Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Aşırı Ölüm Korkusu Yaşıyorum! Ölüm Korkusundan Nasıl Kurtulabilirim?

İnsan, bitki ve hayvanlar; doğada var olan canlılar grubunda nitelendirilen üç özel varlık grubudur. Bunlar içinde sadece insanlarda bilinç duygusu açıktır ve insanlar ölümlü birer varlık olduklarının farkında olan yegane canlılardır.

Her bilinmeyen şeyin insanı korkutması bilim insanları tarafından normal olarak kabul ediliyor. Aynı zamanda yine bilim insanları korkuların, insanların yaşamda kalmak için kendilerine güven ve güç verdiklerini ifade ediyorlar. Nitekim çok farklı korku türleri bulunuyor ve fobi olarak adlandırılıyorlar ki bunlar arasında hemen her yaşta, her gruptan insanlarda görüleni ise ölüm fobisi. Kişinin, her canlı gibi “doğar-büyür-yaşar-ölür” döngüsü içinde öleceğini bilmesi kimi zaman çok ciddi sorunlara yol açabiliyor. Zira ortada çok ciddi bir bilinmez var ve kimi zaman insanlar bedenlerinin tamamen yok olacağı düşüncesi ile yüzleştiklerinde, içimde ölüm korkusu var ne yapmalıyım, diye ciddi ciddi düşünüyorlar ve bu, kişilerin yaşam kalitesini oldukça ciddi boyutta etkiliyor. Tedavi edilmezse çok ciddi ruhsal sorunlara yol açabiliyor.

Ölüm Korkusunu Yenmenin Yolları

adam

Ölüm korkusundan kurtulmak için, bu alanda çalışan bilim insanlarının önerileri şu şekildedir:

1. Kabullenme

Çok zor bir durum olmakla beraber, kişinin kendini hazır hissettiği zaman ölüm duygusu ile yüzleşmesi bu yolda atılabilecek olan ilk adımlar arasındadır. Bu noktada bilim insanları savaş ya da kaç ibaresini kullanmaktadır. Savaş olarak ifade edilen olgu kişinin ölüm duygusu ile yüzleşmesi iken, kaç ifadesi ise ölüm duygusunun inkar edilmesidir. Ama ölümün inkar edilmesi, kişi 150 yaşına bile gelse öleceği gerçeğini değiştirmemekte, tam aksine yaşamını güçleştirmektedir.

2. Psikolojik destek alma

Ölüm korkusu bir tür kaygı bozukluğudur ve bunun bilimsel literatürde karşılığı “anksiyete” olarak adlandırılmaktadır. Kaygı bozukluğu yaşayan kişi bir anda ayağının yerden kesildiğini hisseder, nefes alamadığı ya da kalp krizi geçireceği hissine kapılır ki bu durum bir panik atak olup ölüm korkusunun en bariz şekilde görüldüğü durumlardandır. Kaygı bozukluğu ve panik atak yaşayan insanlar, durumun sıklığı ne olursa olsun hiç vakit kaybetmeden bu alanda uzmanlaşmış bir psikologa giderek destek almaya başlamalıdırlar. Uzmanlar kişinin yaşadığı durumun şiddetine göre farklı uygulamalar yapabilmekte, gerekirse kimi ilaç uygulamalarına gidebilmektedirler.

3. Yaşamı dolu dolu yaşamak

Ölüm korkusuyla baş edebilmenin en kolay yollarından bir tanesi de “carpediem” mottosu ile yaşamı keyifle hale getirmektir. Yani kişi öleceği gerçeğini bilerek yaşar ama yine bu mottonun da öngörüsünde olduğu gibi anı yakalar, yaşadığı her şeyden zevk almaya çalışır, hobilerine, sevdiklerine zaman ayırır ve mutluluğunu hiçbir şeyin bozmasına izin vermez.

4. Ahirete olan inanç

Başta İslamiyet olmak üzere birçok kutsal dinde yer alan, öbür dünya ya da diğer bir ifadeyle ahiret kavramı, insanların ölüm korkusunu aşmalarında en önemli faktörler arasındadır. Ölümden sonra başka bir yaşamın olduğu, ölümün bir son olmadığı tam tersine yeni bir başlangıç olduğunu bilmek, insanların bu korkuyu çok daha kolay aşmalarını sağlamaktadır. Özellikle Mesnevi kitaplarında sıkça yer verilen öğretilerden yararlanmak son derece faydalıdır.

Yaşlılarda Ölüm Korkusu Tedavisi Nasıl Olur?

yaşlı insanlar

Yaşlılarda ölüm korkusu tedavisi ise yukarıda belirtilen uygulamalara benzemekle beraber, biraz daha farklılık gösteren olgular da bulunmaktadır. Kişinin yaşlanması, zaman geçtikçe ölüm sırasının kendisine geldiğini düşündürtmektedir. 

Bunun yanında, yaşlanmaya bağlı ortaya çıkan kimi sağlık sorunları da bu durumu tetikler. Aynı zamanda, kişinin kendi akranlarının yavaş yavaş ölmeye başlaması, çocukların büyüyüp kendi yoluna gitmesi ve beraberinde gelen yalnızlık olgusu kişiyi oldukça ürkütebilir.

İşte tüm bu süreçte yaşlılar, olabildiğince huzurevi gibi sosyalleşme olanaklarının olduğu ortamlarda akranlarıyla vakit geçirmelidirler.Bu kişilerin yaşamdan keyif almaları için gerekli olan tüm alt yapı kurulmalıdır. Bunun yanında yaşlı insanların kendilerini değersiz ve işe yaramaz gibi hissetmemeleri ve toplum dışına atılmamaları için gerekli adımlar atılmalıdır. Kitap okumaları, sevdikleri filmleri izlemeleri, yakınlarıyla kaliteli vakit geçirmeleri tedavinin en önemli aşamaları arasındadır. Yaşlılar kendilerini güvende, sevilen, önemsenen bireyler olarak görebilmelidirler.

Kaynaklar:

Kaynak 1

Kaynak 2

Kaynak 3

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.