Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Öksürük Geçirme Yolları

Kış aylarında havaların çok soğuk olduğu zamanlarda birtakım sebeplerden dolayı öksürük ortaya çıkmaktadır. Bu dönem içerisinde öksürüğe yakalanmayan neredeyse yok denecek kadar az olmaktadır. Özellikle sonbahar ve aynı zamanda kış aylarında, havaların soğuması ile birlikte virüsleri bakteriler çoğalmaya başlamaktadır. Bu nedenle çok kolay bir şekilde hastalığa yakalanma ihtimali de buna bağlı olarak artmaktadır. İnsan vücudunda birtakım sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan öksürük, solunum yollarını temizleme işlevine sahip olan mekanizmanın en önemli parçalarından biri olmaktadır. Bu mekanizma hareketi ile tüm solunum yolları yabancı olan cisimlerden, birikmiş bir şekilde olan mukuslardan ve aynı zamanda hava kirliliğinden korumaktadır. İnsan vücudunda yer alan hava yollarında zarar verici ya da tahriş edici en küçük yabancı bir cisim, beyinde bulunan öksürük merkezine anında sinyal, mesaj göndermektedir. Oradan alınan mesaj hemen göğüs kaslarına aktarılır ve daha sonra öksürük ile hava yollarını tahriş eden cisimden kurtulmaktadır. Bir mikrop insan vücudunun en önemli organlarından olan akciğerlere ya da bronşlara dolduğu anda iltihap ortaya çıkmaktadır. Bu durumda öksürüğe neden olan bir tahriş kaynağını ortaya çıkarmaktadır. Öksürük genel olarak iki türlü meydana gelmektedir. Öksürük türlerinden birincisi kuru öksürüktür, bu öksürük çeşidi sigara, duman ve tozdan dolayı boğazın tahriş olması kaynaklanmaktadır. İkinci öksürük çeşidi ise virüs, bakteri kaynaklı olan enfeksiyondan meydana gelen mukus, balgam ve cerahati dışarıya atılan öksürük olmaktadır.

İnsan vücudunda bazı sebeplerden dolayı ortaya çıkan öksürüğün tedavisi de aynı zamanda, neyden kaynaklandığına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Eğer kuru öksürüğün sebebi sigara, hava kirliliği gibi tahriş edici bir faktörse belirli bir süre sonra kendi kendine geçecektir. Bu tür durumlarda uygun bir havalandırma ve aynı zamanda havanın nemlendirilmesi gerekmektedir. Eğer öksürük enfeksiyondan kaynaklanıyor ise, birtakım antibiyotiklerle tedavisi sağlanmaktadır. Enfeksiyondan kaynaklanan öksürük, yabancı maddelerin akciğerde yer almaması için, kesilmeyip, aksine daha çok desteklenmektedir.

Öksürük Neden Olur?

İnsan vücudunda yer alan nefes yolları ve boğazın açık olması, temiz kalması için bazı durumlarda öksürük ortaya çıkmaktadır. Bu durumda öksürüğün insan vücudu için çok önemli bir görevi bulunmaktadır. Çünkü öksürük gibi bir refleks sayesinde mikroplar, boğazı tahriş edici maddeleri duman, mukus ya da diğer bazı sıvılar nefes yollarına ya da akciğere kadar ulaşamaz. İnsan vücudunda yer alan nefes yollarında bulunan sinir uçları beyne bir mesaj, sinyal gönderilmesi durumunda öksürük ortaya çıkmaktadır. Havanın ani ya da güçlü bir şekilde dışarı atılması ile nefes yollarında yer alan yabancı cisimlerden arındırılmaktadır. İnsan vücudu için öksürüğün çok fazla faydası bulunmaktadır ancak öksürüğün çok fazla olduğu dönemlerde insan sağlığında ters giden bir şeylerin olduğu anlamına gelmektedir.

Bazı durumlarda öksürük çok uzun süre devam etmektedir, bu tür durumlarda buna bağlı olarak aynı zamanda, göğüs ağrısı, halsizlik ya da sersemlik gibi semptomlar ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda uykuyu uzun süre bölen öksürükler de farklı bir hastalığın belirtisi olmaktadır. Öksürük genel olarak balgamlı olup olmamasına ve aynı zamanda ne kadar süre devam ettiğine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bazı durumlarda ortaya çıkan kuru öksürük uzun süre devam etmektedir. Yaş öksürük ise balgamlı bir şekilde olan öksürüktür. Yaş öksürüğün diğer bir adı ise prodüktif öksürüktür. Ayrıca sadece geceleri insanları uykusundan uyandıran bir öksürük çeşidi de bulunmaktadır. Öksürük aynı zamanda insan boğazında yer alan yabancı bir cismi temizleme süresi kadar kısa sürebilir ya da günlerde, haftalarca da devam edebilir. Uzun süreli öksürüklere genel olarak virüsler neden olmaktadır ve bu çeşit öksürükler zaman içerisinde kendi kendine tedavisiz olarak iyileşmektedir.

