Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Öksürürken Ciğerlerim Ağrıyor Ne Yapmalıyım?

Ne yazık ki tıp biliminde belli bir semptom birden çok hastalıkla eşleşebiliyor. Bu sebeple spesifik bir sorunla yüzleşip hastaneye gittiğimizde, doktorlar bizden pek çok tektik isteyebiliyor ve teşhisimiz açığa çıkan verilen ışığında konuluyor. Öksürük ile beliren akciğerlerdeki ağrı da bu genel kurala uymakta ve birden çok rahatsızlığın belirtisi olarak kendini göstermekte. Dolayısıyla böyle bir şikayetle karşılaştığınızda, ilk olarak doktora gitmeli ve rahatsızlığınızın asıl sebebini öğrenmelisiniz. Biz bu yazımızla, temel semptomu öksürükle birleşen ciğer ağrısı olan birkaç hastalık için bitkisel yöntemler tavsiye edeceğiz.

Öksürürken Ciğer Ağrısı Neden Olur, Bitkisel Çözümler Nelerdir?

1. Üst Solunum Yolları Enfeksiyonları

Öksürükle beraber akciğerde hissedilen ağrının en yaygın sebebi üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Sinüzit, farenjit, nezle, soğuk algınlığı, grip gibi durumlarda üst solunum yollarının tahriş olması ile beraber şiddetlenerek devam edebilir. Bu gibi durumlarda solunum yolumuzu nemli tutmak büyük önem taşır. Ilık içecekler tüketmek öksürüğünüzün dinmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca yazımızın devamında bu hastalıklarla mücadelede bitkisel ne gibi çözümler üretebilir sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

  • Sinüzit ne yazık ki oldukça kolay kronikleşen bir rahatsızlıktır. Öksürüğe sebep olan solunum yollarınızda biriken mukus tabakasıdır. Bu sebeple şekersiz sıvılar tüketmeniz, solunum yollarınızda biriken mukus tabakasının yapısının seyrelmesini sağlar. Ayrıca alkol kullanımı, kafein, sigara gibi zararlı alışkanlıklarınızdan bir sür uzak durmanız gerekir. Baharatlı besinler tüketmek yine mukus yapısının çözünmesinde faydalı olabilir. Bal ile karıştıracağınız karabiber, zencefil ve zerdeçalın solunum yollarınızı rahatlattığını, öksürüğünüzü yatıştırdığını fark edeceksiniz. Nane veya okaliptüs yağı da sorununuzu çözebilecek diğer iki doğal çözüm olabilir. İki çeşit uygulaması mevcuttur. Bu yağlar ile alın ve burun bölgenize masaj yapabilirsiniz ya da sıcak suyun içerisine damlatarak buharını soluyabilirsiniz. Buharı solumak, solunum yollarınıza ekstra nem kazandıracağından oldukça faydalı olur ve sağlığınıza daha hızlı bir biçimde kavuşmanızı sağlar.
  • Farenjit de sinüzit kadar sık karşılaşılan, kronikleşmeye yatkın bir diğer boğaz enfeksiyonudur. Beta hemolytik streptococcus adı verilen bakteriden kaynaklanır. Burada da sinüzitte olduğu gibi boğazda biriken mukusu temizlemek için, vücudumuz öksürük ile tepki verir. Tuzlu su ile gargara yapmak farenjit için en kolay yapılabilecek doğal tedavilerden biridir. Bal, oldukça etkili bir çözümdür. Bakteri kökenli olması sebebiyle, balın boğazdaki bakterileri temizleme özelliğinden faydalanmayı tercih edebilirsiniz. Elma sirkesi ve sarımsak da yine antibakteriyel karakterleri ile ünlenmiş besinlerdir. Sarımsağı doğrudan yutabilir, bir yemek kaşığı elma sirkesini de bir bardak ılık suya karıştırarak içebilirsiniz. Limonla birlikte demleyeceğiniz zencefil çayı da farenjit kökenli öksürüklerin dinmesini sağlayacaktır.
  • Nezle, soğuk algınlığı ve grip gibi durumlarda öncelikle C vitamini tüketimini arttırarak bağışıklık sistemini güçlendirmek en etkili yöntemdir. Sinüzit ve farenjite nazaran, bu tip kış rahatsızlıklarında karşılaşılan öksürükler genellikle daha kısa süreli olur. Yine ılık bitki çayları tüketimi solunum yollarını rahatlatarak en etkili çözüm olacaktır.

2. Akciğer Kanseri

Öksürükle birleşen ciğer ağrısı, yukarıda belirtmiş olduğumuz masum sayabileceğimiz ve yalnızca hayat konforunuzu düşürerek sizleri olumsuz etkileyecek hastalıkların yanı sıra, ne yazık ki yaşamsal tehlike arz eden akciğer kanseri gibi bir rahatsızlığın da belirtisi olabilir. Bu durumda bitkisel yöntemler kesinlikle yeterli olmayacak ve medikal tedavi en önemli basamak olacaktır. Dolayısıyla biz bu yazımızda yalnızca koruyucu olabilecek birkaç önlemden bahsedeceğiz. Amerikan Akciğer Derneği’nin, “Akciğer Kanserine Yakalanma Riskimi Nasıl Düşürebilirim?” adlı makalesinde belirttiği birtakım noktalar şu şekildedir:

Öncelikle sigara kullanımı, akciğer kanserinin en temel sebebidir. Ayrıca soluduğunuz kimyasallar da, buna sigara içilen ortamda bulunmak, yoğun egzoz gazına maruz kalmak, hava kirliliği vb. durumlar da dahildir, akciğer kanserine neden olabilir. Eğer ailenizde daha önce bu hastalığa yakalanmış bir yakınınız varsa, doktorunuzu bu konuda bilgilendirmeniz büyük önem taşır ve periyodik kontrollerden geçmeniz tavsiye edilir.

Ayrıca antioksidan tüketiminizi arttırmak, vücudunuzu tüm kanser tiplerine daha dayanıklı hale getirebilir. Bu noktada da Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü bilinçsiz antioksidan tüketiminin faydadan ziyade zararlı olabileceğine dair uyarılarda bulunuyor. Hap şeklinde satılan takviye edici antioksidanlar yerine, beslenme düzenimize ve niteliğimize dikkat ederek doğal yollarla kazanacağımız antioksidanlar, bir kanserden korunma yöntemi olarak vücudumuza daha faydalı olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.