Omega 3 eksikliği, düşük ya da yeterli seviyelerde olmayan önemli bir sıradaki yağ asitlerini ifade etmektedir. Ki bu yağ asitleri bireyin vücudunda oldukça önemli işlevleri olan şeylerdir. Bireyin kardiyovasküler sağlığının, bağışıklık sisteminin ve iltihap yolları gibi durumlarının düzenlenmesinin sağlanmasında oldukça etkilidirler. Besinlerin herhangi birinin eksikliği, bireylerin sağlıkları açısından zararlı sonuçlar ortaya çıkarabilir. Ancak, omega 3 yağ asitlerinde meydana gelebilecek eksiklik, diğer besin eksiklikleri ile karşılaştırıldıklarında çok daha fazla soruna neden olabilir. Muhtemelen daha ağır hastalıkların işaret ve semptomları ortaya çıkabilir.

Omega 3 ve omega 6 alımı dengesine önem verin. Eğer omega 3 yağ asitleri noktasında eğer eksikliğiniz var ise, hastalıklar ve kötü bir sağlık durumu için yüksek bir risk altındasınız demektir. Bu bölümde, omega 3 eksikliğinin meydana getirdiği semptomları ve hangi durumların bu eksikliğe neden olabileceği konusuna değineceğiz. Ve ardından da hangi diyet seçeneklerini ve takviyeleri kullanarak omega 3 eksikliğinin giderilmesi ve optimum seviyenin sağlanması konusunda bilgiler aktaracağız.

Omega 3 Eksikliği Semptomları

Yağ asitlerinin eksikliğinin ortaya çıkarılması konusunda birçok işaret bulunmaktadır. Omega 3 yağ asitlerinin vücuttaki organlar için ne kadar önemli olduklarını düşününce, yağ asitleri seviyesinin vücutta eksikliğe uğramış olmasının vücut bölümleri, cilt gibi eller ve ayaklar gibi, saç, tırnaklar gibi uzuvlarda etkilerini bu eksiklik sürdüğü sürece görebilir ve farkına varabiliriz.

Ayrıca beyin bölümünde de eğer omega 3 düzeyi düşükse, sorunlar meydana gelebilir. Nörotransmitterların optimal şekilde, normal işlevi açısından devam edebiliyor olabilmesi için omega 3 yağ düzeyinin yeterli seviyelerde olması oldukça önemlidir.

 • Sert ya da kuru cilt
 • Kuru, donuk ya da cansız kırılgan bir saç ve kepek meydana gelmesi
 • Yumuşak ve kırılgan tırnaklar
 • Aşırı susama ve sık sık idrara çıkma
 • Uyku sorunları (gece uyumada sıkıntı yaşama, sabah uyanamama)
 • Dikkat kaybı (Unutkanlıkların meydana gelmesi, odaklanamama)
 • Duygusal hassaslık meydana gelmesi (depresyon, aşırı ruh hali ya da aşırı şekilde kaygılı oluş)

gibi durumlar omega 3 eksikliği sonucu bireyin vücudunda meydana gelen olumsuz değişiklikler olarak gösterilebilir.

Eğer iki ya da daha fazla semptomun varlığını düşünüyorsanız, deneyim ettiyseniz, muhtemelen omega 3 eksikliği bulunmaktadır. Eksiklikler, birçok birey için bazı diyet programları ve yaşam tarzı faktörlerinin düzenlenmesi ile kolayca giderilebilir. Diyet, oldukça önemlidir. İlk olarak diyet programlarının düzenlenmesi önemlidir, ancak her insan üzerinde aynı etki olmayacağından dolayı, bu yağların düzgün şekilde sindirim şekilleri de farklı olduğundan herkes için aynı sonucu aynı anda vermeyebilir. Omega 3 ve iltihap giderici omega 6 kombine takviyeleri, yeterli miktarlardaki seviyeleri kendi diyet programlarından sağlayamayan insanlar için faydalı olabilir.

Omega 3 Eksikliği Nedenleri

Genelde omega 3 eksikliği yeterli şekilde beslenememekten kaynaklandığı düşünülür. Ancak bu durum, düşünüldüğünden daha komplekstir. Daha farklı durumların katkılarının olduğu belirtilebilir. Sadece omega 3 yönünden zengin olmayan diyet programları değil, aynı zamanda birçok diğer yaşam tarzı ve yeme alışkanlıkları da vücudun yeterli miktarlarda omega 3 yağ asitlerini almasına engel oluyor olabilir. Neyse ki, omega 3 eksikliğinin giderilmesi konusunda etkili engelleyici seçeneklere sahibiz.

1.Kötü Beslenme

Kilo Vermeye Yardımcı 18 Beslenme Sırrı

Vücudumuz, iyi beslenme seçenekleri olmasa da besinlerin tutulması konusunda iyi adapte olmuş olsa da, vücudun omega 3 yağ asitleri konusunda yüksek bir oranda bu asitleri sağlamaya ihtiyacı olduğunu söylemeliyiz. Omega 3 yağ kaynakları özellikle, balıklar ve kabuklu deniz hayvanlarında bulunmaktadır. Bu yüzden bu tür yiyeceklerin az yenilmesi sebebi nedeniyle omega 3 yağ asitlerinin seviyesinde düşmeye neden olur.

Vejetaryan bireyler için ise bazı bitkiler omega 3 yönünden zengindir. Örneğin keten tohumu omega 3 yönünden oldukça zengindir. Ancak, veganlarda omega 3 seviyesi düşüktür.

