Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Okulda Hastalıklardan Korunma Yolları

Okul döneminin açılması ile birlikte velileri çok düşündüren ve endişelendiren bir süreç de başlamış oldu. Okul ve kreşlerde çocukların birbirleriyle yakın temasta olmaları nedeni ile bir çocukta ortaya çıkan salgın bir hastalık hızla yayılmaktadır. Çocuklar okula ya da kreşe başlayıncaya kadar geçen zamanda ev ortamında çok hijyenik bir ortamda yaşadıkları için çok fazla hastalanmazlar. Ama okul ya da kreşe başladıklarında ev ortamında olduğu gibi hijyenik bir ortamda bulunmazlar. Bu nedenle çocukların okula başlaması ile bu durumun tersi yaşanır, yani çocuklar okula başladıklarında daha hijyenik bir ortamda bulunmadıkları için kolayca hastalanırlar. Okullarda kalabalık bir ortam olmasından ve çocukların birbirleriyle yakın temasta bulunmalarından dolayı çok çabuk hastalanırlar. Zaten kalabalık olan ortamlarda bir kişinin ya da bir çocuğun salgın bir hastalığa yakalanması, ortamdaki diğer bireylere de hızla bulaşır. Kalabalık ortamlarda havalandırma özelliğinin az olduğu, hijyenik şartların az bulunduğu ya da hijyenin tam sağlanamadığı ortamlarda çocukların hastalığa yakalanması için uygun bir ortam oluşur.

Okulda, kreşlerde ya da kalabalık ortamlarda bulaşıcı hastalıkların başında gribal enfeksiyonlar gelmektedir. Okullarda, kreşlerde ya da kalabalık ortamlarda sadece gribal enfeksiyonlar ortaya çıkmaz, bu hastalığın yanında hepatit ve parazit enfeksiyonlar da gribal enfeksiyonda olduğu gibi bulaşıcı özelliği bulunmaktadır. Bulaşıcı olan gribal enfeksiyonlar, hepatit ve parazit enfeksiyonlar da kalabalık ortamlarda hızla yayılmaktadır. Bu hastalıklar aşı ile önlenebilme özelliğine sahip hastalıklardır. Bazı hastalıklardan korunmak için ise özellikle hijyen şartlarına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Okullarda Hastalıklar

Okullarda Hastalıklardan Korunma Yolları

Okula yeni başlayan çocukların, okula yeni başladıkları zamanda bağışıklık sistemi adeta kendini sınamaya başlar. Okul çağındaki çocukların vücutları hastalıklara neden olan birtakım bakterilere, virüslere ya da organizmalara büyük oranda zemin oluşturmaktadır. Bu nedenle çocuklar, okula başladıkları zaman bulaşıcı hastalıklara daha çabuk yakalanmaktadır. Okul çağındaki çocuklarda görülen bulaşıcı hastalıkların çoğu virüslerden yayıldığı bilinmektedir. Bulaşıcı hastalıkların virüslerin yayılması için bazen sadece bir çocuğun hasta olması ve sınıfa virüs getirmesi yeterlidir. Sınıfta soğuk algınlığına yakalanmış olan ya da nezle olan bir çocuğun olabileceğini veli olarak asla unutmamanız gerekmektedir. Okulda yan yana oturan çocuklardan biri hasta ise, bu hastalığın yanında oturan çocuğa bulaşma ihtimali çok yüksektir. Okulda hasta olan çocuk, her nefes alıp verişinde havada zerrecik şeklinde yayılan mikropların meydana gelmesine neden olur. Havaya dağılan ve yayılan mikroplardan her çocuk soluduğunda ise vücut dirençlerine göre bazı çocuklar hasta olur, bazı çocuklar ise hasta olmaz. Hasta olmayan çocukların ailesi, çocuklarının hasta olmaması için birtakım önlemler almaktadır ve bu nedenle çocukları çok çabuk hasta olmamaktadır. Okulda ishal olan bir çocuk okulun tuvaletini kullanır ve bazen de ellerini yıkamadan sınıfa geri döner. Tuvalete giren ve ellerini tıkamadan tekrar sınıfa dönen çocuk, mikroplu elleri ile eşyalara dokunur, diğer sağlam arkadaşları da bu eşyalara dokunduğu zaman onlar da hasta olurlar. Bazı hastalıklar temas yolu ile sağlam olan kişiye bulaşmaktadır. Okulda, kreşlerde ya da kalabalık ortamlarda salgın hastalığın yayılması çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Bu hastalıkların başında grip gelmektedir.

