülen bir öksürük mevcut ise, bireyin sigara kullanımını bırakması sonucu öksürük iyileştirilebilir.
 • Eğer bireyde kronik karaciğer hastalıkları, astım, amfizem ya da kronik bronşit gibi durumlar var ise, bireylerde sürekli meydana gelen öksürük veya duruma ya da aktiviteye göre kötüleşen bir öksürük oluşabilir.
 • Eğer öksürük, kronik sinüs enfeksiyonları, kronik burun akıntısı ya da kronik burun arkası sızıntısı nedeniyle meydana geliyor ise, bireyde bu durumla alakalı işaret ve semptomlar meydana gelir. Eğer bireyde bu arka planda durumlar kötüleşince öksürük de kötüleşiyorsa, birey bu arka plandaki problemlerin tedavisi sonucu öksürüğün iyileşmesi gözlemlenebilir.
 • Eğer öksürük ilaçlarla alakalı olarak meydana gelebilir. Yani öksürük genelde ilaç tedavisi sonrasında meydana gelir. Ancak ilaç kullanımının herhangi bir sürecinde meydana da gelebilir. İlaç tedavisi bitirildiğinde öksürük iyileşir.
 • Eğer öksürük, kanserin altında yatan uyarıcı işaretlerinden biri ise, birey bir grup semptoma sahip olur. Eğer karaciğer kanseri ya da hava yolları ile ilgili bir tür kanser ise, birey öksürdüğünde kan gelir. Kanserin diğer uyarıcı işaret ve semptomları ise, yorgunluk, iştah kaybı, açıklanamayan kilo kaybı ya da sert ya da sıvı yiyeceklerin yenememesi gibi semptomlar oluşabilir.

Öksürük Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öksürüğün tedavisi, öksürüğün altında yatan nedene ve oluşan öksürük şiddetine göre değişir.

1. Akut öksürüğün tedavisi, öksürüğün altında yatan nedenin tedavisine ek olarak öksürüğün azaltılmasıdır.

 • Öksürüğün semptomatik tedavisi, reçeteli olarak verilen ya da reçetesiz olarak da alınabilen ilaçlarla sağlanabilmektedir.
 • Şiddetli öksürük bireyin uyku düzenini etkileyebilir. Bu durumda narkotik ilaçlara ihtiyaç duyulabilir.
 • Eğer doktor bakteriyel enfeksiyonlardan şüpheleniyor ise, antibiyotik önerebilir. Viral enfeksiyonlardan etkilenen bireylerin antibiyotik kullanması önerilmez. Bu tür sorunların kendi semptomlarına göre direkt olarak tedavisi uygulanır.
 • Yaşlı insanlarda ise, bakteriyel ya da viral enfeksiyonlar, bireylerin bağışıklıklarını zayıflattığı için, hastanede gözetim altında tutulması istenebilir.

2. Kronik öksürüğün tedavi ise, direkt olarak altta yatan durumların tedavisine yöneliktir. 

 • Eğer bireydeki öksürük sigara kullanımı, alerjiler ya da çevresel tahrişler nedenli ise, bireyin bu durum ya da aktivitelerden uzak durması fayda sağlayacaktır.
 • Eğer bireyde karaciğer sorunları var ise, durumun tedavisi için gerekli terapilere ihtiyaç duyabilir. Semptomların azaltılması için birçok tedavi aynı anda kullanılabilir. Eğer evde yapılan tedavi işe yaramaz ve durum daha da kötüleşirse bireyin hastanede detaylı olarak tedavi altına alınması gerekebilir.
 • Bireydeki öksürük ilaç kullanımı sebepli olarak meydana geliyorsa, bireyin tedavisi ilk olarak ilaçların kullanımının bırakılması olacaktır. Öksürük birkaç hafta içinde düzelecektir.

Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Birey evde hazırlanan birkaç seçenekle de öksürüğün tedavisini gerçekleştirebilir. Öksürüğe ek olarak soğuk algınlığı, alerji ve sinüs enfeksiyonları gibi durumlarda evde hazırlanan ilaç tedavileri ile semptomlarının azaltılması sağlanabilir.