Öksürüğün Belirtileri

Bazı zamanlarda birtakım sebeplere bağlı olarak öksürük ortaya çıkmaktadır. İnsan vücudunda yer alan solunum yolları zarlarında meydana gelen birtakım rahatsızlık nedeniyle ciğerlerdeki havanın aniden ve aynı zamanda gürültülü bir şekilde dışarı atılması durumuna verilen isimdir. Öksürüğün nedenleri arasında bademcik iltihabı, grip, çok fazla sigara içmek ye da sigara dumanına çok uzun süre maruz kalmak, soğuk içecekler tüketmek, göğsü üşütmek, boğmaca ve aynı zamanda sıtma gibidir. İnsan vücudunda yer alan solunum yollarının iç yüzeyini kaplayan zarların iltihaplanması durumunda, buna bağlı olarak mukus salgısı artmaktadır ve bu zar kolay bir şekilde tahriş olma özelliğine sahip olmaktadır. Öksürük sayesinde mukus salgısının fazlası dışarı atılmaktadır. Öksürecek olan kişi ilk olarak derin bir nefes alır, daha sonra ses tekleri arasında yer alan belirli bir aralığı kapatıp ve göğüs boşluğu basıncını arttırınca bazı kasları kasmaktadır. Bu durumdan sonra ses telleri aralığı aniden açılır ve insan vücudunda yer alan solunum yolundaki hava hızlı, şiddetli bir şekilde dışarı atılmaktadır. İçeride bulunan havanın hızlı bir şekilde dışarı atılması sonucunda, çok fazla oranda olan salgılar ve bazı tahriş edici maddeler hızla insan vücudunun dışına çıkarılmaktadır.

İnsan vücudunda birtakım sebepler sonucunda meydana gelen öksürük eğer enfeksiyon kaynaklı ise birtakım belirtileri bulunmaktadır. Öksürük virüsten, bakteriden kaynaklanıyorsa genel olarak üst solunum yolu hastalıklarından birisi ortaya çıkmış olmaktadır. Mesel, kış aylarında en çok görülen üst solunum yolu hastalıkları arasında yer alan grip ve nezlenin, en belirgin belirtilerinden biridir. Eğer bir insan nezle ise hastalığının görülen semptomları arasında öksürük de yer almaktadır. Öksürük enfeksiyonel bir hastalıktan kaynaklanıyorsa, tedavisi için mutlaka ilaç kullanmak gerekmektedir. Nezle hastalığında ateş, halsizlik, boğaz ağrısı ve baş ağrısı gibi belirtiler de görülmektedir. Eğer öksürük sadece anlık bir durumda oluşmuşsa ve kısa süreli ise tedavi etmeye gerek yoktur, o zaten kısa bir süre sonra kendi kendine geçecektir. Öksürük mide asidinin yemek borusuna gelmesi sonucu ortaya çıkan reflü hastalığının bir belirtisi de olabilir. Özellikle yatağa girdiğinizde sırt üstü uyuma pozisyonuna geldiğinizde mide asitlerinin yemek borusuna geçişi daha kolay olmaktadır. Bu durumda kuru bir öksürük ortaya çıkmaktadır. Öksürüğün meydana gelmesi sonucunda başınızı ve vücudunuzun üst kısmını biraz yukarı kaldırmak öksürüğünüzü azaltacaktır.

Öksürüğün Geçirme Yolları

Bazı sebeplerden dolayı meydana gelen öksürük eğer kısa süreli ise kendi kendine geçecektir, bu durumda herhangi bir tedavi uygulamaya gerek yoktur. Ama öksürük bir hastalıkla beraber başlamış ama uzun bir süredir geçmemişse bu durumda bir tedavi uygulamak gerekmektedir. Öksürüğün uzun bir süre geçmemesi insanları çok rahatsız eden bir durum olmaktadır. Gıcık şeklinde olan kuru öksürüğü tedavi etmek için birtakım doğal yöntemler bulunmaktadır. Bu doğal tedavi yöntemleri,

Karabiber Çayı : Öksürük kuru bir şekilde ya da herhangi bir enfeksiyona bağlı olarak meydana gelmiş ise, karabiberle hazırlanan çayını içebilirsiniz. Karabiber, dolaşımı ve aynı zamanda balgam akışını hareketlendirmektedir. Karabiber çayının içerisine balın ilave edilmesi durumunda öksürük tamamen yatışmaktadır ve bu çay aynı zamanda doğal bir antibiyotik etkisi göstermektedir. Karabiber çayını hazırlamak için ilk olarak bir çay kaşığı taze çekilmiş karabiber, iki yemek kaşığı bal ile bir fincanda iyice karıştırılır. Daha sonra üzerine kaynar su dökülür ve on beş dakika demlenme sürecinden sonra süzülür. Biraz ılık bir hale gelince içebilirsiniz. Karabiber çayı öksürüğü kısa bir sürede geçirecektir.

Kekik – Bal : İnsan vücudunda yer alan üst solunum yolları enfeksiyonlarına, yani bronşit gibi hastalıklara çok iyi gelmektedir. Üst solunum yolu enfeksiyonuna sahip olan bireylerde öksürük ortaya çıktığı için, öksürüğü geçirmek için kekik kullanılmaktadır. Kekik yaprağı öksürük için ideal bir besin maddesidir.

Limon – Karabiber – Tuz : Öksüğünüzün geçmesi için uygulayacağınız bu yöntemde ilk olarak bir limonu dörde bölün. Bir parçasının üzerine karabiber ve tuz ilave edin. Öksürüğün tedavi sürecinin hızlanması için mutlaka limon tüketin. Limon aynı zamanda yüksek bir oranda C vitamini içerdiği için insan vücudunun koruyucu kalkanı olan bağışıklık sistemini de güçlendirir, nefes alıp, verişinizi düzenler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.