  • Grip : En sık görülen üst solunum yolu hastalığı olarak bilinmektedir. Çok kolay bir şekilde bulaşma özelliğine sahip bir hastalıktır. Tedavi edilmediği sürece zatürreye dönüşmektedir. Genellikle üst solunum yollarını büyük oranda etkilemektedir. Grip özellikle solunum yolu ile bulaşıcı olma özelliğine sahip olan, Eylül ve Mart aylarında çok sık olarak görülen, ateş, halsizlik, nezle, öksürük gibi belirtileri bulunan hastalıklardır. Ayrıca öksürük, burun akıntısı ya da burun tıkanıklığının hemen sonrasında akciğer enfeksiyonu, sinüzit ya da orta kulak iltihabına neden olabilir. Altı aydan daha büyük olan bebekler için mevsimsel grip aşısı yapılması doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Okul çağında olan çocuklarda birtakım döküntülü hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Çocukların bağışıklık sistemi henüz yetişkinler kadar gelişmediği için grip hastalığı çok daha çabuk bulaşmaktadır. Çocuklarda görülen grip özellikle beş ya da altı yaşını doldurmuş olanlarda daha sık ve daha şiddetli bir şekilde geçirmektedir. Çocuklarda grip yetişkinlere göre daha uzun sürmektedir. Çocuklarda özellikle okul ya da kalabalık ortamlarda meydana gelen döküntülü hastalıklar meydana gelebilir. Kızamık, kızamıkçık, kabakulak gibi hastalıklar bu tarz hastalıkların başında yer almaktadır. Sağlık Bakanlığı’nın bir uygulaması olan aşının ilk dozu bebeklere bir yaşında aşı ile yapılmaktadır, ikinci dozu ise okul çağında olan altı yaşındaki çocuklara uygulanmaktadır. Bu tür aşılar bebeğinizi ya da çocuğunuzu birtakım salgın, döküntülü hastalıklardan korumaktadır. Grip olan çocukları bir süre kalabalık ortamlardan uzak tutmak ve kendini iyi hissedinceye kadar istirahat etmeleri gerekmektedir. Aynı zamanda doktor tavsiyesi ile çocuklara verilen ilaçlar ve bol bol sıvı tüketmek hastalığa çok iyi gelmektedir. Çocuğun bulunduğu odanın sık sık havalandırılması gerekmektedir ve bol bol meyve tüketmeleri çok faydalı olacaktır.

Hasta Kız

  • Sarılık : Çocukların yakalanabileceği en önemli ve en yaygın hastalıklardan biri ise sarılık, diğer ismiyle hepatitlerdir. Sarılık okul çağındaki çocuklarda özellikle dışkı ile bulaşmış olan yiyeceklerle ağız yoluyla bulaşan A tipi sarılık çok sık görülmektedir. Okul çağındaki çocuğunuzun sarılıktan korunabilmesi için mutlaka temiz, hormonsuz, organik gıda tüketmeli ve el temizliğine çok dikkat etmesi gerekmektedir. Çocuğunuzun temiz, taze gıdaları tüketmesi ve ellerini sık olarak yıkaması gibi dikkat edilmesi gereken davranışların yanı sıra sarılıktan korumak için aşı yapılmalıdır. Sağlık Bakanlığı tarafından bu yıl uygulamaya başlanan hepatit A aşısı takvimde yerini aldı ama hepatit A aşısı olmayan çocuklara hepatit A aşısı altı ay ara ile iki doz şeklinde uygulanması gerekmekte. Bu önemli ayrıntıya mutlaka dikkat edin. Sarılık hastalığının belirli bir zaman kuluçka dönemi bulunmaktadır, bu dönem yaklaşık dört haftayı bulmaktadır. Sarılık hastalığını ilk olarak baş ağrısı, kusma, bulantı, iştahsızlık, halsizlik, karın ağrısı ve ateş gibi birtakım belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtiler dört ya da beş gün boyunca devam etmektedir ve zor atlatılan bir hastalıktır. Sarılık hastalığında ilk olarak idrarda koyulaşma, gözlerde ve ciltte sararmalar meydana gelir. Dışkıda ise renk olarak belirli bir açılma olmaktadır. Sarılık hastalığının belirtileri sekiz ya da on bir gün boyunca çocuğu etkisi altına almaktadır. Hastalık belirli bir sürecin ardından yavaş yavaş düzelme belirtileri görülmektedir. Çocuklar sarılığı hafif bir şekilde atlatsalar bile, sarılığın bulaşıcı bir hastalık olması sebebi ile özel bir bakıma alınmalı ve başka insanlarla temastan uzak durulmalıdır.
  • Suçiçeği: Okul çağında olan çocuklarda görülen döküntülü hastalıklardan biri de suçiçeği olduğu bilinmektedir. Suçiçeği bulaşıcı bir hastalık olması sebebiyle çocuklarda, okula başladıkları zaman çok sık görülen bir hastalıktır. Suçiçeği hastalığı aynı zamanda bulaştırıcı özelliği çok yüksek oranda olan bir viral enfeksiyona sahip hastalıklar arasında yer almaktadır. Çocuklarda görülen suçiçeğinin belirtileri grip gibi başlar, ateş yapar, çocuğun vücudunda kaşıntılı içi su dolu kırmızı renkli sivilceler ve döküntüler gibi birtakım belirtileri bulunmaktadır. Çocuklarda suçiçeğinin bulaşma yolları döküntüler başlamadan önce gerçekleşir. Suçiçeği hastalığı hava yolu ile bulaşabilir ve aynı evde yaşayan farklı bir çocuğu yüksek oranda bulaşmaktadır. Genellikle kış ya da ilkbahar mevsimlerinde daha sık görülmektedir. Suçiçeği hastalığı tedavisi için yüksek ateş için ateş düşürücü, kaşıntılar için losyon kullanılmalıdır ve özellikle yatakta istirahat edilmesi gerekmektedir. Suçiçeği hastalığı insan hayatı boyunca çocukluk döneminde bir kez gerçekleşir ve bir daha ikinci kez suçiçeği olunmaz. Suçiçeği hastalığında çocuklara yapılması gereken aşının doğru zamanda yapılması ile suçiçeği hastalığına karşı çok büyük bir oranda koruma sağlamaktadır.

