Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Öksürürken Neden Kan Gelir?

Bireylerin en sık karşılaştıkları hastalık belirtilerinden birisi öksürüktür. Ayrıca solunum yoluna toz, sıvı ya da herhangi bir madde kaçması durumunda refleksif bir şekilde de öksürüğün oluştuğu görülür. Kişinin şiddetli bir şekilde soluk alıp vermesi ile birlikte ses tellerinin eylemiyle oluşan öksürük süreklileşmesi durumunda karın bölgesinde acıya sebebiyet verebilir.

Öksürük çoğu kişi tarafından başlangıçta basit bir hastalık ya da refleksif bir durum olarak gözükse de sürekliliği, ses tonu ve kanlı olması durumunda tehlikeli bir hastalığın habercisi olabilir. Bu nedenle öksürük önemsenmeli ve aşamaları takip edilmelidir. Yazımızda öksürürken neden kan gelir, öksürürken kan gelmesinin belirtileri nelerdir gibi soruların cevaplarını ayrıntılı olarak bulabilirsiniz.

Öksürürken Kan Gelmesi (Hemoptizi) Nedir?

Öksürürken boğazdan kan gelmesi durumu birçok nedenden oluşabileceğinden ciddiye alınması hayati önem taşır. Bu durum yalnızca boğaz tahrişinden dolayı olabileceği gibi solunum yolları, kalp ve damarları etkileyen ciddi bir hastalık nedeni ile de oluşabilir. Öksürürken gelen kan; mide rahatsızlıkları, mide kanaması, ciğerde oluşan bir kanser, tümör gibi hastalıkların belirtisi olabilir. Kanın rengi, kokusu, miktarı hangi hastalığın belirtisi olduğunu belirleyebilir.

Yetişkinler dışında çocuklarda da öksürük esnasında kan gelebilir. Çocukların öksürüğünün ardından kan gelmesi durumu genellikle üst solunum yolu enfeksiyonunun ardından boğazda yaşanan bir tahriş nedeniyle olur. Ancak kan miktarı bir çay kaşığını geçecek durumdaysa mutlaka doktora gidilmeli gerekli tahliller ve müdahaleler yapılmalıdır.

Öksürürken Kan Gelmesinin Nedenleri Nelerdir?

Kanser, bronşit, bronşektazi, akciğer pıhtılaşması, akciğer ödemi, larenjit, zatürre, akciğer kan damarlarının iltihabı, akciğerlere kan gelmesi, tüberküloz, uyuşturucu kullanımı, yabancı nesne, parazit enfeksiyonları, göğüs travması, mitral darlık, verem gibi durumlar öksürürken kan gelmesine neden olabilir. Ağız yolu ile alınan kimyasallar veya toksik etki yaratacak ilaç kullanımı da mide kanaması ve boğazda tahrişe sebebiyet verebileceğinden öksürürken kanama görülebilir. Bu durumlar acil müdahale gerektirdiğinden vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Ayrıca bireyin daha önce geçirmiş olduğu bir hastalık nedeni ile yaptırmış olduğu bir testin sonucunda da öksürürken boğazından kan gelebilir. Öksürürken kan gelmesine sebep olabilecek bu testleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Bronkoskopi
  • Larinkoskopi
  • Spirometri
  • Üst Solunum Yolu Biyopsisi

Öksürürken Kan Gelmesi Nelere Yol Açabilir?

Basit bir durum gibi göz ardı edilen öksürük ve öksürükle kan gelmesi durumu tedavi edilmemesi ya da yanlış tedavi edilmesi durumunda daha ciddi hastalıklara ve can kayıplarına sebep olur. Sürekli olarak gerçekleşen kanlı öksürme; anemi, ciddi kan kaybı ve şok durumlarına da neden olur. Bu tür problem ve can kayıplarının yaşanmaması için doğru ve hızlı tedavi oldukça önemlidir.

Öksürürken kan gelmesi durumu bireylerin aklında ilk olarak verem şüphesini uyandırır. Unutulmamalıdır her hemoptizi durumu verem hastalığının belirtisi değildir. Verem belirtileri arasında; iştahsızlık, ciddi kilo kaybı, halsizlik, gece terlemesi, balgam, nefes darlığı, yan sırt ağrısı da bulunur. Hastalığın kesin tanısının saptanması için doktora gitmek en doğru yoldur.

Öksürürken Gelen Kan Nasıl Tedavi Edilir?

Hemoptiziye sahip birey ilk olarak uzman bir göğüs cerrahisi doktoruna başvurmalıdır. Fakat kanama çay bardağını aşacak ölçüdeyse hiç beklemeden acil servise gitmelidir. Hastanın tıbbi geçmişi incelendikten sonra gerekli testler ve uygulamalar yapılarak kanamanın sebebi ortaya çıkartılır. Kanama sebebi belirlendikten sonra hastalık durumuna göre;

  • Damar büzücü ilaçlar veya buzlu serum kullanılabilir.
  • Akciğeri söndürebilmek için endobrachial tamponad kullanımı gerçekleştirilebilir.
  • Bronkoskopi esnasında lazer fotoagülasyon işlemi kanamayı durdurabilir. (Bronş damarını pıhtılaştırma uygulaması olarak bilinir.)
  • Kanayan bronş kısmının balon aracılığı ile kapatılması ve kanamanın durudurulması (izolasyon) gerçekleştirilebilir.
  • Kanayan akciğer dokusu cerrahi müdahale ile tamamen çıkarılabilir.

Hemoptizi tedavisinde cerrahi yöntemlerin kullanılması en son uygulanacak aşamadır. Cerrahi müdahale gerçekleştirmeden önce problemin giderilmesi ilk önceliktir. Aksi halde yapılan her cerrahi müdahale bireylerin geleceğini olumsuz yönde etkileyerek yaşam standartlarını düşürecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.