Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Öksürürken Sırtta Batma Hissi Neden Olur?

Farklı sebeplerden kaynaklanan öksürüğün genel nedeni; solunum yollarında, akciğerde oluşan enfeksiyonlar, patolojik oluşumlar ya da meydana gelen tıkanmalardır. Öksürme esnasındaki belirtiler de öksürüğün kaynağının tespit edilmesi için önemli ipuçları verir. Muayene yapılırken, öksürme esnasındaki sırtta batma hissi, öksürüğün kaynağının belli olması için doktoru düşünmeye iter. Kesin sonuç için ise gerekli tetkiklerin, detaylı incelemelerin yapılması gerekir.

Sırtta Batma Hissine Neden Olan Etmenler Nelerdir?

Öksürürken sırtta oluşan batma hissinin sebeplerine bakacak olursak;

  • Basit bir soğuk algınlığı, grip ya da nezle sonucu öksürük geçmemiş olabilir. 
  • Akciğerlerde su toplanması ve enflamasyon oluşumunu birinci neden olarak sayabiliriz. Akciğer zarında oluşan iltihaplanma nedeniyle o bölgede su toplanır. İleri safhada bu durum, öksürük sırasında batmaya sebep olabilir.
  • İleri derecedeki astım ya da Koah hastalarında bu tarz batma şikayetleri olabilir.
  • Akciğerlerde oluşan kanser kaynaklı patolojik bir büyüme görüldüğünde, özellikle de bu büyüme hızla ilerliyorsa ya da tümör büyükse öksürürken sırtta batma hissi ve göğüs kafesinde ağrı hissedilir.
  • Zatürreye yakalanmış hastalarda şiddetli öksürük hali mevcuttur. Öksürüğün ilerlemiş evrelerinde sırtta batma hissi görülebilir.
  • Sigara kullanımı akciğerlerde ciddi anlamda bir hasara sebebiyet verir ve sigara kullanan kişilerde de öksürme sırasında bu tip batma şikayetleri gözlenir.

Öksürük Tedavisinin Doğal Yöntemleri Nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, öksürük ve sırtta batma hissinin birlikte yaşandığı durumlar basit hastalıklar veya alerji kaynaklı olabildiği gibi, ciddi hastalıklar sonucu da ortaya çıkabilir. Hekim tarafından gerekli incelemeler yapıldıktan sonra öksürük tedavisi için doğal yollara başvurulabilir. Tabii öncelikle doktora danışarak kullanılacak yöntem hakkında bilgi verilmelidir.

1. Tavuk Suyuna Çorba

Özellikle soğuk algınlıklarında çoğu hekiminde tavsiyesi tavuk suyuna çorba tam bir mucize besindir. Ancak çorba hazırlanırken kullanılacak tavuğa dikkat etmek gerekir. Tavuk, gezen tavuk olarak adlandırılan, doğada kendi başına büyüyenlerden seçilirse etki eder. Tavuk suyuna çorba yapımında, haşlama sırasında eklenecek sebzeler ve sarımsak ile etkisi artırılabilir.

2. Zencefil

Binlerce yıldır soğuk algınlığına çare olarak kullanılan zencefilin ister kuru, ister yaş haliyle tüketilsin her türlü etkisini gösterecektir. Kuru zencefil kaynatılıp çay yapılabilir ya da toz haline getirilip balla karıştırılarak tüketilebilir. Taze zencefili tadı acı olduğu için tüketmek daha zordur. Rendelenip meyve püresine katılırsa yenilmesi daha kolay olur.

3. Siyah Turp ve Bal

Kış sofralarının lezzetlerinden siyah turp öksürükten, astıma kadar birçok hastalığında şifası. Göğüs hastalıklarının tedavisinde siyah turp kullanmak için yapılması gereken çok basit. Bir adet turp üstünden kapak şeklinde kesilir. Daha sonra bir kaşık yardımıyla içi oyulur. Uç kısmına küçük bir delik açılır. Turp bir bardağa oturtulur ve içine bal eklenir. Kesilen kapak üzerine kapatılır. Sabaha kadar süzülmesi beklenir. Süzülmüş olan sıvının içilmesi öksürüğe iyi gelecek, broşları yumuşatacaktır.

4. Nane Limon

Öksürük için en eski tariflerden biri olan nane limon çayını hazırlaması da oldukça kolay. Bir tutam nane ve bir parça limon ile kaynatılır. Limonun kabukları ayıklanmadan kullanılmalıdır. Dileyen içine bal ekleyerek tüketebilir.

5. Ayva Yaprağı, Ihlamur ve Elma Üçlüsü

Ayva yaprağı, elma kabuğu ve ıhlamur birlikte kaynatılıp içildiğinde öksürüğü kesecektir. Küçük yaşta çocuklar için kullanımında sakınca yoktur.

6. Bal ve Karabiber

Bir bardak süte bir tatlı kaşığı bal ve yarım çay kaşığı karabiber karıştırılıp içilir.

7. Soğan Kürü

Dilimlenmiş yarım soğan bir miktar bal ile birlikte ezilir. Yarım saat kadar sonra soğan suyunu bırakacaktır. Öksürük hafifleyene kadar uygulamaya devam edilir. Ayrıca öksürük ile birlikte burun tıkanıklığı varsa, uyurken baş ucuna kesilmiş soğan koymak burunları açar ve daha rahat nefes alınmasını sağlar.

8. Zeytinyağı ve Karabiber

Yeteri miktarda zeytinyağı hafifçe ısıtılır. İçine karabiber eklenir. Oluşturulan karışım sırta ve göğüs bölgesine sürülür ve üzerine havlu kapatılır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.