Hasta Kız

Hastalıklar Alınması Gereken Önlemler

Okul çağında olan çocuğunuzun okulda bulaşıcı bir hastalığa yakalanmaması için birtakım önlemler almanız gerekmektedir. Bu önlemler bazı hastalıklara yakalanmayı engelleyecektir ya da çok hafif bir şekilde atlatılmasını sağlayacaktır. Gribal enfeksiyonlar sadece solunum ya da hava yolu ile bulaşmaz ama aynı zamanda elle de bulaşma özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle gribal enfeksiyonlardan korunmak için çocuğunuza tuvaletten çıkınca, okuldan ya da herhangi bir yerden eve gelince ellerini yıkmasını mutlaka öğretmelisiniz, alışkanlık haline getirmesine yardımcı olmalısınız. Çünkü en iyi temizlik ellerde başlar. El temizliğine dikkat edilmediği zamanlarda bağırsak parazitlerine bile neden olmaktadır. Eğer çocuğunuzda bağırsak parazitleri bulunuyorsa burun kaşıntısı, tükürüğün ağızdan yastığa akması, makatta meydana gelen bazı kaşıntılar, bazı zamanlarda ortaya çıkan karın ağrısı ve kilo alamama gibi birtakım belirtileri bulunmaktadır. Hastalıklara karşı önlem almak için ilk olarak tuvaletten sonra ellerin mutlaka bol su ve sabun ile iyice yıkanması gerekmektedir. Aynı zamanda dışarıda üstü açık olan satılan ya da normal değerinin çok altında satılan et, tavuk gibi besinlerden olabildiğince uzak durulmalıdır. Sebze ve meyve yemek istediğinizde çok iyi yıkanıp, temizlenmiş olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Evinize aldığınız sebze ve meyveyi sirkeli suda bekletmeyi unutmayın.

Çocuğunuz okula giderken, yanına mutlaka bir el temizleyici koymayı ihmal etmeyin. Okulda bir şey yemeden önce ellerini el temizleyici ile temizlemesi gerektiğini hatırlatın. Okulda ortak olarak kullanılan bilgisayar klavyesi, faresi, kalemtıraş, kalem gibi nesneleri kullandıktan sonra ellerini el temizleyicisi ile temizlemesi gerektiğini sürekli hatırlatın. Çocuğunuz okulda öksürdüğünde ya da hapşırdığında ağzını ve burnunu bir mendil yardımı ile kapatması gerektiğini söyleyin. Çocuğunuzun okulda oturduğu yerde ya da çantasında bulundurması için çocuğunuza kağıt mendil vermeniz yararlı olacaktır. Çocuğunuza hapşırırken ya da öksürürken bu mendilleri kullanmasını ve kullandıktan sonra hemen çöpe atması gerektiğini söyleyin. Çocuğunuzun ellerini özellikle de kirli ise, gözünden ya da ağzından uzak tutması gerektiğini mutlaka hatırlatın. Çünkü mikroplar en çok bu şekilde yayılmaktadır. Çocuğunuzun sık sık ellerini yıkadığında mikroplara karşı korunacağını hatırlatın. Çocuğunuzun kullandığı su şişesi, atkı, bere, kalem, yemekleri ya da diğer kişisel eşyalarını, başka bir arkadaşı ile kullanmaması gerektiğini çocuğunuza mutlaka söyleyin. Eğer kişisel eşyalarını arkadaşı ile paylaşmak isterse, paylaştığı eşyaları ağzına sokmaması gerektiğini hatırlatın. Eğer çocuğunuz hasta ise başka arkadaşlarına bulaşmaması için hastalığı boyunca okula göndermemelisiniz.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.