1.Bal

bal-ilaç

Bal, boğaz ağrısı için eskiden kalma, gelenekselleşmiş bir tedavi yöntemidir. Yapılan araştırmalara göre bal, öksürük kesici olarak verilen dekstrometorfan gibi reçetesiz ilaçlardan daha etkili olarak öksürüğün giderilmesini sağlamaktadır. Birey, öksürük için evde kendi ilacını yaratabilir. Bunun için bitkisel çay ya da limonlu ılık su ile bal karışımı öksürüğün tedavisinde kullanılabilir. Limon suyu tıkanıklığa yardımcı olurken, bal yatıştırıcı etki gösterir.

2.Probiyotikler

probiyotikler-prebiyotikler

Probiyotikler, sağlığa yararlı mikroorganizmalardır. Öksürüğün direkt olarak rahatlatılmasını sağlamaz ancak gastrointestinal florayı yani bağırsaklarda yaşayan bakterilerin dengelenmesine yardımcı olurlar. Bu durum bireyin bağışıklık sisteminin fonksiyonlarına destek olur. Bazı araştırmalara göre, soğuk algınlığı, grip ve polen gibi belirli alerjilere olan hassaslığı azaltmaktadır. Takviyeli süt laktobasil gibi bakteriler için mükemmel bir kaynaktır. Ancak, süt balgamı kalınlaştırabilir.

3.Bromelayin

1336400_81606873

Ananasın öksürük için bir tedavi yöntemi olduğunu bilmeyebilirsiniz. Bunun nedeni daha önce bromelayin ismini hiç duymamış olmanızdan kaynaklanabilir. Araştırmalara göre, bromelayin, öksürüğün ortadan kaldırılmasının yanı sıra boğazdaki mukusun gevşetilmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, sinüzitin ve alerji temelli sinüs durumlarının rahatlatılmasına yardımcı olmak için kullanılmaktadır. Mukus ve öksürüğün tedavisinde katkı sağlar. Bazen şişlik ve iltihap gibi sorunların tedavisinde de kullanılmaktadır.

Bromelayin destekleri, kan inceltici alan çocuklar ya da yetişkinler tarafından kullanılmamalıdır. Ayrıca antibiyotik kullananlarında dikkat ederek kullanmaları gerekmektedir.

4.Nane

nane

Nane yaprakları ve okaliptus yağı. Bunların her ikisinin de iyileştirici özellikleri var olarak bilinen tedavi yöntemleridir. Nanenin içinde bulunan mentol, bireyin boğazını sakinleştirir ve bir kan toplanmasını giderici ilaç gibi davranarak mukusun kontrol edilmesine yardımcı olur. Nane çayı içilmesi yardımcı olabilir. Buhar banyosu da nane yağı kullanılması ile rahatlatıcı etkiler yaratabilir.

5.Hatmi

mallow_flowers_sky_clouds_blue-nature

Yaz mevsiminde yetişen bir tür çiçek. Antik çağlarda öksürük ve boğaz ağrısının tedavisi için kökleri ve yaprakları kullanılan bir çiçek türüdür. Bu konuda tam olarak bir çalışma olmasa da, bitkisel çay genellikle güvenilir olarak düşünülür. Hatmi bitkisel çayı, zamk içerir. Bu da boğazı kaplar ve tahrişi yatıştırır. Ancak çocuklar için tavsiye edilmez.

6.Kekik

kekik

Kekik bazı tür solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Kekik yaprakları kullanılarak yapılan karışım öksürüğün yanı sıra bronşitin kısa vadeli rahatlatılmasına yardımcı olur. Yaprakları, flavanoid adı verilen bir bileşikle boğaz kaslarını gevşetir ve öksürük ve iltihap gibi durumların azaltılmasını sağlar. Evde, 2 çay kaşığı kek yaprağı ve bir bardak sıcak su ile bu karışımı elde edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.