2.Yaşam Tarzı Faktörlerinin Yağ Metabolizmasını Etkilemesi

50 Yaşında Daha İyi Bir Hayata Sahip Olmak İçin 30 Yaşınızda Yapmanız Gereken 20 Şey

Bazı enzimler, kısa zincirli yağ asidinden uzun zincirli yağ asidine geçiş sırasında gereklidir. Bu işlevin yeterli olabilmesi için bu enzimler gereklidir. Vitaminler ve mineraller, çinko, B6 vitamini ve magnezyum gibi mineraller, bu enzimlerin işlerini iyi bir şekilde yapabilmesi için önemlidir. Yaşam tarzı ve diyetsel faktörler, vücudun doğal yapısının zarar görmesine neden olabilir. Uzun zincir omega 3 yapım sürecinde olumsuz sonuçlar meydana gelebilir. Sigara kullanımı, alkol tüketimi, kafein, stres, yüksek doymuş yağ alımı, diyabet ve viral enfeksiyonlar bu durumlardan bazılarıdır.

3.Genetik ve Yağ Metabolizması

genetik-test-BEB6-FF62-C3B9

Kısa zincirin uzun zincir yağlarına dönüştürümü kabiliyeti, bireyin sadece yaşam tarzı ve diyetsel faktörleri tarafından karar verilmemektedir. Aynı zamanda bizim genetik oluşumumuz etkilidir. Bazı bireylerde basit şekilde yeteri kadar EPA üretebilme kabiliyeti yoktur, eğer bu bireyler gerekli enzimlere sahiplerse ve bu yolla da vücutta yağ asitlerinin dönüşümünü destekliyorsa.

4.Bağışıklık ve İnflamatuar Sağlık Koşulları

bağışıklık1

Hastalık durumunda, vücut uzun zincir omega 3 dönüşümünü arttırmaktadır. Örneğin, bağışıklık cevap verme sürecinde ya da iltihaba karşılık verilme sürecinde, vücut doğal olarak bu süreç içerisinde EPA kullanır ve depolar tükenmiş hale gelebilir. Bazıları soğukla savaşır ya da sedef gibi iltihap durumlarından acı çeker. Bu nokta da, uzun zincir yağ asitlerine olan ihtiyaç artar.

Omega 3 Eksikliğinin Giderilme Yolları

Omega 3 eksikliğini engellemek amacıyla, omega 3 yağ asitlerini içeren yiyeceklerin alınımını şiddetle öneriyoruz. Bunu yaparken de, omega 3 metabolizmasını inhibite eden yiyeceklerin ve yaşam tarzı faktörlerinden kaçınmalı ya da en aza indirmelisiniz. Takviyeler, ayrıca önemli bir rol oynar. Omega 3 eksikliği ve onunla alakalı problemlerin engellenmesinde.

1.Omega 3 Seviyesini Uygun Hale Getiren Yiyecekler

omega3

 • Yağlı Balık (Uskumru, sardalye, hamsi, ringa, somon)

Yağlı balık, omega 3 yönünden en zengin olan yiyeceklerdendir. Uzun zincirli sağlıklı omega 3 yağ asitleri direkt olarak kaynağıdır. Bu yüzden haftada iki kez yağlı balık tüketimi, iyi bir miktarda omega 3 yağı sağlayacaktır.

 • Omega 3 yönünden zengin tohumlar, çekirdekler

Keten tohumu, chia tohumu ve echium tohumu gibi. Küçük miktarlarda kısa zincir yağ asitlerine sahip olmasına rağmen sağlıklı uzun zincirli yağ asitlerine çevirmesi ile, bireyin diyeti açısından faydalı olan ve çinko, demir, magnezyum ve E vitamini gibi besinlere sahip olması yönünden önemlidirler.

2.Omega 3 Yağlarını Engelleyen/Kısıtlayan Yiyecekler

No-Smoking-No-Drinking

Bazı yaşam tarzı durumları ve diyetsel faktörler yağ asitlerinin dönüşümünü düşürebilir. Farklı yağların denge oranını düşürebilir. Vücuttaki, omega 3 seviyesinin sağlıklı düzeylerde tutulması önemlidir. Bu engelleyici yiyecekler;

 • İşlenmiş ya da rafine gıdalar
 • Doymuş ve trans yağın yüksek alımı
 • Bitkisel yağlar, mısır yağı
 • Kısa zincirli omega 6, ki bu omega 3/omega 6 dengesizliğini ortaya çıkarabilir.
 • Tahılla beslenmiş kırmızı et
 • Alkol
 • Kafein
 • Nikotin gibi yiyecekler ve maddeler omega 3 yağları için olumsuzdur.

Daha önemlisi, bisküvi gibi ve diğer şekerleme ürünlerinin, rafine ürünlerden kaçınmak, sadece rafine karbonhidrat içerdiğinden değil, bunlar sindirimdeki besinlerin çalınmasından da sorumlu olurlar. Ayrıca, mısır yağı gibi sağlıksız rafine trans yağ içeriğine de sahiptir.

3.Takviyeler

MLI-00227-6

Eğer omega 3 eksikliği işaretlerine sahipseniz ve eğer balık yemiyorsanız, ya da omega 3 yağlarına olan ihtiyacınızın yüksek olduğunu düşünüyorsanız, bu semptomları rahatlatmak için balık yağı konsantreli takviyeler alabilirsiniz.

Omega 3 balık yağı konsantre takviyeler, balık içeriği endişesi olmadan yüksek doz almanın en kolay yoludur.

Veganlar için, özellikle de omega 3 eksikliği olanların, tohum yağından echium alımı, ki bunda önemli seviyelerde omega 3, omega 6 ve omega 9 dengesi vardır, omega 3 yönünden zengindir.